«Աշոտյանի կադրը» սպառնում է ծնողներին և ուսուցիչներին
Երևանի Շեվչենկոյի անվան թիվ 42 ավագ դպրոցում տիրում է խայտառակ իրավիճակ և անկայունություն. ուսուցիչները վիճում են միմյանց հետ նույնիսկ դասերի ժամանակ` թե ով է լինելու դպրոցի ապագա տնօրենը, ինչից տուժում են դպրոցում սովորող աշակերտները: Այս մասին ասված է Epress.am-ին ուղարկված բաց նամակում, որում դպրոցի մի շարք սաների ծնողները և ուսուցիչները բողոքում են տիրող իրավիճակից, որը նրանք պայմանավորում են ԿԳՆ-ից ուղարկված տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էլեոնորա Թումանյանի ներկայության հետ:
«Մինչև մեր դպրոցում ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվելը Էլեոնորա Թումանյանը Գագիկ Բեգլարյանի օրօք եղել է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ և ազատվել է աշխատանքից Կարեն Կարապետյանի օրոք: Նա ՀՀԿ անդամ է` Կրթության և Գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի կադրերից»,-ասված է նամակում:
Ըստ ուսուցիչների` 2 ամսվա ընթացքում նա հասցրել է դպրոցում սպառնալ բոլորին: Նա ահաբեկել է ուսուցիչներին ու փոխտնօրեններին`հայտարարելով, որ եթե նրանք չսատարեն իրեն, ապա փողոցում կհայտնվեն ու կմնան առանց աշխատանքի:
«Նա նաև մեր ուսուցչանոցն անվանել է «տրաքած բոմժանոց»: Նույնը սպառնացել է ծնողներին, ասելով, որ եթե չսատարենք իրեն, երեխաները փողոցում կհայտնվեն: Չնայած այդ ամենի` մեր ողջ դպրոցը, և´ ուսուցիչները, և´ ծնողները, և թե´ աշակերտները սատարում են Լիանա Ավագյանին և պաշտպանում են նրա թեկնածությունը»,-գրում են ուսուցիչներն ու ծնողները:
Նամակի հեղինակները միաժամանակ նշում են, որ Թումանյանի հայտարարություններն այն մասին, թե հանգիստ ու նորմալ աշխատանք է ընթանում կեղծ են և չեն համապատասխանում իրականությանը:

A disgraceful situation and instability reigns in Yerevan High School no. 42 named after Taras Shevchenko: even during classes teachers argue with each other over who is going to be the school’s next principal, from which the students at the school suffer, reads an open letter sent to Epress.am by several parents and teachers protesting the current situation which they say is conditioned by the presence of Eleonara Tumanyan, the acting principal sent by the education ministry.
“Prior to being appointed as acting principal at our school, Eleonara Tumanyan was the head of the Yerevan City Hall culture and tourism department during [former mayor] Gagik Beglaryan’s term and was made redundant during Karen Karapetyan’s term. She is a member of the Republican Party of Armenia, from the personnel of RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan,” reads the letter, in part.
According to the teachers, Tumanyan has managed to threaten everyone in the two months she has been in her temporary post. They say she has terrorized teachers and the vice principal, stating that if they don’t support her, they will be cast off into the street and be left without work.
“She also threatened the parents, saying that if they don’t back her, they’ll find their kids in the street. Despite all this, our entire school and teachers, parents and students support Liana Avagyan and defend her nomination [for school principal],” write the teachers and parents.