Սպանված զինվորի մայրը համաձայն չէ դատաբժշկական փորձաքննության հետ
Լեռնային Ղարաբաղի «Եղնիկներ» զորամասում մահացած 19-ամյա Աղասի Աբրահամյանի հարազատները ստացել են նրա դիակի դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Հիշեցնենք, որ Աղասի Աբրահամյանը մահացել էր դաժան ծեծից հետո հոսպիտալում:
Փորձաքննության  արդյունքներով զինվորի մահը վրա է հասել գլխուղեղի կենսականորեն կարևորագույն ֆունկցիաների սուր խանգարումից` փակ, բութ գանգուղեղային  վնասվածք ստանալու հետևանքով, որն էլ նրա մահվան ուղղակի պատճառն է: Փորձագետները դա հիմնավորել են փորձաքննությամբ հայտնաբերված մի շարք  վնասվածքներով, մարմնի տարբեր հատվածներում և օրգաններում  առկա արյունազեղումներով: Ըստ այդ փորձագետների`վնասվածքներն առաջացել են Աղասիի մահվանից 6-24 ժամ առաջ, բութ, կոշտ առարկաների հարվածների հետևանքով:
18-ամյա Աղասիի մայրը` տիկին Գայանեն, «Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք համաձայն չեն դատաբժշկական փորձաքննության հետ, քանի որ այնտեղ նշված չէ, որ Աղասիի ականջը պոկված է եղել, կողքին էլ դանակի հարված: Ասել է նաև, որ իրենք պահանջում են պատժել բոլոր հանցագործներին, որոնք դաժան ծեծել են իր որդուն:
ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության մամլո խոսնակ Մերի Սարգսյանը տեղեկացրել է թերթի թղթակցին, որ երեք սպա և մեկ զինվոր են ձերբակալվել Աղասի Աբրահամյանի մահվան առնչությամբ: Մամլո խոսնակը նշել է, որ նախաքննության շահերից ելնելով`չեն նշում սպաների անուն-ազգանունները:
Սպաներին առաջադրվել է մեղադրանք 375 հոդվածի 1-ին մասով` իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը , պաշտոնական լիազորությունների սահմանն անցնելը, որի համար սպառնում է ազատազրկում` երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
Ձերբակալված զինվորին 359 հոդվածի 1-ին մասով`զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը նրանց միջև ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում, որն արտահայտվում է անձի պատիվն ու արժանապատվությունը ստորացնելով, նրան ծաղրուծանակի ենթարկելով կամ հալածելով կամ զուգորդվել է բռնություն գործադրելով` պատժվում է կալանքով, առավելագույնը` երեք ամիս ժամկետով, կամ կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
«Ժողովուրդը» գրում է, որ սպանության մեղադրանք դեռևս որևէ մեկին չի առաջադրվել` «չնայած արդեն բարձրաձայնվել է, որ ժամկետային զինծառայողն ու բժիշկը դաժանաբար ծեծել են Աղասի Աբրահամյանին` հասցնելով մահվան»:

The family of 18-year-old Aghasi Abrahamyan, who was serving in a military unit in Nagorno-Karabakh prior to his death under suspicious circumstances late last month, have received the results of Abrahamyan's autopsy, reports local daily Joghovurd ("People" or "Nation"). Recall, Abrahamyan died shortly after being hospitalized with serious injuries.
The autopsy reported cause of death as being blunt cranial trauma, or an injury to the brain. Doctors say the injuries apparent on his body and to his internal organs occurred 6–24 hours prior to his death and were caused by a blunt, hard object.
Aghasi's mother, Mrs. Gayane, told Joghovurd that the family does not agree with the autopsy report as it does not state that Aghasi's ear was torn off and that he had a knife wound in his side. She added that they are asking all those responsible, those who brutally beat her son, to be punished.
Meri Sargsyan, a press spokesperson for the Armenian defense ministry's investigative service, told the newspaper reporter that three senior officers and one soldier were arrested in connection with the case. Sargsyan said that in the interests of the case, the names of those accused have not been released.
The officers are being accused under RA Criminal Code Article 375 Section 1 for abuse of power and "inactivity." If convicted, they face a term of  2–5 years' imprisonment. The soldier, on the other hand, is charged under RA Criminal Code Article 359 Section 1 ("breach of relations... between not subordinated servicemen").
Joghovurd notes that no one has yet been charged with murder, "although it was voiced already that the serviceman and the doctor brutally beat Aghasi Abrahamyan leading to his death."