Իսրայելը կստիպի Էրդողանին զղջալ` ճանաչելով Հայոց Ցեղասպանությունը
Իսրայելի ԱԳ նախարարությունը վստահ է, որ Թուրքիան չի ցանկանում ընդունել իրենց ներողությունները: Նախարարության փորձագետների կարծիքով, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում է Իսրայելի հետ հարաբերություններում ստեղծված ճգնաժամն օգտագործել մահմեդական աշխարհում իր շահերն առաջ մղելու նպատակով: Այս մասին սեպտեմբերի 9-ին հայտնել է իսրայելական «Եդիոտ Ախրոնոտ» թերթը:
Այս առնչությամբ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հանձնարարել է միջազգագյին թատերաբեմում Թուրքիային հակազդելու միջոցառումներ կիրառել:
Առաջին քայլը կլինի բանակում ծառայած Իսրայելի քաղաքացիների նախազգուշացումը: ԱԳ նախարարությունը մտադիր է կոչ անել նրանց չթռչել Թուրքիա և չօգտագործել թուրքական օդանավակայանները որպես տարանցիկ կետ: Արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը մտավախություններ ունի, որ Թուրքիայի իշխանությունները կսկսեն բերման ենթարկել նախկին զինվորականներին:
Երկրորդ քայլը կլինի Հայաստանի հետ մերձեցումը, նախևառաջ, Օսմանյան կայսրության օրոք իրականացված Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը: ԱՄՆ կատարելիք առաջիկա այցի ընթացքում Ավիգդոր Լիբերմանը մտադիր է հանդիպել հայկական լոբբիի ներկայացուցիչների հետ և նրանց առաջարկել Իսրայելի օգնությունը միջազգային թատերաբեմում հայերի ցեղասպանության ճանաչման հարցի առաջխաղացման գործում:
Երրորդ քայլով Իսրայելը պատրաստվում է քուրդ անջատողականների հետ սերտ համագործակցություն սկսել: Իսրայելցի դիվանագետները պատրաստվում են բացեիբաց հանդիպել անջատողական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ և իրենց օգնությունն առաջարկել:
Բացի դա, իսրայելական դիվանագետները մտադիր են ակտիվորեն ներգրավվել Թուրքիայում փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության գործում:
Այս բոլոր միջոցառումները կոչված են ստիպելու Էրդողանին գիտակցել Իսրայելի նկատմամբ թույլ տրված սխալը, և փափկեցնել հակաիսրայելական քաղաքականությունը:

Геноцид армян и помощь курдам. Израиль намерен заставить Эрдогана пожалеть
Министерство иностранных дел Израиля уверенно в нежелании Турции принимать израильские извинения. По мнению экспертов МИД, премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган хочет использовать кризис в отношениях с Израилем для продвижения своих интересов в исламском мире. Об этом 9 сентября пишет газета «Едиот Ахронот».
В связи с этим министр Авигдор Либерман поручил разработать меры по противодействию Турции на международной арене.
Первым шагом должно стать предостережение израильским гражданам, отслужившим в армии. МИД намерен призвать их не летать в Турцию и не использовать турецкие аэропорты для транзита. Внешнеполитическое ведомство опасается, что власти Турции будут задерживать бывших военных для суда.
В качестве второй меры рассматривается сближение с Арменией, в первую очередь, с помощью признания геноцида армян в Османской империи в Первую мировую войну. Во время предстоящего визита в США Авигдор Либерман намерен встретиться с представителями армянского лобби и предложить им помощь Израиля в продвижении на международной арене вопроса о признании геноцида армян.
Третий шаг относится к тесному сотрудничеству с курдскими сепаратистами. Израильские дипломаты собираются открыто встречаться с руководством сепаратистских организаций и предлагать им любую помощь. Скорее всего, курдские лидеры попросят оружие и другую военную поддержку.
Вдобавок, израильские дипломаты намерены активно включиться в борьбу за соблюдение прав меньшинств в Турции.
Все эти меры призваны заставить правительство Эрдогана осознать промах, допущенный в отношении Израиля, и смягчить антиизраильскую политику.