Իրավապաշտպանն անվանել է բանակում տիրող վիճակի համար մեղավորներին
Անցյալ տարվա ամռանը հայաստանյան բանակում գրանցված մի շարք աղմկահարույց  դեպքերից հետո տիրող հարաբերական անդորրը մի քանի համակարգային փոփոխությունների արդյունք էին: Այնուամենայնիվ, այդ վիճակը չէր կարող երկար տևել: Անդրադառնալով վերջին ամսվա ընթացքում հայաստանյան բանակում զինծառայողների մահվան դեպքերին` այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը:
Նա նշել է, որ անցյալ տարի ՀՀ ռազմական ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը նշանակվեց ՀՀ ՊՆ փոխնախարար, իսկ Գևորգ Կոստանյանը ՀՀ զինդատախազ, որից հետո բանակային չինովնիկները ուղղակի մի պահ դադար վերցրեցին` սպասելով, թե ինչ կլինի նոր ղեկավարների օրոք, հատկապես, եթե հաշվի առնել, որ Վլադիմիր Գասպարյանը բավական խիստ մարդու համբավ ունի:
«Սակայն, քանի որ բանակում երևույթներն արմատացած են, ամեն ինչ վերսկսվեց, և բանակային «ինքնասպանությունների» դեպքերը չեն բացահայտվում, իսկ մեղավորները չեն պատժվում», - ասել է Միքայել Դանիելյանը:
Նա հիշեցրել է 2010 թվականի հուլիսին սպանված ավագ լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործը, որը քննչական մարմինները մինչ այսօր փորձում են տանել այն ճանապարհով, որը սկզբում նախանշել էին` հաշվի չառնելով այն բազմաթիվ խախտումները, որոնք գրանցվել են գործի քննության ընթացքում:
«Այս ամենը շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանում գործում է հանցավոր շղթան` ՀՀ ՊՆ Քննչական վարչություն, ՀՀ զինդատախազություն, ՀՀ ռազմական ոստիկանություն, դատաբժշկական և այլ փորձագիտական կենտրոններ, և ինչու ոչ` տարբեր գործերով ներգրավված ոչ բանիմաց փաստաբաններ: Հելսինկյան ասոցիացիան ունի իր ասածները հիմնավորող բոլոր անհերքելի ապացույցները», - ասել  է Դանիելյանը:

Армению будут сотрясать армейские скандалы пока существует преступная цепь
Относительное затишье после прошлогодних скандалов, связанных с унижением и убийствами военнослужащих в армянской армии связано с кадровыми перестановками в минобороны. Об этом в интервью Epress.am заявил председатель Хельсинкской ассоциации Макиел Даниелян.
По его словам, назначение главы Военной полиции Владимира Гаспаряна заместителем министра обороны, а Геворка Костаняна военным прокурором заставило армейских чиновников взять временную паузу и подождать, что будет происходить при новых руководителях, тем более, что у Гаспаряна слава жесткого человека.
«Однако эти явления настолько укоренились в армии, что все пошло по-старому, а случаи «самоубийств» остаются нераскрытыми, виновным удается избежать наказания», - отметил правозащитник.
Все это, по словам Даниеляна, будет продолжаться столько врмени, пока в стране функционирует преступная цепь: Следственное управление минобороны, Военная прокуратура, Военная полиция, центры судебномедицинских и других экспертов и вовлеченные в различные дела некомпетентные юристы. «Хельсинская ассоциация располагает всеми нерушимыми доказательствами своих заявлений», - заявил правозащитник.