Զինծառայողի մահը նրա ոչ օրինական գործողությունների հետևանք է. փոխնախարար
Երեկ ժամը 20:00-ի սամաններում Երևան-Սևան ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ավտոպատահարից տուժել են զինված ուժերի ժամկետային երեք զինծառայողներ, որոնցից Էդմոն Ալեքսանյանը հիվանդանոցում մահացել է:
Panorama.am կայքը հարց է ուղղել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանին առ այն, թե Երևանում տեղակայված զորամասում ծառայող զինվորները արդյոք իրավունք ունեին գտնվել Սևանի ճանապարհին և ու՞մ մեղքով է տեղի ունեցել խաղաղ պայմաններում ևս մեկ զինվորի կորուստը:
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության կայքը ներկայացրել է Գասպարյանի պատասխանը.
«Նախ, ցավակցում եմ ավտոպատահարից մահացած ժամկետային զինծառայող Էդմոն Ալեքսանյանի հարազատներին: Դեպքի կապակցությամբ կարող եմ նշել, որ ավտոպատահարից տուժած զինծառայողները կիրակի օրվա համար ունեին կարճատև արձակման թույլտվություն, սակայն նրանք իրավունք չունեին դուրս գալ Երևանի կայազորի տարածքից: Որպես կանոն, զինվորները կարճատև արձակումից առաջ համապատասխան հրահանգավորում են ստանում իրենց ստորաբաժանման ղեկավարության կողմից: Տվյալ դեպքում այդ զինվորները, հետևելով իրենց ազգականների հորդորներին, իրենց ազգականի ավտոմեքենայով դուրս են եկել Երևանի կայազորի տարածքից և ուղղություն վերցրել դեպի Սևան, որտեղից այդ նույն մեքենայով վերադառնալիս տեղի է ունեցել ավտոպատահարը:
Կոչ եմ անում զինծառայողների ծնողներին և ազգականներին զերծ մնալ անհարկի միջամտություններից, որոնց հետևանքով խախտվում են զինվորական կանոնակարգերը` բոլոր անցանկալի հետևանքներով:  Տվյալ դեպքում ավտոճանապարհային այս պատահարը չէր լինի, եթե զինծառայողների հարազատները նրանց չմղեին ոչ օրինական գործողությունների»:

As a result of an automobile accident around 8 pm on Oct. 16 on the Yerevan-Sevan highway, seriously injured were three military servicemen, one of whom (Edmond Alexanyan) died in hospital.
Local news site Panorama.am asked RA Deputy Defense Minister, Lieutenant-General Vladimir Gasparyan (pictured) whether the soldiers who were serving in a Yerevan military unit had the right to be on the road to Sevan and who is to blame for the loss of yet another soldier during peacetime?
The RA Ministry of Defense published Gasparyan's response on its website:
"First, my condolences to the relatives of conscript Edmond Alexanyan who died from the car accident. Regarding the incident, I can say that the conscripts injured in the accident had permission for a short-term discharge on Sunday, but they didn't have the right to leave the Yerevan garrison area. As a rule, ahead of a short-term discharge, soldiers receive appropriate instructions from their unit's management. In this case, the soldiers, persuaded by their relatives, with their relative's car, left the territory of the Yerevan garrison and set off for Sevan, from where returning with the same car the accident occurred.
"I urge parents and relatives of conscripts to refrain from unnecessary interference, which results in the violation of military regulations — with all the undesirable consequences. In this case, this car accident wouldn't have happened if conscripts' relatives didn't spur them to unlawful actions."