MTC-ը ցանկանում են վաճառել. հավանական գնորդը` «Ֆրանս Տելեկո՞մ»
МТС բջջային օպերատորի սեփականատեր ԱՖԿ «Սիստեմա» կորպորացիան, որն ավանդաբար հայտարարում էր գլխավոր փաթեթի վաճառքի անհնարինության մասին, հավանաբար, փոխել է մտադրությունները: Հոլդինգը բանակցություններ է վարել ֆրանսիական France Telecom հեռահաղորդակցման ընկերության հետ, գրում է РБК daily-ն:
МТС-ի մասնաբաժնի փոխարեն «Սիստեման» մտադիր է ստանալ փոքրամասնական փաթեթ խոշոր միջազգային համակարգում, ենթադրում են փորձագետները:
««Սիստեման» հասկանում է, որ МТС-ը չի կարողանա եկամտի աճի նախկին տեմպերը ցուցադրել: Բացի դա, «Սիստեմայի» ակտիվում նավթային ընկերություններ են հայտնվել, ինչը էապես մեծացրել է ընկերության ֆինանսական դիրքերը: Ներկայումս դիտարկվում է գլխավոր մասնաբաժնի վաճառքի կամ խոշոր միջազգային օպերատորներից որևէ մեկի հետ միավորվելու հնարավորությունը»,-թերթին ասել է աղբյուրը:
Ընկերության ձեռքբերմամբ հետաքրքրված է եղել «Ֆրանս Տելեկոմը» (աշխատում էOrangeբրենդի տակ), սակայն նրա հետ բանակցությունները ոչնչի չեն հանգեցրել:
ԱՖԿ «Սիստեմայի» ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկովը հայտարարել է, որ «Ֆրանս Տելեկոմից» առաջարկներ չեն եղել: Այլ մանրամասներ տրամադրել նա հրաժարվել է:
Նշենք, որ Հայաստանում գործող 3 բջջային օպերատորներից մեկը` «ՎիվաՍելը», պատկանում է MTC-ին, իսկ մյուսը` Orange-ը, «Ֆրանս Տելեկոմին»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ներկայումս զբաղեցնում է ԱՖԿ «Սիստեմա» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի` ներդրողների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:

JSFC Sistema, which repeatedly declared the impossibility of selling a majority stake in telecommunications provider MTS (MTC in Russian), seems to have changed its mind. The Moscow-based company is reportedly negotiating a partnership with French telecommunications group France Telecom.
In exchange for a stake in MTS, Sistema will get a minority stake in a major international corporation, suggest experts, reports RBC daily.
"JSFC Sistema understands that MTS will not be able to show past rates of revenue growth. In addition, oil companies have appeared among Sistema's assets which has significantly increased the company's financial position. At the moment, we are considering the possibility of selling a majority stake or merging with any of the major international providers," a source told the paper.
France Telecom (which operates under the "Orange" brand) is interested in acquiring the company, but negotiations have led nowhere.
JSFC Sistema Chair Vladimir Evtushenkov said there have been no offers from France Telecom. He declined further comment. Requests for comments sent to the French company went unanswered.
Note, one of the 3 mobile communications providers in Armenia — VivaCell — belongs to MTS, while another, Orange, belongs to France Telecom.
Recall, former Armenian president Robert Kocharian is a currently a board member of JSFC Sistema and holds the position of Chair of the Investor Relations Committee.