Amnesty-ն Թուրքիային կոչ է անում շարունակել Դինքի սպանության գործի քննությունը
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է արել թուրքական իշխանություններին շարունակել հետազոտել թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության հետ առնչություն ունեցող պաշտոնյաների գործողությունները, որոնք, նախապես տեղեկանալով Դինքի կյանքի հանդեպ կազմակերվող մահափորձի մասին, համապատասխան գործողություններ չէին իրականացրել այն կանխելու համար:
Amnesty International-ը Դինքի սպանության գործի մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել այն բանից հետո, երբ 2007 թվականին լրագրողին գնդակահարած Օգյուն Սամաստը հուլիսի 25-ին 22 տարվա և 10 ամսվա ազատազրկման է դատապարտվել Թուրքիայի անչափահասների դատարան կողմից: Սամաստին ցմահ ազատազրկում էր սպառնում, սակայն, հիմնվելով այն փաստի վրա, որ սպանության իրականացման պահին նա անչափահաս էր, դատարանը սահմանափակվել է նման պատժաժամկետով:
«Թեև Օգյուն Սամաստի դատապարտումը ողջունելի լուր էր, այդուհանդերձ նա ընդամենը Հրանտ Դինքի սպանության համար պատասխանատու անձանցից մեկն է: Իշանությունները պետք է հետաքննեն լրագրողի մահվան հետ առնչություն ունեցող բոլոր հանգամանքները և բոլոր պատասխանատուներին դատարանի առջև կանգնեցնեն անկախ նրանց, թե ինչ հասարական դիրք և իշխանություն ունեն տվյալ մարդիկ»,- ասել է կազմակերպության թուրքական ներկայացուցչության փորձագետ Էնդրյու Գարդները:

Amnesty International призывает Турцию продолжить следствие по делу Динка
Правозащитная организация Amnesty International призвала турецкие власти продолжить расследование действий чиновников, имеющих отношение к убийству Гранта Динка. Узнав о готовящемся покушении на главного редактора «Акос», турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка, должностные лица не предприняли соответствующих мер для того, чтобы предотвратить его.
Организация выступила с заявлением после того, как турецкий суд для несовершеннолетних приговорил к 22 годам и 10 месяцам лишения свободы Озюна Самаста, застрелившего журналиста в 2007 году.
«Несмотря на то, что мы приветствуем вынесение приговора Озюну Самасту, тем не менее, он является лишь одним из ответственных в убийстве Гранта Динка. Власти должны расследовать все обстоятельства смерти журналиста и привлечь к суду всех ответственных вне зависимости от того, какую общественную позицию и власть имеют эти люди», - заявил эксперт турецкого представительства организации Эндрю Гарднер.