«Էրեխեն էլ չի փրկվի». Վայքի հիվանդանոցում ծննդաբերած աղջիկը դուրս է գրվել (տեսանյութ)
Վայոց Ձորի մարզի Գնդեվազ գյուղում բնակվող Ծովինար Խաչատրյանը Epress.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ իր ընտանիքն առայժմ դատական հայց չի ներկայացրել Վայքի հիվանդանոցի ծննդաբերական բաժանմունքի վարիչ Մետաքսյա Հովհաննիսյանի դեմ:
«Եթե բանը հասնի դիվան բաշուն, անպայման դատի կտանք», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Ավելի վաղ մենք հայտնել էինք համացանցում «Չենք լռելու» նախաձեռնության կողմից տարածված տեսանյութի մասին, որտեղ առաջին անգամ ծննդաբերող 20-ամյա Թորոսյան Արմինեի հարազատները պատմում էին Վայքի հիվանդանոցի ծննդաբերական բաժանմունքի վարիչ Մետաքսյա Հովհաննիսյանի անփութության և անուշադրության մասին:
Խաչատրյանը, ով ծննդաբերող աղջկա սկեսրոջ քույրն է, ասել է, որ դեռևս հայց չեն ներկայացրել, քանի որ «մի գյուղի բնակիչ ենք, հո իրար թշնամի չենք, բայց Մետաքսյան չպիտի աշխատի»:
«Մեր հարսը նորմալ հղիություն ա տարել, ոչ մի խնդիր չի ունեցել: Էդ Մետաքսյայի պատճառով ա, որ էսօր մեր էրեխեն 15 օր ա` կոմայի մեջ ա, բժիշկներն ասում են, որ գլխի 3-րդ ծալքի վրա արյան կուտակում կա, ասում են` էդ վերջ, էլ չի փրկվի, պրոստը էրեխու սիրտն առողջ ա, ապրում ա դեռ, չգիտենք` ինչ կլինի: Ծննդաբերության ժամանակ Մետաքսյան մեզ ասեց` գնացեք թել բերեք, 4000 դրամ արժի էդ թելը, բայց դե թելն ի՞նչ էր անում, եթե մեր հարսի վրա կարեր չկա, էդ թելը իրա գրպանը դրեց: Հետո ասեց` բա գնացեք յուղ բերեք կլիզմայի համար, մի կաթիլ ա կաթացրել, էդ էլ դրեց սումկի մեջ»,- պատմում է կինը:
Ծովինար Խաչատրյանը նաև ասել է, որ այժմ իրենց հարսը դուրս է գրվել հիվանդանոցից, իրեն լավ է զգում, իսկ ահա 3,5 կիլոգրամ տղա երեխան գտնվում է Երևանի 4-րդ հիվանդանոցի բժիշկների վերահսկողության տակ:
Epress.am-ի հետ զրույցում ՀՀ Առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Շուշան Հունանյանն էլ ասել է, որ նախարարի հրամանով աշխատանքային խումբ է կազմվել:
«Նրանք գնացել են հիվանդանոց` գնահատելու երեխայի վիճակը, ինչպես նաև մեկնել են Վայք: Այս պահի դրությամբ հավելյալ ոչինչ չեմ կարող ասել»,- ասել է Հունանյանը:

Семья младенца в коме не подает в суд на врача. «Мы ведь из одного села»
Семья Торосянов пока не подала в суд на заведующую родильным отделением больницы города Вайк Метаксью Ованисян, которую они обвиняют в халатности, в следствие которой 14 августа впал в кому новорожденный. Врачи утверждают, что ребенок не выживет.
Сестра свекрови 20-летней роженицы Армине Торосян Цовинар Хачатрян в беседе с Epress.am заявила, что их требование заключается лишь в увольнении врача: «Мы живем в одном селе и не враги друг другу, но Метаксья не должна работать».
Первая беременность их невестки, по словам Хачатрян, протекала нормально. «Никаких проблем не было. Это из-за Метаксьи наш малыш уже 15 дней в коме. Врачи говорят, что у него в голове образовалась гематома, а это значит конец. Просто сердце у ребенка здоровое - вот и живет».
Сама роженица чувствует себя нормально, а 3,5-килограмовый малыш находится в ереванской клинике под присмотром врачей.
Как сообщила Epress.am руководитель отдела по связям с общественностью минздрава Шушан Унанян, по распоряжению министра сформирована рабочая группа, которая ознакомилась с состоянием младенца и отправилась в Вайк. «На данный момент я ничего более этого не могу сообщить», - сказала она.
Ранее сообщалось, что в середине августа жительница села Гндеваз с признаками родов была доставлена в больницу города Вайк, где ей сделали укол анальгина-димедрола и отправили домой. Как рассказала родственница роженицы Цовинар Хачатрян, в день родов их заставляли приобретать всякие препараты, которые не нужны были роженице, и врачи их забирали себе.
По ее словам, близкие протестовали против укола, так как знали что эти препараты опасны для беременных, но медсестра заявила что делает то, что ей приказали. Родственники в 16:00 позвонили заведующей родильным отделением Метаксье Ованисян, которая сказала, чтоб ее подождали до 22:00, так как она занята мойкой шерсти.
В 10 вечера врач приехала. «Она приехала, задушила ребенка, сжала его головку так, что у него случилось кровоизлияние в мозг. А вконце она сказала «пусть ребенок умрет, я сделаю вскрытие, так как возможно, что у него нет легкого». Она оставила ребенка умрать на столе, а рядом в крови лежала роженица. Сказала, что придет, когда у него остановится сердце», - рассказал другой родственник роженицы Аветик Ихпиарян.