Հյուսիսային պողոտայի ողբերգությունը շարունակվում է. «Միլանո»-ն քանդեցին «դատարկ թղթի» հիման վրա
Այսօր առավոտյան Երևանի Աբովյան փողոցի վրա գտնվող «Միլանո» խանութը քանդվել է: Կառավարության որոշմամբ` հանրային գերակա շահ ճանաչված Աբովյան 4 հասցեում գտնվող շենքի տարածքն օտարվել է, որից հետո պետք է սկսեվեին ապամոնտաժման աշխատանքները:
ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ արդեն մի քանի տարի է` իրենք «Միլանո»-ի սեփականատերերի հետ միասին տարբեր ատյաններում ահազանգում են սեփականության իրավունքի ոտնահարման մասին, սակայն ապարդյուն:
«Անցյալ տարի ես 7-էջանոց վերլուծություն ներկայացրեցի ՀՀ գլխավոր դատախազություն և նշեցի, թե քանի կետերով են ոտնահարվել «Միլանո»-ի սեփականատիրոջ իրավունքները: Սակայն գլխավոր դատախազը, ռիսկ չունենալով քննել արդեն գոյություն ունեցող որոշումը, մի հակիրճ պատասխան գրություն տվեց, որը պատասխան էլ չէր, քանի որ ոչ մի իրավական արձագանք չկար»,- պատմել է Սաֆարյանը:
Պատգամավորի խոսքով` օգոստոսի 20-ին, ժամը 20:00-ի սահմաններում իրենք ահազանգ են ստացել, որ ինչ-որ անձինք քանդում են «Միլանո» խանութի դիմացի սալահատակը:
«Ես և Անահիտ Բախշյանը մեկնեցինք դեպքի վայր, այնտեղ տեսանք մի քանի ոստիկանների և մի քանի բանվորների, որոնցից չկարողացանք պարզել` արդյոք իրենք օրենքով լիցենզավորված կազմակերպության աշխատակիցներ են: Մենք հանդիպում ունեցանք Երևանի Կենտրոնի ոստիկանական բաժնի պետի հետ և առաջարկեցինք քանդող կողմին պարտավորեցնել դադարեցնել աշխատանքները գոնե ոչ աշխատանքային ժամին և օրը»,- ասել է Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով` կիրակի կրկին փորձ է արվել քանդել շենքը:
«Այսօր արդեն մենք տեղեկացանք, որ վաղ առավոտյան հողին է հավասարեցվել այն, երբ գրեթե միևնույն ժամանակ Անահիտ Բախշյանը հանդիպում էր Երևանի քաղաքապետի հետ, ով խոստացել էր վերանայել այդ հարցը»:
Ըստ Սաֆարյանի` «Միլանո»-ի սեփականատիրոջ իրավունքները խախտվել են ՀՀ Կառավարության կողմից:
«Ըստ էության, Հյուսիսային պողոտայի ողբերգությունը շարունակվում է: Ներկայիս համապատասխան մարմինները շարունակում են չպաշտպանել ՀՀ քաղաքացիների սեփականության իրավունքը, և մեզնից ոչ ոք ապահովագրված չէ, որ մի օր Կառավարության որոշմամբ իր տունը, սեփականությունը չի համարվի հանրային գերակա շահ, և ձեռքիցդ չեն առնի այն: Սա, ինչպես նաև կրպակատերերի հարցը, նախադեպային են, և մարդկանց մղում են ապստամբության: Երբ մարդուն մղում ես մի անկյուն, ճնշում ես, նրանից միայն հարված սպասիր»,- ասել է Սաֆարյանը:
Նշենք, որ մի քանի տարի առաջ հանրային գերակա շահ ճանաչված տարածքում ոչ մի գործողություն չէր կատարվել մինչ օգոստոսի 20-ը: Սեփականատերը օգոստոսի 11-ին միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան, որով պահանջում էր արգելել շինության քանդումը և ձևափոխումը, սակայն Երևանի քաղաքապետի` օգոստոսի 18-ի որոշմամբ կառուցապատողին տրվել է շինությունը քանդելու թույլտվություն։
Ըստ Սաֆարյանի, երբ նրանք խնդրել են իրենց ներկայացնել այդ թույլտվությունը, այն եղել է «գրեթե դատարկ մի թուղթ»:
«Այնտեղ չկար ոչ նոր սեփականատիրոջ անունը, ոչ լիցենզավորման մասին տվյալներ, ոչ մի բան»,- հավելել է նա:

The clothing and footwear shop "Milano" located at 4 Abovyan St. in Yerevan was taken down on Monday morning. According to a government decision, the area the building rests on (recognized as a priority, public interest land) has been alienated, after which the demolition work was to have begun.
Heritage Party MP Stepan (Styopa) Safaryan told Epress.am it's already been a few years that they, along with Milano's owners, have been raising alarms to different government agencies on the violation of property rights; however, their efforts have been in vain.
"Last year, I submitted a 7-page analysis to the RA Prosecutor General's Office, and I noted on how many counts Milano's owner's rights were violated. However, the Prosecutor General, not taking the risk to examine the existing decision, gave a brief response in writing, which wasn't even an answer, since there was no legal response," he said.
According to the MP, at around 8 pm on Aug. 20, they received a call that some people were taking apart the pavement outside Milano.
"I and Anahit Bakhshyan went to the scene where we saw several police officers and several contractors from whom we were unable to ascertain whether they were employees of a lawful, licensed company. We had a meeting with the head of the Yerevan Kentron police department and we suggested they obligate the party carrying out demolition work to cease work at least outside working hours and days," said Safaryan.
The opposition deputy said that there was another attempt to take down the building on Sunday.
"Today we became informed that early in the morning the soil was levelled — when nearly at the same time, Anahit Bakhshyan was meeting with the Yerevan mayor, who promised to review this issue."
Safaryan said the Milano owner's rights were violated by the Armenian government.
"Basically, the tragedy of Northern Avenue continues. The present corresponding bodies continue not to protect the property rights of citizens of the Republic of Armenia, and none of us can be assured that one day, by a Government decision, his house, his property won't be considered public interest and and won't be taken from your hands. This, as well as the kiosk owners' issue, are precedents and incite people to rebellion. When you spur a person to a corner, you pressure him, you can only expect a blow from him," he said.
Note, until Aug. 20, no activities were carried out in the public interest area for a few years. On Aug. 11, the owner submitted a motion to the court, asking the demolition and modification of the building be banned; however, on Aug. 18, the Yerevan mayor gave the developer permission to demolish the building.
According to Safaryan, when they asked to see the written permission, it was "practically an empty paper."