Ինչպես էին վնասազերծում բանդան. ոստիկանության մանրամասները (Տեսանյութ)
2011 թվականին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած մի շարք ավազակային հարձակումներ իրագործած բանդայի վնասազերծումից հետո, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 23-ին, ՀՀ ոստիկանությունն այսօր մանրամասներ է տարածել օպերատիվ միջոցառումների ընթացքի մասին:
«Սեպտեմբերի 22-ի երեկոյան քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունում տեղեկություն ստացվեց, որ խումբը պատրաստում է հերթական ավազակային հարձակումը: Անմիջապես ոտքի հանվեցին ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունների և Երևան քաղաքի վարչության ծառայողները:
Սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 06.00-ի սահմաններում, Մյասնիկյան պողոտայում, կանգնեցվեց «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի, 60 ՕՕ 086 պետհամարանիշի ավտոմեքենան, որի վարորդը, չենթարկվելով ոստիկանության ծառայողների պահանջներին, հետընթաց ուղղությամբ դիմեց փախուստի: Մեքենան բախվեց Մյասնիկյան պողոտայի թիվ 57 հասցեում տեղակայված շինության դիմացի էլեկտրասյանը: Վարորդը և ուղևորը թողնելով ավտոմեքենան` դիմեցին փախուստի և կրակեցին իրենց հետապնդող ոստիկանների ուղղությամբ:
Մյասնիկյան պողոտայի սարալանջի տակ գտնվող թփուտներում հայտնաբերվեց, վնասազերծվեց և բերման ենթարկվեց Արթուր Մանուկյանը:
Փախուստի դիմած անձանցից մեկը բարձրանալով Մյասնիկյան պողոտայի հարակից բլրի վրա, ուղղահայաց ժայռից վայր ընկավ և մահացավ: Զենքը, որից կրակոց էր արձակվել, չէր հայտնաբերվել. սանրվեց բլրակի ողջ տարածքը, որտեղով փախել էին հանցագործները: Դեպքի վայրի զննությամբ, սարալանջի թփուտներից հայտնաբերվեց թմբուկավոր «ՏՕԶ-349» տիպի գործարանային արտադրության ատրճանակ:
Վթարված ավտոմեքենայի զննությամբ, վարորդի նստատեղի տակից հայտնաբերվեց 9 մմ տրամաչափի ինքնաշեն ատրճանակ-ինքնաձիգ` փամփշտակալի մեջ մեկ փամփուշտով:
Փախուստի ընթացքում ժայռից վայր ընկած և մահացած, նախկինում չորս անգամ դատված Գուրգեն Հայրապետյանի տաբատի գրպանից ոստիկանները հայտնաբերեցին մոտ 2 գ ափիոն թմրամիջոցի նմանվող զանգված:
Ոստիկանները ժամը 8.30-ի սահմաններում Մյասնիկյան պողոտայից բերման ենթարկեցին նախկինում երկու անգամ դատված Դավիթ Գալստյանին, երեք անգամ դատված Սամվել Դավթյանին, երկու անգամ դատված Արամ Հայրապետյանին:
Խուզարկությամբ նրանց մոտից հայտնաբերվեց թմրանյութ: Նույն օրը, ժամը 16.45-ին, ոստիկանության ծառայողները բերման ենթարկեցին Հովսեփ Հովնանյանին, ում անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվեց և առգրավվեց մոտ 2 գրամ, մարիխուանա թմրամիջոցի նմանվող դեղնականաչավուն զանգված:
Հետագա օպերատիվ գործողությունների ընթացքում, ժամը 18.00-ի սահմաններում ոստիկանները խուզարկություն կատարեցին մայրաքաղաքի Ամառանոցային փողոցի տներից մեկում, որը բանդայի հավաքատեղին էր եղել: Հայտնաբերվեց «ԱԿ-74» տիպի ինքնաձիգ` 30 փամփուշտով, «Մակարով» տիպի ատրճանակ` 7 փամփուշտով, ՏՏ տիպի ատրճանակ` 8 փամփուշտով, BLOW C 06 տիպի գազային ատրճանակ` 5 փամփուշտով, տարբեր տրամաչափի 327 փամփուշտ, նաև դիմակներ, ձեռնոցներ, կպչուն ժապավեն:
Ոստիկանության ծառայողները սեպտեմբերի 24-ին, ժամը 22.00-ին, Հրաչյա Աճառյան փողոցի մի ռեստորանային համալիրից բանդիտիզմի կասկածանքով բերման ենթարկեցին նախկինում վեց անգամ դատված Արտուշ Հակոբյանին: Նրա գոտկատեղից հայտնաբերվեց և առգրավվեց առանց գործարանային համարի ՏՏ տիպի ատրճանակ` լիցքավորված ութ փամփուշտով:
Նույն վայրից բերման ենթարկվեց նաև նախկինում չորս անգամ դատված Ռուբեն Կարաօղլանյանը, որի տաբատի գրպանից հայտնաբերվեց և առգրավվեց մոտ 6 գրամ, դեղնականաչավուն հաշիշանման զանգված: Արտուշ Հակոբյանին պատկանող «Համեր» ավտոմեքենայի սրահից հայտնաբերվեց ասպիրին-ուպսա դեղահաբի տուփ` դեղնականաչավուն զանգվածով», - ասված է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ոստիկանությունը պարզել է, որ ամիսներ առաջ ավազակային հարձակումներ կատարելու նպատակով Արտուշ Հակոբյանը և Գուրգեն Հայրապետյանը կազմակերպել և ղեկավարել են զինված խումբ /բանդա/` ընդգրկելով Դավիթ Գալստյանին, Սամվել Դավթյանին, նախկինում մեկ անգամ դատված Արթուր Մանուկյանին և Քյարամ Ամոյանին:
Սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 13.10-ին, Արտուշ Հակոբյանի` Սարյան փողոցում գտնվող բնակարանից հայտնաբերվել և առգրավվել է «Իժ ՍՊԼ» տիպի մեկնարկային ատրճանակ` երկու փամփշտակալով` 13 փամփուշտով և վեց պարկուճով:
Քրեական գործի շրջանակներում խուզարկություններ են կատարվել նաև մի շարք այլ բնակարաններում ու տներում:
Ժամը 13.15-ին խուզարկություններ են կատարվել նաև Գառնի գյուղի երկու տներում, որտեղ հաճախակի էր լինում բանդայի պարագլուխը: Հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակի հոգեմետ դեղահաբեր:
