«Տեր-Պետրոսյանը պետք է հիշի...». Գերմանիայի դեսպանը` ընդդիմության առաջնորդի մասին
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անձնապես պետք է ընդունի 1994-1998 թվականներին իր կառավարման ընթացքում տեղի ունեցածը, երբ երկրում կային բանտարկյալներ:
Այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «Անկախության 20 տարիները Հայաստանում և տարածաշրջանում» թեմայով քննարկման շրջանակներում, այս մասին ասել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը:
Նա, այնուամենայնիվ, նշել է, որ Տեր-Պետրոսյանի ելույթներում հնչող քննադատություններն արդարացի են, քանի որ «օլիգոպոլիայի գոյությունը վնասակար է պետության համար»:
«Սակայն նա պետք է հիշի, որ իր կառավարման ժամանակներում է հիմք դրվել այդպիսի երևույթներին»,- ասել է դեսպանը:
Խոսելով ընդդիմության մասին` նա նաև անդրադարձել է Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքների խնդրին:
«Իմ կարծիքով` շատ կարևոր քայլ էր Ազատության հրապարակում հանրահավաքների թույլատրումը, չնայած, ես կարծում եմ, որ քաղաքական տեսանկյունից պարզամտություն է միայն Ազատության հրապարակում հավաքների անցկացում պահանջելը: Եթե մարդիկ ցանկանում են հավաքներ իրականացնել, դա կարող են անել ցանկացած վայրում և հրապարակում»,- ասել է Գերմանիայի դեսպանը:

Посол Германии заявил о наличии в Армении олигополии и дал совет Тер-Петросяну
Первый президент Армении, лидер оппозиции Левон Тер-Петросян должен лично принять то, что происходило в период его правления в 1994-1998 гг., когда в стране имелись политзаключенные. Об этом во вторник на обсуждении «20 лет независисмости в Армении и регионе» заявил посол Германии Ганс-Йохен Шмидт (на фото он на митинге оппозиции).
При этом он отметил, что озвученная Тер-Петросяном критика справедлива, так как «наличие олигополии угрожает государству». «Однако он должен помнить, что основа подобным явлениям была заложена во время его нахождения во власти», - сказал дипломат.
Олигополия - тип рыночной структуры несовершенной конкуренции, который состоит из небольшого числа продавцов, весьма чувствительных к политике ценообразования и маркетинговым стратегиям друг друга. Небольшое количество продавцов объясняется тем, что новым претендентам трудно проникнуть на этот рынок.