Ստրասբուրգում քվեարկեցին Հայաստանի վերաբերյալ բանաձևի օգտին
Այսօր Ստրասբուրգում անցնող Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշնանային նստաշրջանի երրորդ օրվա ընթացքում քննարկվել և քվեարկության է դրվել «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության մասին» բանաձևի նախագիծը, որը սեպտեմբերին առաջարկվել էր Հայաստանի հարցով համազեկուցող բրիտանացի Ջոն Պրեսկոտի և գերմանացի Աքսել Ֆիշերի կողմից:
Հիշեցնենք, որ բանաձևի նախագծում, մասնավորապես, նշվում էր, որ «Հայաստանում հայտարարված վերջին համաներումը, 2008 թվականի մարտին զոհված 10  քաղաքացիների մահվան հանգամանքները նորովի հետաքննելու ազդակը և ընդդիմության ու իշխանական կոալիցիայի կառուցողական երկխոսության փաստը նշանակում է, որ 2008 թվականի մարտյան իրադարձությունների էջը կարող է համարվել փակված Վեհաժողովի համար»:
Հայաստանի պատվիրակության անդամներ Զարուհի Փոստանջյան ու Արմեն Ռուստամյանն առաջարկել են բանաձևից հանել տվյալ կետը, սակայն առաջարկը չի ընդունվել:
Բանաձևում նաև ասվում է, որ ԵԽԽՎ-ն շարունակելու է մոնիտորինգի տակ պահել Հայաստանը:
Նշենք, որ քվեարկության արդյունքում բանաձևի նախագիծն ընդունվել է ձայների մեծամասնությամբ: Քվեարկությանը մասնակցել են 44 պատգամավորներ: Ադրբեջանի 3 պատվիրակներ դեմ են քվեարկել, Հայաստանի ներկայացուցիչ, ՀՅԴ-ական Արմեն Ռուստամյանը ձեռնպահ է մնացել, իսկ 40 պատգամավոր կողմ են քվեարկել: Նշենք, որ այդ պատվիրակների թվում էին Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանը և Նաիրա Զոհրաբյանը` ԲՀԿ-ից:
«Դա  քարտ-բլանշ էր Հայաստանի իշխանությունների համար: Նրանք հասան իրենց նպատակին», - Epress.am-ի հետ հեռախոսազրույցում Ստրասբուրգից բանաձևի քվեարկությունը մեկնաբանել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը:

PACE Votes in Favor of Resolution, Considers Chapter on March 1 Case Closed
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Wednesday, during the third day of its autumn session in Strasbourg, discussed and voted on a draft resolution titled "The functioning of democratic institutions in Armenia." The resolution was based on a report by co-rapporteurs on Armenia Axel Fischer and John Prescott.
As previously reported, the PACE Monitoring Committee notes in the draft resolution that “The outcome of the latest general amnesty in Armenia, the renewed impetus to investigate the 10 deaths during the March 2008 events, and the resulting start of a constructive dialogue between the opposition and ruling coalition mean that the chapter on the March 2008 events can finally be considered closed .”
Members of Armenia's delegation to PACE Zaruhi Postanjyan and Armen Rustamyan suggested this statement be removed from the resolution, but their proposal was not approved.
In a statement published Wednesday, PACE notes that the Assembly's "monitoring of Armenia’s human rights and democracy obligations, including with respect of the investigation into the ten causalities, will continue unabated."
Out of 44 delegates voting on this particular resolution, 40 voted in favor, while 3 voted against and 1 abstained. Those who voted against were Azerbaijan's 3 delegates, while Rustamyan was the delegate who abstained. Among those who voted in favor were Armenian delegates Davit Harutyunyan (of the ruling Republican Party of Armenia) and Naira Zohrabyan (of the Prosperous Armenia party, one of the 3 parties in the governing coalition).
"This is a carte-blanche for Armenia's authorities. They reached their goal," said Helsinki Association for Human Rights President, human rights activist Mikael Danielyan, speaking to Epress.am from Strasbourg by phone.