«Տեր-Պետրոսյանը պետք է հիշի...». Գերմանիայի դեսպանը` ընդդիմության առաջնորդի մասին
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անձնապես պետք է ընդունի 1994-1998 թվականներին իր կառավարման ընթացքում տեղի ունեցածը, երբ երկրում կային բանտարկյալներ:
Այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «Անկախության 20 տարիները Հայաստանում և տարածաշրջանում» թեմայով քննարկման շրջանակներում, այս մասին ասել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը:
Նա, այնուամենայնիվ, նշել է, որ Տեր-Պետրոսյանի ելույթներում հնչող քննադատություններն արդարացի են, քանի որ «օլիգոպոլիայի գոյությունը վնասակար է պետության համար»:
«Սակայն նա պետք է հիշի, որ իր կառավարման ժամանակներում է հիմք դրվել այդպիսի երևույթներին»,- ասել է դեսպանը:
Խոսելով ընդդիմության մասին` նա նաև անդրադարձել է Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքների խնդրին:
«Իմ կարծիքով` շատ կարևոր քայլ էր Ազատության հրապարակում հանրահավաքների թույլատրումը, չնայած, ես կարծում եմ, որ քաղաքական տեսանկյունից պարզամտություն է միայն Ազատության հրապարակում հավաքների անցկացում պահանջելը: Եթե մարդիկ ցանկանում են հավաքներ իրականացնել, դա կարող են անել ցանկացած վայրում և հրապարակում»,- ասել է Գերմանիայի դեսպանը:

First president of the Republic of Armenia Levon Ter-Petrossian has to personally accept what happened during his term from 1994–1998, when there were prisoners in the country, said German Ambassador to Armenia Hans-Jochen Schmidt during the "Assessing Independence in Armenia and the Region" public forum organized by the Civilitas Foundation on Tuesday.
He, nevertheless, believed that the criticisms stated during Ter-Petrossian's speeches are justified, since "the existence of an oligopoly is harmful for the state."
"But he has to remember that the basis for such phenomena was established during his administration," added the ambassador.
Speaking about the opposition, Schmidt also turned his attention to the issue of holding rallies in Yerevan's Liberty Square (next to the Opera building).
"In my opinion, allowing rallies in Liberty Square was a very important step, though I think that from a political standpoint asking to hold rallies only in Liberty Square is naive. If people want to assemble, they can do that anywhere and in any square," he said.