Ժամը 14.00-ին, Աշոտ Մարտիրոսյանի` Ձորաղբյուր գյուղում գտնվող ամառանոցից հայտնաբերվել է «ԱԿ-74» տիպի ինքնաձիգ, ինքնաձիգի երկու դատարկ պահունակ, ՏՕԶ տիպի հրացան, դաշույն, ինքնաշեն դանակ, 106 գրամ կանեփանման բույսի կանաչ, չորացված զանգված, իսկ Հանրապետության փողոցի` նրան պատկանող բնակարանից` «Հեկլեր Կոխ» տիպի ատրճանակ` փամփշտակալով, լիցքավորված 7 փամփուշտով և տարբեր տրամաչափի 300 փամփուշտ:
Ոստիկանությունը նշում է, որ Արտուշ Հակոբյանը, Արթուր Մանուկյանը, Դավիթ Գալստյանը, Սամվել Դավթյանը կալանավորված են, իսկ Արամ Հայրապետյանը, Հովսեփ Հովնանյանը, Ռուբեն Կարաօղլանյանը, Աշոտ Մարտիրոսյանը ձերբակալվել են:
Նշենք, որ, ինչպես ավելի վաղ «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել էր Երևանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանը ձերբակալվել են գործի հետ առնչվող 16 անդամներ:

Three days after police busted an alleged gang suspected of committing a series of armed robberies in Yerevan, police on Monday revealed the details of the case. And so it is that on the evening of Sept. 22, the Criminal Investigations Department received news that the group is preparing for another robbery.
At around 6 am the next day, on Myasnikyan Ave. near the zoo, a Mercedes Benz (license plate number 60 OO 086) was asked to stop by police; however, the driver did not comply, and in trying to escape he slammed into an electric pole. The driver and a passenger fled the scene and opened fire at the police officers who pursued them. One of the men, Artur Manukyan, was found in the bushes on the hillside and subsequently detained. The second suspect went to a nearby hill — whether he jumped off the cliff or fell is not clear. However, he died on impact.
The firearm which was fired, however, was not found. Found in the bushes instead was a TOZ-349 factory-produced rifle.
In the vehicle which crashed, police found beneath the driver's seat a homemade 9mm gun with one bullet in the cartridge.
In the pocket of four-times-convicted Gurgen Hayrapetyan, who fell to his death from the cliff, police found approximately 2g of a substance similar to opium.
At around 8:30 am on Sept. 23, police detained twice-convicted David Galstyan, thrice-convicted Samvel Davtyan and twice-convicted Aram Hayrapetyan, who were found to be in possession of narcotics during a police search. On 4:45 pm the same day, police detained Hovsep Hovnanyan and seized about 2g of yellow-green substance resembling marijuana from him.
Around 6 pm, police raided a house on Amaranotsayn St. in the Armenian capital, which served as the gang's gathering place. They found a AK-74 with 30 bullets, a Makarov semi-automatic with 7 bullets, a TT pistol with 8 bullets, a BLOW C 06 gas pistol with 5 bullets and hundreds of rounds of ammunition, as well as masks, gloves and adhesive tape.
At 10 pm on Sept. 24, in a restaurant on Hrachya Ajaryan St. in Yerevan, police detained six-times-convicted Artush Hakobyan on suspicion of banditry. Found attached to his belt was a TT pistol with 8 bullets and with the factory numbers rubbed off, which was confiscated.
Also detained at the same scene was four-times-convicted Ruben Karaoghlanyan — found in his pants pocket and subsequently seized was approximately 6g of a yellow-green substance resembling hashish. Found in the Hummer belonging to Artush Hakobyan was an Aspirin-UPSA tablets box containing large amounts of the yellow-green substance assumed to be narcotics.
Police have since determined that months ago, Artush Hakobyan and Gurgen Hayrapetyan organized and led an armed gang, which included David Galstyan, Samvel Davtyan, previously convicted Artur Manukyan and Kyaram Amoyan.
At 1:10 pm on Sept. 25, police found and confiscated a starter pistol from Artush Hakobyan's house on Saryan St. At 1:15 pm, police searched two houses in the village of Garni, where the ringleader of the gang could often be found. A large number of psychotropic drugs were found and confiscated.
At 2 pm, found in Ashot Martirosyan's summer house in the village of Dzoraghbyur were an AK-74, a TOZ rifle, a dagger, a homemade knife, and 106g of the cannabis plant, while at his home on Hanrapetutyun St. in the capital, a Heckler & Koch firearm with 7 bullets and 300 bullets of various calibers.
Police state that Artush Hakobyan, Artur Manukyan, David Galstyan, Samvel Davtyan are detained, while Aram Hayrapetyan, Hovsep Hovnanyan, Ruben Karaoghlanyan, and Ashot Martirosyan are arrested.
As previously reported, Yerevan Police Chief Nerses Nazaryan declared that 16 people have been arrested in connection with this case.