Հերքում. Ես չեմ ասել, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի պատերազմել
Բրյուսելում գործող Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլը չի հայտարարել, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել ղարաբաղյան հարցի լուծման ռազմական տարբերակը:
Պատասխանելով Epress.am-ի հարցին` Փոլը գրել է. «Ես երբեք նման ուղիղ հայտարարություն չէի անի այս հարցի շուրջ: Ես ասել եմ, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու, այդ պատճառով էլ այն մշտական ներկայություն ունի բանակցությունների սեղանին: Ինձ թվում է, թարգմանիչը սխալ է հասկացել իմ խոսքերը: Բացի դա, ինձ իրականում խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրության մասին հարց չեն ուղղել»:
Նշենք, որ նման բովանդակությամբ հոդված էր տպագրել Aze.az ադրբեջանական կայքը, ըստ որի Ամանդա Փոլը հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցային գործընթացը ձգձգվում է այն պատճառով, որ միջազգային հանրությունը ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա: «Քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը արդյունքներ չեն տալիս և բանակցային գործընթացը ձգձգվում է, Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել հարցի լուծման ռազմական տարբերակը», - Փոլի խոսքերն էր մեջբերել Aze.az-ը:

Amanda Paul Refutes Claims of Giving Azerbaijan Right to Declare War over Karabakh
"Simply to clarify the point: I did not make this statement," wrote Amanda Paul, a policy analyst with the Brussels-based European Policy Centre, referring to a recent article published by Aze.az and responding to a request by Epress.am for comments.
As previously reported, Aze.az reported that Paul stated negotiations on the Nagorno-Karabakh conflict have stalled because the international community does not put pressure on Armenia. According to the Azerbaijan-based news source, Paul reportedly said since the OSCE Minsk Group's efforts have not yet led to any results, Azerbaijan has the right to choose a military solution to the conflict.
Paul, however, refuted the statements:
"I would never make such a blunt statement along these lines. I have said that Azerbaijan is dedicated to resolving the conflict by peaceful means, hence its continuing presence at the table. I guess the translator has misunderstood what I have said. Furthermore, I was actually never asked about Azerbaijan's intention to solve this conflict militarily," she wrote in an email.