ՀԱԿ-ի հանրահավաքից առաջ ճանապարհները կրկին փակ են
Երեկ Շամշադինից, Աբովյանից, Արմավիրից, Թալինից և Էջմիածնից Երևան եկող տրանսպորտային միջոցներին ու տաքսիստներին հրահանգված է եղել չաշխատել և Երևան մարդկանց չտեղափոխել: Իսկ Ճամբարակից առավոտից գազելները կանգնած, ժողովուրդը մեջը նստած (սովորական ժողովուրդ` գործերով քաղաք եկող) ոստիկաննները Ճամբարակի ոստիկանապետի  գլխավորությամբ եկել ու չեն թողնում, որ գազելները շարժվեն: Այս մասին Epress.am-ը տեղեկացել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակից:
ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակ արդեն այսօր առավոտյան ահազանգել են մարդիկ Գավառից, Ոսկեվազից և Ճամբարակից` նշելով, որ Երևան եկող ճանապարհը փակ է ոստիկանների կողմից:
Հիշեցնենք, որ Կոնգրեսի գրասենյակը մարզերից նույնատիպ ահազանգներ է ստանում իր կազմակերպած բոլոր հանրահավաքներից առաջ:
Նշենք նաև, որ մի քանի քաղաքացիներ նախորդ հանրահավաքից հետո նամակով դիմել էին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարին` պահանջելով պարզել այդ արհեստական խոչընդոտների պատճառները և համապատասխան միջոցներ կիրառել մարդկանց ազատ տեղաշարժը խոչընդոտող տրանսպորտային կազմակերպությունների նկատմամբ: Նախարարությունից նամակի պատասխան դեռևս չի եղել:

Opposition Claims Road Closures Ahead of Rally in Armenian Capital
Drivers of public transportation vehicles and taxis servicing routes from Shamshadin, Abovyan, Armavir and Etchmiadzin to Yerevan on Thursday were allegedly instructed to cease working and not to drive passengers to Yerevan. Furthermore, police in the eastern Armenian town of Chambarak allegedly gave instructions to drivers of the public transport minibuses (commonly referred to as marshrutkas), which were full of passengers coming to Yerevan for work, not to operate.
This news was conveyed to Epress.am by the Armenian National Congress central office, which also received calls this morning from Gavar and Chambarak by residents who said police had shut down the roads leading to Yerevan. Recall, an opposition rally and march is set to take place today at 7 pm in the Armenian capital.
This is not the first time that the opposition group has received calls of road closures ahead of its planned rally.
Recall, as well, that after the last rally in August, several citizens sent a letter to the Armenian Minister of Transport and Communications, asking for the reasons for these barriers and to apply appropriate measures to those transport companies that restrict the free movement of people. The ministry has yet to respond to the letter.