Պատարագ և ծես. Թուրքիայում գտնվող Սուրբ Կիրակոսը վերաբացվում է
Միջին Արևելքի երբեմնի ամենամեծ եկեղեցիներից մեկը` Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին, որը գտնվում է Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքում, կվերաբացվի հոկտեմբերի 23-ին ծիսական արարողությամբ:
Եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները մեկնարկել են 2009 թվականի վերջին, այն բանից հետո, երբ Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցի հիմնադրամը ձեռնամուխ եղավ եկեղեցու վերականգնման ծրագրի իրականացմանը:
Հիմնադրամի նախագահ Էրգյուն Այիկը հաղորդել է Today’s Zaman-ին, որ Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին 3200 քառակուսի մետր տարածք զբաղեղնող համալիրի մի մասն է կազմում: Համալիրն ունի նաև մատուռ, հանդիպումների սրահ, դպրոց, ճաշասրահ և հոգևորականների համար նախատեսված տներ:
«Համալիրի 85 տոկոսը կազմող եկեղեցու վերականգնումն ապահովված է: Սակայն ողջ համալիրի վերականգնման համար ավել գումարներ կպահանջվեն»,- ասել է Այիկը` նշելով, որ 2,5 միլիոն դոլար արժողությամբ ծրագիրը առավելապես հիմնադրամի շնորհիվ է իրականացվում:
Այիկը նշել է, որ մինչ Դիարբեքիրի քաղաքապետարանը վերականգնման ողջ բյուջեի մեկ երրորդն է տրամադրել, այլ պետական ինստիտուտներ չեն ցանկացել մասնակցություն ունենալ այս գործում, թեև հիմնադրամը դիմել էր նրանց ավելի մեծ բյուջեի համար: «Ողջ համալիրի վերակառուցումը կարող է ավարտվել ընդամենը 4 ամսում, եթե անհրաժեշտ ֆինանսավորում ապահովվի», - ասել է նա:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին եկեղեցին զավթել էր գերմանական բանակը, իսկ 1918-ին այն վերածվել էր տեքստիլային պահեստի: 1952 թվականին հայ համայնքը դիմել էր իշխանություններին այն վերադարձնելու խնդրանքով, որից հետո եկեղեցին կրկին հանձնվել էր հայերին: Այդուհանդերձ, այն կիսաքանդ վիճակում է եղել մինչև 1980 թվականը:
«Այն ավերակների էր վերածվել: Դրա վերաբացումը բարոյական, տնտեսական և հասարակական նշանակություն կունենա», - ասել է Այիկը:
Նա հայտնել է, որ հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան եկեղեցում պատարագ կմատուցվի այն օծելու համար, և հաջորդ օրը`կիրակի, ծիսակատարություն կլինի այս շրջանում մնացած փոքրաթիվ հայերի համար:
«Նախևառաջ, սա շատ կարևոր եկեղեցի է ճարտարապետական տեսանկյունից: Երկրորդ հերթին, այն անցյալն է խորհրդանշում: Սա քաղաքում մնացած հայկական 7 եկեղեցիներից մեկն է»,- ասել է Այիկը և հավելել, որ «մինչ 1915 թվականի դեպքերը այս շրջանում 40,000-45,000 հայեր են ապրել»:
Նշենք, որ պատարագը մատուցվելու է Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի խորհրդի նախագահ, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանի կողմից:

Surp Giragos Armenian Church in Diyarbakır Prepares for Liturgy
Once one of the largest churches in the Middle East, Surp Giragos Church in Turkey’s southeastern province of Diyarbakır will be reopened on Oct. 23 for a religious ceremony, Today's Zaman reports.
Renovation started at the end of 2009 after the Diyarbakır Surp Giragos Armenian Church Foundation undertook the restoration project of the church.
Ergün Ayık, the head of the foundation, said the Surp Giragos Church is in a complex that encompasses more than 3,200 square meters and includes a chapel, a meeting room, a school, a dining hall and rectories.
“Restoration of the church, which makes up about 85 percent of the complex, is secured. But the restoration of the rest of the complex depends on more funds,” Ayık said of the project, which has cost $2.5 million and has been provided mostly by the foundation.
Ayık also added that while the Diyarbakır Municipality had provided about one-third of the total renovation budget, other state institutions had not contributed even though the foundation had requested more funding. “The rest of the renovation of the complex can be completed in three or four months if funding is secured,” he said.
The church was seized by the German army during World War I, and in 1918, it was converted into a textile warehouse of Sümerbank. After the Armenian population of the area made an application in 1952 asking for its return, the church was given back to the community. However, because of the lack of a congregation, it had been neglected since 1980.
“It was in ruins,” Ayık said. “Its opening will make moral, economic and social contributions.”
Ayık said that on the evening of Oct. 22 there will be a service at the church to consecrate it, and on the next day, which is a Sunday, there will be a religious service.
“First, this is a very important church from an architectural point of view. Second, it symbolizes the past. This is one of only seven Armenian churches in the city,” he said and added that there had been "about 40,000-45,000 Armenians" living in Diyarbakır prior to the mass deportation of Armenians in 1915.
Since the Surp Giragos Church in Diyarbakır belongs to the church foundation, there are no restrictions on when a service can be held.
“It is open to everybody who wants to be here,” Ayık said. The service will be headed by Archbishop Aram Ateşyan, the deputy patriarch of the Armenian Patriarchate based in İstanbul.