«Կյանքի տոն» ՆՓԱԿ-ում` նվիրված Դավիթ Կարեյանի հիշատակին (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Սեպտեմբերի 2-ին Նորարար Փորձարարական Արվեստի Կենտրոնում կբացվի արվեստագետ Դավիթ Կարեյանի` «Կյանքի տոն» խորագրով հետահայաց ցուցահանդեսը: Այս մասին այսօր հայտնել է ցուցադրության համադրող Սոնյա Պալասանյանը:
Պալասանյանի խոսքով` ցուցահանդեսին ներկայացվելու են Կարեյանի` 17 տարվա ընթացքում ստեղծած աշխատանքները:
«Չորս տարբեր բնույթի աշխատանքներ են ներկայացված. առաջին մասը Կարեյանի երիտասարդական տարիքի աշխատանքներն են, երբ նա ակտիվիստ էր, ով ցանկանում էր ինչ-որ բան փոխել արվեստի ասպարեզում: Դավիթի արվեստի երկրորդ շրջանը նրա վիդեոաարթն է, փերֆորմինգները, ինստալիացիաները, որոնք շատ մեծ ազդեցություն են թողնում այսօրվա երիտասարդ նկարիչների վրա»,- ներկայացրել է համադրողը:
ՆՓԱԿ-ի մեծ ցուցասրահում ներկայացված է Կարեյանի վերջին, ամենամեծ` մարդու իրավունքների, հողի, պատերազմի մասին պատմող վիդեոարթը, որը 2003 թվականին ներկայացվել է Վենետիկի Բիենալեում և որին անդրադարձել է հեղինակավոր The New York Times պարբերականը:
Արվեստագետ Արման Գրիգորյանը, ներկայացնելով Կարեյանի արվեստը, կարևորել է նրա գործերում գրականության և արվեստի զուգահեռները:
«70-ականների հայ գրականությունը եղել է մաքուր ստեղծագործություն ստեղծելու շրջան, և Դավիթն էլ իր այդ շրջանը համարում է մաքուր ստեղծագործություն. ունի գրված տեքստեր մաքուր ստեղծագորության մասին, ելույթներ էր ունենում` բացատրելու` ինչ է ինքը հասկանում` մաքուր ստեղծագործություն ասելով»,-ասել է արվեստագետը:
Արվեստաբան Լիլիթ Սարգսյանը, իր հերթին, կարևորել է ցուցահանդեսի խորագիրը` «Կյանքի տոն», և նշել, որ թեև չի եղել ներքին պայմանավորվածություն` չխոսել Դավիթ Կարեյանի չլինելու մասին, բոլորը, իրարից անկախ, խոսում են Կարեյանի լինելու մասին:
«Կարեյանն կյանքի այդ կարճ ժամանակաշրջանում կարողացավ իր կյանքի և իր ստեղծագործության միջոցով անցկացնել Հայաստանի անկախության 20-ամյա պատմությունը»,- ասել է արվեստաբանը:

'Celebration of Life': ACCEA Exhibit Dedicated to the Late David Kareyan (PHOTOS)
A retrospective of the artist David Kareyan will launch on Sept. 2 at the Armenian Center for Contemporary Experimental Art (ACCEA, or NPAK in Armenian). Exhibit curator Sonia Balassanian on Tuesday conveyed news of the post-humous exhibit titled "Celebration of Life."
According to Balassanian, the exhibit will showcase the work Kareyan created over a 17-year period.
"Four different types of work will be exhibited: the first part is work from his youth, when he was an activist who wanted to change something in the art arena. The second period of Kareyan's art is his video art, performances, installations, which have a great influence on the young artists of today," she said.
In the large exhibit hall is Kareyan's last and largest work — video art on human rights, land and war —, which was on display at the 2003 Venice Biennial and which was covered by The New York Times.
Artist Arman Grigoryan, presenting Kareyan's work, stressed the parallels between art and literature in his work.
"In the 70s, Armenian literature was a period of creating pure work and David too considers that period to be one of pure creative work. He has written texts about pure work and he made speeches, explaining what he understands by saying 'pure work'," said Grigoryan.
Art critic Lilit Sargsyan, in turn, emphasized the exhibit's title, "Celebration of Life," noting that though there wasn't an internal agreement to not speak of David Kareyan's being no longer, everyone, independent from each other, speak of Kareyan's being.
"Kareyan, during the short period of his life, was able to pass along the 20-year history of Armenia's independence through his life and his work," she said.
David Kareyan was fatally injured on Jan. 3, 2011, when a car struck him as he was crossing the street. Details regarding the exhibit "Celebration of Life" can also be found on the event's Facebook page.