Կոնգրեսը և իշխանությունները կքննարկեն արտահերթ ընտրությունների հարցը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի և իշխանական կոալիցիայի պատվիրակությունները հաջորդ հանդիպմանը կքննարկեն արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների հարցը: Այս մասին այսօր ժամը 14:30-ի սահմաններում ավարտված կողմերի երկրորդ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով` հանդիպման ընթացքում «որոշեցինք այս պահին ամենակարևոր հարցը լուծել, դա մեր բանակցությունների օրակարգի ձևավորումն է»:
«Կարող եմ շնորհավորել Ձեզ` օրակարգը ձևավորված է», - ասել է Լևոն Զուրաբյանը` նշելով, որ օրակարգում ընդգրկվել է ավելի վաղ մամուլին տրամադրված Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետևյալ առաջարկը. «Հայաստանում լեգիտիմ իշխանության շուտափույթ ձևավորման նպատակով արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման և դրանց ազատության, արդարության և օրինականության ապահովման համար անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացում»:
Այն, որ արտահերթ ընտրությունների հարցն ընդգրկվել է բանակցությունների օրակարգում հաստատել է նաև իշխանական կոալիցիայի պատվիրակության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:
Նշենք, որ, իրենց հերթին, իշխանությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են հետևյալ առաջարկը` «Ընտրությունների պատշաճ անցկացման նպատակով քաղաքակիրթ մրցակցությունն ապահովող կանոնների ձևավորում», որը փոխադարձ համաձայնությամբ նույնպես ներառվել է բանակցությունների օրակարգում:
«Օրակարգը ձևավորված է, մյուս հանդիպումը կանցնի օգոստոսի 4-ին, ժամը 12:00-ին, որտեղ մենք արդեն կանցնենք բովանդակային քննարկումների», - եզրափակել է Լևոն Զուրաբյանը:

Оппозиция согласилась быть цивилизованной в обмен на разговор о новых выборах
На следующей встрече делегаций Армянского национального конгресса и властной коалиции в рамках диалога оппозиция-власти будет обсуждаться вопрос внеочередных президентских и парламентских выборов в стране. Об этом по окончании встречи делегаций во вторник, 26 июля, заявил координатор Конгресса Левон Зурабян.
По его словам, в ходе встречи стороны договорились «решить самый важный на данный момент вопрос - формирование повестки наших переговоров».
«Могу поздравить Вас - повестка сформирована», - сказал Зурабян, выйдя к журналистам. В повестку вошло следующее предложение оппозиции: «С целью скорейшего формирования легитимных властей Конгресс предлагает предпринять необходимые меры для проведения свободных, справедливых и законных внеочередных президентских и парламентских выборов».
Представитель власти Давид Арутюнян подтвердил заявление коллеги.
«Следующая встреча состоится 4 августа в 12:00, где мы уже перейдем непосредственно к переговорам», - резюмировал Левон Зурабян.
Республиканец Арутюнян сообщил также, что в ходе переговоров оппозиция приняла предложение властей о внесении в повестку вопроса «формирования правил, обеспечивающих проведение достойных выборов и цивилизованной конкуренции».