Հերքում. Ես չեմ ասել, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի պատերազմել
Բրյուսելում գործող Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլը չի հայտարարել, որ Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել ղարաբաղյան հարցի լուծման ռազմական տարբերակը:
Պատասխանելով Epress.am-ի հարցին` Փոլը գրել է. «Ես երբեք նման ուղիղ հայտարարություն չէի անի այս հարցի շուրջ: Ես ասել եմ, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու, այդ պատճառով էլ այն մշտական ներկայություն ունի բանակցությունների սեղանին: Ինձ թվում է, թարգմանիչը սխալ է հասկացել իմ խոսքերը: Բացի դա, ինձ իրականում խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրության մասին հարց չեն ուղղել»:
Նշենք, որ նման բովանդակությամբ հոդված էր տպագրել Aze.az ադրբեջանական կայքը, ըստ որի Ամանդա Փոլը հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցային գործընթացը ձգձգվում է այն պատճառով, որ միջազգային հանրությունը ճնշում չի գործադրում Հայաստանի վրա: «Քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը արդյունքներ չեն տալիս և բանակցային գործընթացը ձգձգվում է, Ադրբեջանն իրավունք ունի ընտրել հարցի լուծման ռազմական տարբերակը», - Փոլի խոսքերն էր մեջբերել Aze.az-ը:

Опровержение: Я не говорила о праве Азербайджана на войну в Карабахе
Эксперт Центра европейской политики Аманда Пол не заявляла о том, что Азербайджан имеет право избрать военный путь решения карабахского конфликта.
Отвечая на вопрос Epress.am, Пол написала: «Я бы никогда не сделала подобных прямолинейных заявлений по поводу данного вопроса. Я сказала, что Азербайджан задался целью решить проблему мирным путем. Поэтому он постоянно присутствует за столом переговоров. Мне кажется, что переводчик неправильно понял мои слова. Кроме того, на самом деле мне не задавали вопросов о намерении Азербайджана решить проблему военным путем».
Отметим, что подобные заявления в уста эксперта вложил азербайджанский информационный сайт Aze.az, по версии которого Пол заявила, что поскольку усилия Минской группы ОБСЕ не дают результата и переговорный процесс затягивается, Азербайджан имеет право избрать военный путь решения конфликта.