Կարապետյանն իրեն «երրորդ ուժ» է համարում և փորձում է անցնել «վճռական գործողությունների»
Ընդդիմության և իշխանական կոալիցիայի երկխոսությունը գեղեցիկ սցենարով շոու է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ժողովրդկան կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքով` երկխոսության գործընթացում ընդդիմությունը լուծում է իշխանության գալու խնդիրը:
«Փաստորեն, ՀՀՇ-ն պետք է գա իշխանության, այլ խնդիր չկա: Իշխանության մաս կազմեն», - ասել է Կարապետյանը` հավելելով, որ «ՀՀՇ-ի նպատակն է 10-12 հոգանոց ֆրակցիայով մտնել խորհրդարան»:
Անդրադառնալով ՀԱԿ-ի` իշխանություններին մարտի 1-ին ներկայացրած 15 պահանջներին, որոնց Տիգրան Կարապետյանը պարբերաբար անվանում էր ՀԱԿ-ի  հռչակագրի կետեր, Ժողովրդական կուսակցության նախագահը նշել է.
«Ի վերջո, բոլոր հարցերը հռչակագրի մեջ մենք ենք դրել առաջնային, ՀԱԿ-ը մեզանից է վերցրել 10-12 կետեր, որոնց հետամուտ չի լինում»:
Կարապետյանն ասել է, որ ժողովուրդը հիասթափվել է բոլոր քաղաքական կուսակցություններից:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյո՞ք իրենից ևս հիասթափվել են, Կարապետյան պատասխանել է` «ժողովուրդը բոլորից հիասթափվել է», այնուհետև հավելել. «Ես ձեզ ասեմ, ՀԱԿ-ից է հիասթափվել»:
Նրա կարծիքով` ժողովուրդը հիասթափվել է, քանի որ վճռական գործողությունների է սպասում և չկա որևէ սկզբունքային ուժ:
Կարապետյանը վստահեցրել է, որ իր գլխավորած «Ազգային ճակատը» սեպտեմբերի վերջին կակտիվանա, և չի բացառել, որ ինքը կփորձի գնալ վճռական գործողությունների:
Բանախոսը նաև բացառել է որևէ այլ ուժի հետ դաշինք կազմելու հնարավորությունը` նշելով, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում երրորդ ուժը իրենք են: Կարապետյանը նաև հայտարարել է, որ մասնակցելու է 2013 թվականի նախագահական ընտրություններին:

Tigran Karapetyan Considers Himself to be a 'Third Force' in Armenia, Intends to Take 'Resolute Action'
The dialogue between the opposition and the ruling coalition is a performance with a beautiful scenario, said People's Party leader Tigran Karapetyan, while speaking to reporters in the Armenian capital on Wednesday.
According to him, the opposition resolves the issue of its coming to power through this dialogue.
"Basically, HHSh has to assume power — there's no other issue. To become a part of government," he said, adding that "HHSh's aim is to get into parliament with a 10–12 person fraction ."
Weighing in on the Armenian National Congress' (HAK) 15 demands put forth to the authorities on Mar. 1 of this year, which Karapetyan occasionally referred to as HAK's declaration points, the People's Party leader said:
"In effect, we have placed all the issues in the declaration as primary. HAK took 10–12 points from us, which it's not pursuing."
To Karapetyan's statement that "The people have been disappointed by all," a reporter asked if they have been disappointed by him (Karapetyan) as well, but the party leader specified, "Let me tell you, they have been disappointed by HAK."
The people have been disappointed, in Karapetyan's opinion, because they are waiting for resolute actions and no political force with principles exists in Armenia.
Karapetyan assured the press that his National Front will become active at the end of September and he hasn't ruled out the possibility that he himself might take "resolute action."
The party leader, however, excluded the possibility of forming an alliance with another political entity, noting that in Armenia's political landscape, his team is the third force.