Մարտի 1-ի էջը հարաբերականորեն կարելի է փակված համարել. Բոստանջյան
Իրավապահներ մարմինները, Խորհրդարանի հատուկ հանձնաժողովը մարտի 1-ի առնչությամբ արել են բոլոր հնարավոր քննարկումները: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը:
Անդրադառնալով երեկ ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված բանաձևին, որի 11-րդ կետի համաձայն 2008 թվականի մարտի 1-ի էջը կարելի է համարել փակված, Բոստանջյանը նշել է, որ հասկանալի է` որոշակի հարցեր մնացել են չլուծված, որոշակի հարցերի վերաբերյալ պատասխանատուներ չեն հայտնաբերվել, սակայն «սա շարունակելը նշանակում է կոնֆրոնտացիան մեծացնել մեր երկրում»:
«էս պահին ենթադրում եմ, որ մենք խորհրդարանական ընտրությունների ենք գնում, քաղաքական ուժերի մեջ գոյություն ունի որոշակի հասկանալի լարվածություն, և սա համեմել նաև, մասնավորապես, մարտի 1-ի դեռևս չբացահայտված մնացած խնդիրներով, ամենայն հավանականությամբ, ավելի պետք է սրի վիճակը մեզանում: Ես կարծում եմ, որ հարաբերականորեն կարելի է նաև համարել փակված այս էջը»,- ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Բոստանջյանը նաև նշել` «շատ պահեր կան, որ ինքը կցանկանար, որ իսկապես բացահայտված լինեին»:
«Իսկ ինչ վերաբերում է տասը զոհերին, դրանք էնքան փաստ են, որ հնարավոր չի դա որևէ ձևով ուզենալ մթագնել կամ այդ երևույթի մասին չխոսել, չմտածել: Դրանք կմնան: Բայց հայ ժողովուրդն իր անցած պատմության ժամանակ այդ ձևի էջեր միշտ էլ ունեցել է, սակայն, չեմ կարծում, որ դա վերցրել են և դարձրել են իրենց շարժվելու, զարգանալու առանցք: Չնայած հասկանալի է, որ ցանկացած ոչ ընկալելի, ոչ ընդունելի դեպք ու արարք, հատկապես, երբ այդտեղ կամքով, թե իրենց կամքից անկախ խառնված են լինում իշխանությունները... պատմականորեն միշտ պետք է դրան պատասխան տրվի: Մասնավորապես, դրա ավելի տոտալ տարբերակը հենց ցեղասպանություն է»,- ասել է Բոստանջյանը:
Նա ասել է, որ այսօր ոչ թե ցեսաղպանությունը ճանաչելով մենք պետք է հավակնենք մի հզոր երկրից հողերը վերադարձնելու և դրանից բխող այլ բաներ, այլ պարզապես մարդկությունը պետք է դատապարտի ցեղասապանության ինստիտուտը, որպեսզի հետագայում նման բաներ չկատարվեն:
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ի բանաձևին նախագծին կողմ են քվեարկել 40 պատգամավոր, այդ թվում` Հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչներ ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանը և ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը:

March 1 Page, Relatively Speaking, Can Be Considered Closed: Armenian MP
Law enforcement agencies and the special parliamentary Commission on March 1 had all the possible discussions (regarding the events of Mar. 1, 2008), Prosperous Armenia MP Vardan Bostanjyan told Epress.am on Thursday.
Weighing in on the resolution adopted by PACE which considers the chapter on the March 1 case closed, Bostanjyan said, it's understandable that some issues have remained unsolved and some questions, unanswered, but "to continue this would mean increasing confrontation in our country."
"At this time, I assume that we're moving toward parliamentary elections . There exists a certain understandable tension among political entities, and to season this also, especially, with the remaining not yet solved issues of Mar. 1, most likely would exacerbate the situation in our country. I also think that relatively speaking this page can be considered closed," he said.
However, he said, there are "many moments" which he would like "to be truly disclosed."
"As for the 10 victims, which are so much of a fact that it's impossible... not to talk or think about this phenomenon, they will remain. But the Armenian people have always had such types of pages in its past history, but I don't think they've taken it and made it into their axis to move, to develop. Though it's understandable that any imperceptible, unacceptable incident and deed, especially if the authorities willingly or unwillingly are mixed up in this— historically, it always has to be answered . Particularly, the more total version of this is genocide," said Bostanjyan.
Today, it's not because of genocide recognition that Armenians have to claim lands from a powerful country and other things that stem from this, Bostanjyan continued, but simply that humanity has to condemn the act of genocide, so it doesn't happen in the future.
Recall, 40 out of 44 PACE delegates voted in favor of the resolution, including Armenian delegates Davit Harutyunyan (of the ruling Republican Party of Armenia) and Naira Zohrabyan (of the Prosperous Armenia party, one of the 3 parties in the governing coalition).