Վահան Հովհաննիսյանին դուր են եկել Սերժ Սարգսյանի շեշտադրումները ՄԱԿ-ում
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` ՄԱԿ- ի Գլխավոր ասամբլեայում ունացած ելույթը լավն էր, այն կարելի է գնահատել բարձր, բայց ոչ ավելին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ է հայտնել Ազգային ժողովի ՀՅԴ  խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` նշելով, որ ՀՀ նախագահը ճիշտ է լուսաբանել  Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը:
«Այս առումով անթերի ու ճշգրիտ լուսաբանում էր: Ճիշտ է` նաև այն հատվածը,  որը ներկայացնում էր հայ-թուրքական  հարաբերությունները»,- ասել է Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ այլ հարց է, թե  այդ ելույթը  գործնականում արդյոք կյանքի կկոչվի, թե ոչ:
Բանախոսի համոզմամբ` նախագահի ելույթից բխող երկու անհրաժեշտություն է երևում. Առաջին` այդպիսի վճռական ազգային քաղաքականություն վարելու համար  Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են երկրի ներսում  ունենալ լուրջ հենարան, իսկ վերջինիս հասնելու համար անհրաժեշտ է արմատախիլ անել մոնոպոլիստական համակարգը:
«Ակնհայտ է, որ ժողովրդի կյանքը վատանում է, ժողովուրդն այսօր ավելի վատ է ապրում, քան առաջ», - ասել է ՀՅԴ-ական գործիչը:
Ըստ Հովհաննիսյանի` երկրորդ խնդիրն այն է, որ  Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է համահունչ լիներ այնտեղ հնչած  շեշտադրումներին, որի առաջին նշանը պետք է լիներ հայ-թուրքական արձանագրությունների  ՀՀ ստորագրության հետկանչը:

Serzh Sargsyan's Emphases at UN Assembly Appealed to Vahan Hovhannisyan
Armenian President Serzh Sargsyan's UN General Assembly speech was good, it can be highly rated, but not more, said head of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) parliamentary faction Vahan Hovhannisyan, speaking to journalists in Yerevan today. He noted that the Armenian leader accurately illustrated the Nagorno-Karabakh conflict.
"In this sense it was a flawless and accurate portrayal. Also true is the part where he described Armenian-Turkish relations," he said, adding it's a different issue if this speech will be called into practice or not.
In Hovhannisyan's opinion, two needs stem from Sargsyan's speech: One, in order to adopt such resolute nationalist policy, Armenia's authorities are obliged to have serious support inside the country, and in order to acquire this, it's necessary to uproot the monopolist system.
"It's obvious that people's lives are getting worse; people today live much worse than before," he said.
Accoding to the MP, the second issue is that Armenia's foreign affairs policy should be consistent with the emphases made there, the first symbol of which should have been recalling Armenia's signature on the Armenian-Turkish Protocols.