Երևանում Մեծ հայրենադարձության մասին կայք են ներկայացրել
Հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանն այսօր ներկայացրել է «Եվրասիա» հիմնադրամի դրամաշնորհով իրականացված «Դարձ ի շրջանս յուր» նախագծի կայքը` http://www.hayrenadardz.org/:
«Նախագիծն ունի հիմնական երկու բաղադրիչ` վեբկայք և տեսաֆիլմ, որոնք, միմյանց փոխլրացնելով` փորձելու են լույս սփռել ոչ հեռավոր անցյալում Հայաստանում տեղի ունեցած կարևորագույն մի իրադարձության` 1946-48 թվականների Մեծ հայրենադարձության և դրա հետևանքների վրա», - ասել է Պասկևիչյանը:
Հեղինակը նաև ներկայացրել է կայքում տեղակայված բաժինները. «Մենք ունենք մամուլի բաժինը, որտեղ տեղակայելու ենք Սովետական Հայաստանի և այդ ժամանակաշրջանում մամուլում եղած տեղեկատվությունը, հաջորդը` գրքեր բաժինն է:  Այնտեղ զետեղված է հուշագրություն, աշխատություն, որը շուրջ քառասունվեց մարդկանց հետ արված հարցազրույցների վրա է հիմնաված:  Կունենանք ֆոտոարխիվ բաժինը, որին նկարներ են տրամադրել Փարիզի Նուբարյան հիմնադրամը, կան նաև այլ անձնական ֆոտոշարքեր»:
Նախագծի հեղինակներն ակնկալում են աշխարհով մեկ սփռված հայերի ակտիվ մասնակցությունը պատմական այս իրադարձությունը հավուր պատշաճի լուսաբանելու գործում:

Website, Video Project on Mass Repatriation to Armenia Launched in Yerevan
Publicist, filmmaker Tigran Paskevichyan today introduced the website of his recently launched project funded by the Eurasia Partnership Foundation.
"The project has two main components, a website and video, which, each supplementing the other, will try to illuminate an important event that took place in Armenia in the not so distant past — the Great Repatriation of 1946–1948 and its consequences," he said.
Paskevichyan then described the different sections of the website. "We have a press section, where we will upload media reports from Soviet Armenia and that time period. The next is the books section which contains memoirs, works, which are based on interviews with around 46 people. We will have the photo archive section with photos supplied by the Paris-based Nubarian Foundation . There are also other personal photo series."
The authors of the project expect the active participation of Armenians around the world in covering this historic event properly.