22 տարի. ԱՄՆ դատարանը վերահաշվարկել է հայազգի կալանավորի ազատազրկման ժամկետը
Նյու Յորքի Դաշնային վերաքննիչ դատարանը որոշել է նոր դատավճիռ կիրառել ծագումով հայ կալանավոր Արթուր Սողոմոնյանի նկատմամբ` 22 տարվա ազատազրկման դատապարտելով նրան:
Սողոմոնյանն ու նրա հինգ համախոհները 2009 թվականին ազատազրկման էին դատապարտվել Դաշնային Բյուրոյի աշխատակիցներին հակաօդային հրթիռներ և այլ տիպի զենքեր վաճառելու նպատակով դավադրություն կազմակերպելու համար:
ԱՄՆ վերաքննիչ դատարանը երեքշաբթի հայտարարել է, որ դատավորը սխալ հաշվարկներ է կատարել Սողոմոնյանի կողմից իրականացված հանցագործության մեղքի լրջությունը որոշելու գործում:

New NY Sentencing for Armenian Man in Missiles Scam
A federal appeals court in New York has ordered a new sentencing for an Armenian immigrant sent to prison for 22 years for plotting to sell anti-aircraft missiles and other military weapons to an FBI informant, AP reports.
The 2nd US Circuit Court of Appeals said Tuesday that a judge incorrectly calculated the factors used to determine the seriousness of the crime carried out by Artur Solomonyan.
Otherwise, the appeals court upheld the conviction and sentencing of Solomonyan and five others. They were sentenced in 2009 on arms trafficking and conspiracy charges. The only weapons actually delivered were a dozen firearms, including a machine gun.