Հայաստանում պաշտպանեցին բելառուս քաղբանտարկյալին (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Այսօր Հայաստանում Բելառուսի դեսպանատան առջև Հելսինկյան ասոցիացիան բողոքի ակցիա է կազմակերպել` ի պաշտպանություն Բելառուսի իրավապաշտպան, «Վեսնա» իրավապաշտպան կենտրոնի ղեկավար, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) փոխնախագահ Ալես Բելյացկու, ով այժմ գտնվում է բանտում: Ակցիային, բացի իրավապաշտպաններից, մասնակցում էին նաև մեկ տասնյակ քաղաքացիներ:
«Այն մեղադրանքը, որ առաջադրվել է նրան, չի համապատասխանում իրականությանը: Ինքն աշխարհում շատ հայտնի իրավապաշտպան է, և այս պահին ամբողջ աշխարհում 900 ստորագրություն է հավաքվել` երաշխավորելով, որ Ալես Բելյացկին կներկայանա, բայց այժմ պահանջում ենք խափանման միջոցի փոփոխություն»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը:
Հայաստանցի իրավապաշտպաններն այսօր ստորագրություններով նամակ հանձնեցին դեսպանատուն:
«Բելառուսի իշխանություններն այս նամակին չեն պատասխանի` դրանով իսկ ապացուցելով իրենց` ժողովրդավարական արժեքները ոտնահարելը, չնայած աշխարհում կա նամակներ ստանալու և դրանց պատասխանելու ընթացակարգ: Բայց ամեն դեպքում մենք պայքարելու ենք, որպեսզի Բելառուսի ժողովուրդն ապրի ազատ և անկախ»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը:
Բելառուսի իշխանությունները Բելյացկուն ձերբակալել են ակնհայտ քաղաքական շարժառիթներով՝ հարկերից խուսափելու մեղադրանքով: Իրավապաշտպանին սպառնում է 7 տարվա ազատազրկում: ՄԱԿ-ի՝ մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր հանձնակատարը, միջազգային կազմակերպությունները, հասարակական կազմակերպությունները և առաջատար երկրների կառավարություններն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Ալես Բելյացկու նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների վերաբերյալ, այդ քայլը գնահատել են իբրև իշխանությունների վրեժը Բելյացկու իրավապաշտպան գործունեության համար և քաղաքացիական հասարակությանը վախեցնելու փորձ, և պահանջել են անհապաղ ազատ արձակել իրավապաշտպանին:

The Helsinki Association for Human Rights and supporters gathered outside the Belarusian Embassy in Yerevan on Monday to protest the Aug. 4 arrest of prominent human rights activist, head of the human rights group Viasna and vice-president of the International Federation of Human Rights (FIDH) Ales Belyatsky on allegations of large-scale tax evasion.
"The accusation that he is being charged with does not correspond to the truth. He is a well-known human rights defender and currently, 900 signatures have been gathered worldwide, guaranteeing that Ales Belyatsky will be come forth but now we are demanding for changing his precautionary measure," Helsinki Association President Mikhail Danielyan told Epress.am.
Armenian human rights activists today submitted a letter with signatures to the embassy.
"The Belarus authorities won't respond to this letter; thus, proving their trampling of democratic values, though there is a procedure in the world to receiving and responding to letters. But, in any case, we will fight for the Belarusian people to live freely and independently," human rights activist Artak Zeynalyan told Epress.am.
Armenian activists join prominent international groups such as Human Rights Watch in condemning the Belarusian authorities decision, stating that the criminal investigation against Belyatsky is politically motivated and asking for his unconditional release.