Ինչու ընդդիմությունը հրաժարվեց արտահերթ ընտրությունների գաղափարից
Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի և արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջների միջև շատ լուրջ տարբերություն կա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀՇ վարչության նախագահ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Արամ Մանուկյանը:
«Արտահերթ ընտրությունների պահանջն իր մեջ պարունակում էր բանակցություններ, քննարկումներ, երկկողմանի գործընթաց էր դա, որը տեղավորվում էր երկխոսության գործընթացի մեջ: Մի խոսքով` դա գործընթաց էր, որի մասնակից կողմերը երկուսը կարող էին լինել` Հայ Ազգային Կոնգրեսը և իշխանությունը: Իսկ անհապաղ հրաժարականը գործընթաց է, որը բանակցություններ, երկխոսություններ չի պարունակում իր մեջ: Դու այդ դեպքում ավելի կոշտ ես, դու միայն պահանջում ես անվերապահ հրաժարական և վերջ: Մենք արտահերթ ընտրությունների գաղափարից հրաժարվեցինք շատ պարզ պատճառով` մենք այլևս չենք ուզում բանակցել այն իշխանության հետ, որը մերժում է երկխոսությունը, որը փակում է ճանապարհները, որը կոշտ բլոկադայի է ենթարկում ազատ խոսքը, Ազատության հրապարակը և Երևանը»,- ասել է Արամ Մանուկյանը:
Արամ Մանուկյանը նշել է, որ ՀԱԿ-ի 8-օրյա հանրահավաքների ընթացքում իշխանությունների նախաձեռնած շրջափակումը և արգելափակումը, ինչպես նաև մարդկանց ահաբեկելն աննախադեպ էր:

There's a big difference between calling for the resignation of Armenian President Serzh Sargsyan and calling for snap elections, said Pan-Armenian National Movement (HHSh) party leader, Armenian National Congress (HAK) representative Aram Manukyan, speaking to journalists today.
"The demand for early elections included negotiations and discussions — it was a bilateral process which fit in the process of dialogue. In short, it was a process in which the participating parties could have been the Armenian National Congress and the authorities. Immediate resignation is a process that does not include negotiations or dialogue. In this case you are more tough — you only demand immediate resignation and that's all. We withdrew from the idea of early elections for a very simple reason: we no longer want to negotiate with a government which refuses dialogue, which blocks roads, which imposes a strict blockade on free speech, Liberty Square and Yerevan," he said.
Aram Manukyan further said that the authorities' blockade and barricade, as well as intimidating people, during the HAK's 8-day nonstop rallies was unprecedented.