Բանակում զոհված զինծառայողի ընտանիքը պայքարելու է ճշմարտությունն իմանալու համար
2011թ. օգոստոսի 19-ին Գորիսի զորամասում զոհված Վարդան Սևյանի ընտանիքը վճռական է պայքարել որդու սպանությունը բացահայտելու համար: Այս մասին Facebook սոցիալական ցանցում հայտնում է լրագրող Ծովինար Նազարյանը, ով 2010 թվականին բանակում սպանված Արտակ Նազարյանի քույրն է:
Նա միջոցառման էջ է բացել, ըստ որի սեպտեմբերի 3-ին, երեկոյան 17:30-19:30 Երևանի Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում (Ալ. Թամանյանի արձանի մոտ) հանգանակություն է տեղի ունենալու զինվորի ընտանիքին աջակցելու համար:
Ֆեյսբուքյան էջում գրված է, որ Վարդան Սևյանի հայրը փախստական է, մայրը որբանոցում է մեծացել:
«Իրենց շարունակաբար օգնում են հարևանները: Բայց Ճամբարակում բոլորն էլ վատ պայմաններում են ապրում: Պետք է օգնել այդ ընտանիքին: Առաջարկում եմ գումար, հագուստ եւ կենցաղային տեխնիկա հանգանակել ընտանիքի համար»,- գրում է էջի հեղինակը:
Նշենք, որ, համաձայն ՊՆ-ի վարկածի, օգոստոսի 19-ին ՀՀ զինված ուժերի զորամասերից մեկի ժամկետային զինծառայող Վարդան Սևյանը (ծնվ. 1991թ., Ճամբարակի զինկոմիսարիատում հաշվառված) ինքն իրեն հասցրել է հրազենային մահացու վիրավորում:
Մեկ այլ խումբ էլ ստեղծվել է «Եղնիկներ» զորամասում օգոստոսի 26-ին զոհված տասնութամյա Աղասի Աբրահամյանի սպանության առթիվ:
Խմբի հեղինակները պահանջում են բացահայտել դեպքի բոլոր մանրամասները և տեղեկացնել հասարակությանն այդ մասին:
«Շարունակաբար տեղեկանալով այսպիսի ցավալի դեպքերի մասին` հայ երիտասարդը երկմտանքով է վերաբերվում ազգային բանակում ծառայելու փաստին: Շատերի մոտ այդ տարակուսանքը վերածվում է վախի, մինչդեռ վախը զինվորի ամենաառաջին թշնամին է»,- գրում են խումբը ստեղծած օգտատերերը:
Նշենք, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հաղորդմամբ, օգոստոսի 26- ին ԼՂՀ ՊԲ ժամկետային զինծառայող Աղասի Աբրահամյանի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի հատկանիշներով /դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ/:

Новая волна возмущений убийствами в армянской армии поднялась пока в сети
Семья погибшего в одной из частей Гориса солдата Вардана Севьяна намерена бороться для того, чтобы узнать правду об убийстве сына. Об этом через Facebook объявила журналист Цовинар Назарян, которая является братом погибшего в 2010 году военнослужащего Артака Назаряна.
Она сообщила об организации сбора средств для поддержки семьи погибшего (3 сентября в 17:30-19:30 у памятника Тамняну в Ереване), так как его семья находится в крайне стесненных обстоятельствах.
Согласно версии минобороны, 19 августа 19-летний Севьян нанес себе смертельное огнестрельное ранение.
Еще одна группа в соцсети требует открытого и безпристрастного расследование убийства 18-летнего Агаси Абраамяна в одной из карабахских частей. Инициаторы группы пишут: «Продолжая узнавать о подобных случаях, армянский юноша с сомнением относится к службе в национальной армии. У многих это перерастает в страх, который является врагом солдата номер один».
В пресс-релизе, распространенном Армией обороны Карабаха, сказано, что 26 августа по факту гибели солдата срочной службы АО Агаси Абраамяна возбуждено уголовное дело по статье «умышленное нанесение тяжкого вреда здоровью, которое по неосторожности повлекло его смерть».