Ընդդիմադիր ակտիվիստներին հրավիրել են Դատախազության քննչական ծառայություն
Այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի երիտասարդ ակտիվիստներ Արեգ, Վահագն և Սարգիս Գևորգյանները, Սահակ Մուրադյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը և Արտակ Կարապետյանը հրավիրվել են ՀՀ Դատախազության հատուկ քննչական ծառայություն, որտեղ քննչական խմբի անդամները երիտասարդներին տեղեկացրել են, որ Դավիթ Քիրամիջյանի, Սարգիս Գևորգյանի, Արտակ Կարապետյանի և Տիգրան Առաքելյանի մասով նախաքննությունն ավարտված է, իսկ մնացած երեք երիտասարդների գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Արեգ Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ քննչական խումբը որոշել է չորս երիտասարդների մասով գործն ընդհանուր ուղարկել դատարան:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԿ 7 ակտիվիստներ  բերման էին ենթարկվել այս տարվա օգոստոսի 9-ին` Երևանի Կարապի լճի հարակից տարածքում ոստիկանների հետ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով: Հաջորդ օրը ակտիվիստները ձերբակալվել էին, իսկ մի քանի օրվա ընթացքում նրանցից 6-ին ազատ էին արձակել` երկրից չբացակայելու ստորագրության դիմաց: Անազատության մեջ էր մնացել միայն Առաքելյանը: Նրան և Արտակ Կարապետյանին մեղադրում են իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, իսկ Սարգիս, Արեգ, Վահագն Գևորգյանները, Սահակ Մուրադյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը` խուլիգանության մեջ:

Opposition Youth Activists Asked to Come to General Prosecutor's Office
Armenian National Congress youth activists Areg Gevorgyan, Vahagn Gevorgyan, Sargis Gevorgyan, Sahak Muradyan, David Kiramijyan and Artak Karapetyan were asked to come to the special investigative service of the RA General Prosecutor's Office, where they were informed that the investigation into David Kiramijyan, Sargis Gevorgyan, Artak Karapetyan and Tigran Araqelyan has been concluded, while investigation into the remaining three youth is still ongoing.
Areg Gevorgyan informed Epress.am that the investigation team has decided to pursue the case of the four youth in court.
Recall, the 7 youth were detained after an altercation with police on Aug. 9 near Yerevan’s Swan Lake. The next day they were arrested, while four — Areg and Vahagn Gevorgyan, David Kiramijyan and Sahak Muradyan — were released on Aug. 12. Artak Karapetyan and Sargis Gevorgyan were released later. The only one still in detention is Tigran Araqelyan. He and Artak Karapetyan are charged with violence against a representative of the authorities (RA Criminal Code Article 316), while  Areg Gevorgyan, Sahak Muradyan, David Kiramijyan, Sargis Gevorgyan and Vahagn Gevorgyan are charged with hooliganism (RA Criminal Code Artice 258).