Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է ավարտի Մինսկի խումբը. Բրայզա
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԱՄՆ-ը մասնակցում է ամենաբարձր մակարդակով: Հիմնախնդրի լուծմամբ շահագրգռված են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, իսկ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված հերթական քայլը կանի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Այս մասին SalamNews կայքին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան:
Պատասխանելով Իրանի հնարավոր միջնորդության մասին հարցին` Բրայզան նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն արդեն որոշակի արդյունքներ է ստացել հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Մենք կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նորմալ է գործում և արդեն աշխատում է «շրջանակային համաձայնագրի» շուրջ: Չնայած դեռևս որոշ աշխատանքներ կան փաստաթուղթը պատրաստելու գործում, բայց հակամարտության կարգավորումը պետք է ավարտի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը», - ասել է Բրայզան:

Nagorno-Karabakh Conflict Settlement Must be Accomplished by Minsk Group: Bryza
In the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the US is involved at the highest level. US President Barack Obama and US Secretary of State Hillary Clinton are interested in resolving the conflict, and the OSCE Minsk Group will take the next step towards resolving the conflict, said US Ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza in an interview with SalamNews.
Regarding the possibility of Iran mediating the conflict, Bryza said that the OSCE Minsk Group has achieved certain results in conflict settlement.
"We believe that the OSCE Minsk Group is functioning properly and is already working on a Framework Agreement. While there is still some work in preparing the document, the settlement of the conflict must be accomplished by the OSCE Minsk Group," he said.