Օրինաչափ պաշտոնանկությունների շարքում քաղաքապետի հրաժարականը անհասկանալի է. կարծիք
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանի կարծիքով Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում առկա գործընթացները օրինաչափ են: Այս մասին Կարապետյանը հայտարարել է այսօր Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Հայաստանը մտնում է  նախընտրական փուլ. պարզ է, որ իշխանությունը՝ ի դեմս կոալիցիայի, կենտրոնացնում է ամեն ինչ, որպեսզի կարողանա հստակ այդ փուլն անցնել: Ես կարծում եմ, որ պաշտոնանկությունների խնդիրը, առաջիկայում սպասվող վայրիվերումները, որոնք կլինեն կոալիցիայում, վերաբերվելու է այդ ռեսուրսների ամրացման գործընթացին: Որևէ նոր բան չկա: Կարելի էր ենթադրել, որ ինչ-որ շարք այդ պաշտոնանկությունների կշարունակվի: Մեկ-մեկ լինում են անհասկանալի դեպքեր, ինչպես Կարեն Կարապետյանի (Երևանի նախկին քաղաքապետ) հրաժարականը, որը նախատեսված չէր, բայց ընդունենք մարդկանց բացատրությունն առ այն, որ անձնական խնդիրներ էլ կան կյանքում», - ասել է Արամ Կարապետյանը:
Կարեն Կարապետյանին Տարոն Մարգարյանով փոխարինելը, բանախոսի կարծիքով, միտված է նրան, որ ՀՀԿ-ն Երևանում կենտրոնացնում է իր ռեսուրսը՝ ապագա ընտրություններից առաջ:
«Ցավով պիտի ասեմ` այդպիսին է  պրոցեսը, որովհետև Հայաստանում կոալիցիան բյուրոկրատական կառույց է, ոչ թե գաղափարական»,- հավելել է քաղաքական գործիչը:
Արտակ Դավթյանը, իր հերթին, անդրադառնալով պաշտոնանկություններին` ասել է, որ մարդիկ, ովքեր իրենց դիմումի համաձայն ազատվել են համապատասխան պաշտոններից, արդեն տվել են համապատասխան մեկնաբանությունները, և ինքը հավելելու բան չունի:
«Եվ ես՝ որպես Արտակ Դավթյան, հարգանքով եմ վերաբերվում  կոնկրետ քաղաքապետի որոշմանը», - ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի` նախորդ շաբաթ հայտարարված հրաժարականից հետո, երեկ երեկոյան ՀՀԿ-ի խորհրդի նիստում հայտարարվել է ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի պաշտոնանակության մասին: Վերջինիս այդ պաշտոնում փոխարինելու է ՀՀ ՊՆ փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանը:

In New Times party leader Aram Karapetyan's opinion, the current developments in Armenia's domestic political life are natural and law-abiding. The party leader said so himself at a joint press conference with Republican Party of Armenia (HHK) MP Artak Davtyan in Yerevan today.
"Armenia is entering a pre-electoral period: it's obvious that the administration, represented by the ruling coalition, is centralizing everything so that it can clearly pass this stage. I believe that the matter of dismissals, the absurdities that await us, which will occur in the coalition, will be about the process of strengthening these resources. There's nothing new here. One could assume that a series of these dismissals will continue. Sometimes there are incomprehensible incidents, such as Karen Karapetyan's resignation, which was unexpected, but let's accept the explanation that there are also personal reasons in life," said Aram Karapetyan (pictured, and no relation to former mayor).
Replacing Karen Karapetyan with deputy mayor Taron Margaryan, in the politician's opinion, is aimed at HHK in Yerevan centralizing its resource — ahead of the upcoming elections.
"Regretfully, let me say that this is how the process is, because in Armenia the coalition is a bureaucratic structure and not an ideological one," he added.
Artak Davtyan, also weighing in on the matter of dismissals, said that those who resigned from their positions have already made the necessary comments and he has nothing more to add.
"And I, as Artak Davtyan, am respectful toward the mayor's decision in particular," he said.
Recall, Yerevan mayor Karen Karapetyan resigned last week. This was followed by reports yesterday and today that RA Police Chief Alik Sargsyan will be dismissed and RA Deputy Minister of Defense Vladimir Gasparyan is to replace him.