Հայը պատմել է, թե որքան ծանր է Բաղդադում ալկոհոլ վաճառել
Բաղդադում ալկոհոլի վաճառքով զբաղվելը վտանգավոր գործ է, քանի որ ոգելից խմիչքների իրացում իրականացնող խանութի աշխատակիցները հաճախ հարձակման են ենթարկվում տարբեր խմբավորումների կողմից: Նրանց վրա կրակում են, թալանում, երբեմն ստիպված են ընտանիքից հեռու ապրել: Այս ամենի մասին AFP գործակալությանը պատմել են Իրաքում նման գործունեություն ծավալող մի շարք քաղաքացիներ, այդ թվում նաև` ազգությամբ հայ Սարգիսը:
Բաղդադի քաղաքապետ Սալահ Աբդել Ռազակը պատմել է գործակալությանը, որ ալկոհոլի վաճառքով զբաղվում են պաշտոնապես գրանցված 96 խանութ: Քաղաքում նաև ապօրինի գործում են անհայտ քանակությամբ չարտոնված լիկյորի վաճառքով զբաղվող խանութներ: Ռազակը նշում է, որ հարձակումները պայմանավորված են հրոսակախմբերի անդամների «գաղափարական կամ բարոյական մոտեցումներով»:
Միայն 2011 թվականի հուլիս և օգոստոս ամիսների ընթացքում առնվազն 30 հարձակում է տեղի ունեցել իրաքյան ալկոհոլի խանութների վրա, որոնցից հինգը տեղի է ունեցել հարավային նավահանգստային Բասրա քաղաքում, մնացածը` Բաղդադում:
Հայազգի Սարգիսը 1976 թվականից ի վեր աշխատում է ալկոհոլի վաճառքի ոլորտում:
Բաղդադի կենտրոնում գտնվող ալկոհոլի վաճառքով զբաղվող ընկերությունը, որտեղ նա աշխատում է 18 տարեկանից, շրջապատված է մետաղե բարձր պարիսպներով, որը դրան բանտի տեսք է հաղորդում:
Համալիրի մեջ են մտնում նաև փոքր խանութներ, որոնք ալկոհոլը անհատ հաճախորդների են վաճառում: Խանութների ներսում մետաղե ձողեր կան, որոնք ձգվում են հատակից մինչև առաստաղ, և ավելի շատ բանկ են հիշեցնում, քան սովորական խանութ:
Այս նախազգուշական միջոցառումների համար հիմնավոր պատճառներ կան: 2006 թվականին դիմակավորված գրոհայինների մի խումբ Կալաշնիկով տեսակի ավտոմատներով հարձակվել են ընկերության վրա` սպանելով աշխատակիցներից մեկին, պատմել է Սարգիսը:
Հաջորդ տարի  զինված տղամարդկանց մեկ այլ խումբ քաղաքացիական հագուստով մտել է ընկերություն և սկսել ավիրել այն` կազմակերպությանը մոտ 200,000 դոլարի վնաս պատճառելով:
Այս միջադեպերից հետո ընկերությունը փակվել է մոտ մեկուկես տարով:
«Իրականում, ես չեմ կարող մեկ այլ աշխատանք գտնել»,-ասում է Սարգիսը` հաշվի առնելով Իրաքի ներկայիս պայմանները:
Սարգիսը հոգում է իր կնոջ և 5 երեխաների կարիքները ամսական ընդամենը 1025 դոլարով:
Ընտանիքն ապրում է Իրաքի հյուսիսում գտնվող համեմատաբար կայուն քրդական շրջանում` Դոհուկում: Նա ստիպված է ընտանիքին երկու ամսվա մեջ ընդամենը 10 օր տեսնել:

Selling Alcohol in Baghdad is a Dangerous Business, Says Armenian Vendor
Selling alcohol in Baghdad is a dangerous business, with liquor store workers facing bombings, shootings and robberies, while also being separated from their families, who often live elsewhere, AFP reports.
But a dearth of other jobs keeps Baghdad's liquor stores staffed.
There are 96 registered alcohol shops in Baghdad province, its governor Salah Abdel Razak told AFP, plus an unknown number of unlicensed liquor stores.
During July and August, there were at least 30 attacks against Iraqi alcohol shops, with about five occurring in the southern port city of Basra and the remainder in Baghdad, according to an interior ministry official, who said the figures may include multiple attacks against the same shop.
Asked who he thinks are behind the attacks on alcohol shops in Baghdad, its governor Abdel Razak said that "in my opinion, there are some people who have ideological or moral motives that make them attack these shops."
A number of Iraq citizens in the business of selling alcohol spoke to AFP about their trials and tribulations — including one Armenian named Sarkis, "a long-time member of the alcohol-selling profession, having worked in the trade since around 1976, when he was only 18," AFP reports.
The alcohol distribution business where he works in central Baghdad is surrounded by high metal walls, giving it a fortress-like appearance.
The compound also includes a small shop that sells to individual customers, which has metal bars extending from the counter-top to the ceiling, and looks more like a bunker than a normal store.
There are good reasons for the precautions — one night in 2006, masked gunmen armed with pistols and Kalashnikov assault rifles attacked the company, killing one of its workers, Sarkis said.
A guard fired on the attackers, but there were too many of them, he said.
The following year, armed men in civilian clothes overwhelmed a guard and then set about destroying the company's goods, causing at least $200,000 dollars in damage.
Afterwards, the company was closed for about a year and a half, Sarkis said.
"In reality, I cannot work in another job," he said, noting conditions in Iraq make it difficult to find work.
Sarkis supports his five children and wife with his 1.2 million Iraqi dinar ($1,025) monthly salary, he said.
They live in Dohuk province in the relatively stable Kurdistan area of north Iraq, where he moved them from Baghdad in 2004 due to security fears. He gets to see them for roughly 10 days every two months.