Իրավապաշտպանն անվանել է բանակում տիրող վիճակի համար մեղավորներին
Անցյալ տարվա ամռանը հայաստանյան բանակում գրանցված մի շարք աղմկահարույց  դեպքերից հետո տիրող հարաբերական անդորրը մի քանի համակարգային փոփոխությունների արդյունք էին: Այնուամենայնիվ, այդ վիճակը չէր կարող երկար տևել: Անդրադառնալով վերջին ամսվա ընթացքում հայաստանյան բանակում զինծառայողների մահվան դեպքերին` այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը:
Նա նշել է, որ անցյալ տարի ՀՀ ռազմական ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը նշանակվեց ՀՀ ՊՆ փոխնախարար, իսկ Գևորգ Կոստանյանը ՀՀ զինդատախազ, որից հետո բանակային չինովնիկները ուղղակի մի պահ դադար վերցրեցին` սպասելով, թե ինչ կլինի նոր ղեկավարների օրոք, հատկապես, եթե հաշվի առնել, որ Վլադիմիր Գասպարյանը բավական խիստ մարդու համբավ ունի:
«Սակայն, քանի որ բանակում երևույթներն արմատացած են, ամեն ինչ վերսկսվեց, և բանակային «ինքնասպանությունների» դեպքերը չեն բացահայտվում, իսկ մեղավորները չեն պատժվում», - ասել է Միքայել Դանիելյանը:
Նա հիշեցրել է 2010 թվականի հուլիսին սպանված ավագ լեյտենանտ Արտակ Նազարյանի գործը, որը քննչական մարմինները մինչ այսօր փորձում են տանել այն ճանապարհով, որը սկզբում նախանշել էին` հաշվի չառնելով այն բազմաթիվ խախտումները, որոնք գրանցվել են գործի քննության ընթացքում:
«Այս ամենը շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանում գործում է հանցավոր շղթան` ՀՀ ՊՆ Քննչական վարչություն, ՀՀ զինդատախազություն, ՀՀ ռազմական ոստիկանություն, դատաբժշկական և այլ փորձագիտական կենտրոններ, և ինչու ոչ` տարբեր գործերով ներգրավված ոչ բանիմաց փաստաբաններ: Հելսինկյան ասոցիացիան ունի իր ասածները հիմնավորող բոլոր անհերքելի ապացույցները», - ասել  է Դանիելյանը:

Home / Armenia / Mikhaeil Danielyan Says Who’s to Blame for Situation in Armenian Army
The relative tranquility after several scandalous events in the Armenian army last summer was the result of a few systemic changes.However, this situation couldn’t have lasted long, said Helsinki Association for Human Rights President Mikhail Danielyan, speaking to Epress.am and turning his attention to the recent non-combat deaths that have surfaced in Armenia’s armed forces.
Danielyan said Armenian military police chief Vladimir Gasparyan last year was appointed Armenia’s deputy defense minister, while Gevorg Kostanyan was appointed Armenia’s military prosecutor, after which time army officials simply took a break, waiting to see what would happen under the new leaders, particularly if we take into consideration that Gasparyan, according to Danielyan, has a reputation of being quite strict.
“However, since phenomena in the army are ingrained, everything began again. Cases of ‘suicides’ are not uncovered and the guilty go unpunished,” he said.
The human rights activist recalled the case of Lieutenant Artak Nazaryan, who died in Jul. 2010, which investigative bodies are trying to direct on the path which they had set from the start, not taking into consideration the several violations in the case which were noted in the investigation.
“All this will continue insofar as the criminal ring operates in Armenia — RA Ministry of Defense Investigative Department, RA MIilitary Prosecutor’s Office, RA Military Police, forensic and other expert centers and why not, unintelligent attorneys involved in different cases. The Helsinki Association has all the irrefutable evidence supporting its remarks,” he said.