Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է ավարտի Մինսկի խումբը. Բրայզա
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԱՄՆ-ը մասնակցում է ամենաբարձր մակարդակով: Հիմնախնդրի լուծմամբ շահագրգռված են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, իսկ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված հերթական քայլը կանի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Այս մասին SalamNews կայքին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան:
Պատասխանելով Իրանի հնարավոր միջնորդության մասին հարցին` Բրայզան նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն արդեն որոշակի արդյունքներ է ստացել հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Մենք կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը նորմալ է գործում և արդեն աշխատում է «շրջանակային համաձայնագրի» շուրջ: Չնայած դեռևս որոշ աշխատանքներ կան փաստաթուղթը պատրաստելու գործում, բայց հակամարտության կարգավորումը պետք է ավարտի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը», - ասել է Բրայզան:

Урегулирование карабахского конфликта должна завершить Минская группа - Брайза
США участвует в процессе урегулирования карабахского конфликта на самом высоком уровне. Президент Барак Обама и госсекретарь Хилари Клинтон заинтересованы в разрешении нагорно-карабахского вопроса. Очередной шаг в направлении разрешения конфликта определит Минская группа ОБСЕ. Об этом в интервью SalamNews заявил посол США в Азербайджане Мэтью Брайза.
Что касается возможности посредничества в конфликте Ирана, Брайза отметил, что Минская группа ОБСЕ уже получила определенные результаты в урегулировании конфликта.
«Мы полагаем, что Минская группа ОБСЕ функционирует нормально и уже работает над «Рамочным соглашением». Хотя и остались определенные дела в подготовке документа, урегулирование конфликта должна завершить Минская группа», - отметил посол.