«Արևորդի». լուսանկարների մրցույթի հաղթողների անուններն արդեն հայտնի են
Երևանի կենդանաբանական այգու 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում «Արևորդի» փառատոնը հոկտեմբերի 17-ից 21-ը Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում կազմակերպում է լուսանկարների ցուցահանդես, որի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ այսօր` հոկտեմբերի 17-ին:
Ինչպես ասված է փառատոնի կազմակերպիչների մամուլի հաղորդագրության մեջ, ցուցահանդեսին ներկայացվող լուսանկարները պայմանականորեն բաժանված են 2 մասի` հին և նոր: Հին լուսանկարների բաժնում ներկայացված են այգու արխիվում պահպանված և այցելուների կողմից տրամադրված լուսանկարների մի մասը: Դրանք ներկայացնում են այգին, նրա առօրյան և աշխատողներին:
Հին լուսնկարների կողքին ներկայացված են նաև նախապես հայտարարված «Կենդանաբանական այգու կենդանիների լուսանկարների մրցույթ»-ին մասնակցած լուսանկարների լավագույն նմուշները:
Այսօր հրապարակվել են նաև լավագույն սիրողական և պրոֆեսիոնալ լուսանկարների հեղինակների անունները: Պրոֆեսիոնալ լուսանկարների մրցույթում հաղթող են ճանաչվել հետևյալ լուսանկարիչների աշխատանքները` Սարգիս Վիրաբյան (1-ին կարգի մրցանակ, կապիկի լուսանկարը վերևում), Վահե Հակոբյան (2-րդ կարգի մրցանակ), Պարգև Էջուրյան (3-րդ կարգի մրցանակ): Սիրողական լուսանկարների մրցույթում հաղթող են ճանաչվել հետևյալ լուսանկարիչների աշխատանքները` Արման Կարախանյան (1-ին կարգի մրցանակ, նյութի գլխավոր լուսանկարը), Քրիստինա Հարությունովա (2-րդ կարգի մրցանակ), Պարգև Էջուրյան (3-րդ կարգի մրցանակ): Հաղթողները արժանացան նաև դրամական պարգևների. համապատասխանաբար 100, 50 և 25 հազարական դրամ:
Մրցույթի հաղթողներին որոշել է անկախ ժյուրին, սակայն այցելուները ևս իրենց կարծիքն արտահայտելու հնարավորություն կունենան. ցուցահանդեսի բոլոր օրերին այցելուները տեղում կարող են քվեարկել իրենց նախընտրած լուսանկարի օգտին: Ցուսահանդեսից հետո կազմակերպիչները կհայտարարեն հաղթողի անունն ու այցելուների անունից մասնակցին խրախուսական մրցանակ կշնորհեն:

Within the scope of events dedicated to the 70th anniversary of the Yerevan Zoo, SunChild International Environmental Festival is organizing a photography exhibit from Oct. 17–21 at the Yerevan History Museum.
According to the press statement issued by festival organizers, photos are divided into two categories: old and new. The old photos will be from the zoo's archives and those provided by visitors, while the new ones will be the best photos submitted to the Zoo Animals Photo Contest.
Winners of the photo contest, which had two categories (amateur and professional photos), were announced on Monday. In the professional category, the winners were Sarkis Virabyan (1st place, photo of monkey below), Vahe Hakobyan (2nd place) and Pargev Ejuryan (3rd place). In the amateur category, the winners were Arman Karakhanyan (1st place, main photo pictured), Kristina Harutyunova (2nd place) and Pargev Ejuryan (3rd place). The top three winners in both categories received 100 thousand, 50 thousand and 25 thousand drams, respectively.
An independent jury decided the contest winners; however, visitors to the zoo will also be able to express their opinions: for the duration of the exhibit, visitors can vote for their favorite photo at the zoo. After the exhibit, organizers will announce the winner's name and award him or her with a prize.