Թուրքիան ռազմական դաշինք կկնքի Եգիպտոսի հետ
Թուրքիան մտադիր է ռազմական համաձայնագիր կնքել Եգիպտոսի հետ:  Ակնկալվում է, որ երկու երկրների միջև համապատասխան որոշումը կստորագրվի թուրք վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Կահիրե կատարելիք այցի ժամանակ` սեպտեմբերի 12-ին:
Իսրայելական «Հաարեց» պարբերականի տեղեկությունների համաձայն, թուրքական կառավարության ղեկավարը 15 տարվա մեջ առաջին անգամ Եգիպտոս կայցելի: Ավելի վաղ, երբ Աֆրիկական միության ղեկավարն էր Հոսնի Մուբարաքը, Եգիպտոսը Թուրքիայի մեջ իր հակառակորդին էր տեսնում, որը կարող էր մերձավոր արևելքի տարածաշրջանի և արաբական երկրների վրա իր ազդեցությունը տարածել: Եգիպտոսի ներկայիս ղեկավարությունը պատրաստ է Թուրքիայի հետ տնտեսական և ռազմական հարաբերություններ զարգացնել:
Ինչպես նշվում է, Թուրքիան Եգիպտոսի հետ ռազմական համագործակցությունը չի դիտարկում որպես Իսրայելի նկատմամբ «վրեժ»: Այդուհանդերձ, Էրդողանը ավելի վաղ հասկացրել է, որ խիստ դիրքորոշում է զբաղեցնում Իսրայելի նկատմամբ: Այսպես, սեպտեմբերի սկզբին Թուրքիան հայտարարեց Իսրայելից իր դեսպանին հետ կանչելու մասին, իսկ օրեր առաջ Ստամբուլ ժամանած իսրայելցիները ստիպված են եղել ոստիկանության բաժանմունքում զննում անցնել և տարբեր բնույթի հարցերի պատասխանել:

Home / Armenia / Turkey Set to Sign Military Pact with Egypt
Turkey plans to sign a military and economic alliance with Egypt. The deal should be clinched when Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan visits Cairo next Monday — the first such visit paid by a Turkish prime minister in 15 years.
As reported by Israeli news agency Ha’aretz, under former President Hosni Mubarak, Egypt rejected Turkish overtures; Mubarak viewed Erdogan as an interloper in regions that were under Egypt’s, and Saudi Arabia’s, influence. The new Egyptian government, however, seems eager to develop economic and strategic ties with Turkey.
Though Erdogan earlier announced to reporters that Turkey is suspending military and commercial relations with Israel, the alliance with Egypt is not intended as “revenge” against Israel, reports Ha’aretz. Rather, Erdogan’s intention is to extend Turkey’s influence to areas it has not reached in past decades.
As another sign of increasing tensions between the two states, dozens of Israelis were detained and had their passports seized when they landed in Istanbul on Monday.