Ինչո՞ւ պաշտոնանկությունները հեռուստաընկերությունների մոտ հարցեր չեն առաջացնում
Հայաստանյան հեռուստաընկերությունները գիտեն, որ հրատապ տեղեկատվության հրամայականից դուրս են: Այս մասին media.am կայքում գրում է լրագրող Մհեր Արշակյանը:
Հոդվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հրաժարականների զորահանդես է սկսվել` «Արմնյուզը» գործող նախագահի կողմից նոր ոստիկանապետի ներկայացումը շարունակում է հեռարձակել նաեւ փաստի հաջորդ օրը: Ընդհուպ՝ նաեւ ժամը 15-ի թողարկմանը: Ընդ որում՝ Սերժ Սարգսյանի որեւէ նախադասություն փաստը ներկայացնող որեւէ հեռուստալրագրողի մոտ հարցեր չի առաջացրել՝ ինչու՞ է պաշտոնանկ լինում Ալիկ Սարգսյանը, եթե նա լուծել է իր առջեւ դրված խնդիրները, ի՞նչ է նշանակում միտքը, թե այս նշանակումով «մեր ժողովուրդն իրեն ավելի պաշտպանված է զգալու»:
Խնդիրն այն է, որ հեռուստաընկերությունները դեռեւս չեն կողմնորոշվում, թե որտեղ է սահմանը հեռուստանորության եւ առցանց լրատվության: Պարզ է, որ հեռուստաընկերություններից ոչ ոք չի հերթապահել ՀՀԿ կենտրոնական գրասենյակի դիմաց: Բայց փաստ է նաեւ, որ հեռուստաընկերությունը չի կարող բավարարվել հեռախոսով ձեռք բերված ինֆորմացիայով:
Երրորդ խնդիրն այն է, որ պաշտոնանկության պահից չինովնիկը առավել մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ընդդիմադիր կամ առցանց լրատվամիջոցի համար եւ առավել հասանելի է նրան, քանի որ կորցնելու ոչինչ չունի: Ահա՝ ինչու Հովիկ Աբրահամյանի հետ ավելի հեշտ է կապվում «Հայկական ժամանակի» լրագրողը, քան որեւէ հեռուստաընկերություն:
Հեռուստաընկերությունը գիտի, որ ինքը հրատապ տեղեկատվության հրամայականից դուրս է: «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվականը շատ բանով է տարբերվում նույն լրատվականի ինտերնետային էջից: «Ժամի» ինտերնետային էջը առաջինը հաղորդեց ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի պաշտոնանկությունը: Սակայն այն միայն հաջորդ օրը դարձավ հեռուստալրատվություն:
«Շանթ» հեռուստաընկերության «Հորիզոն» լրատվականի գլխավոր թողարկումն սկսվեց Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականով: Սակայն ՀՀԿ գրասենյակի մոտ «Հորիզոնի» լրագրողներից ոչ ոք չկար: Այսինքն՝ նորության մեջ չկա լրագրողի աշխատանքը, նորությունը հրամցվում է նրան արդեն կայացած փաստից հետո:
Դիցուք, «Ժողովուրդ» թերթն առաջինն էր իմացել, որ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հրաժարական է տալու: Նորությունը, որ դեռ փաստ չէր, արդեն հայտնի էր իրադարձությունից 2 օր առաջ: Պարզ է, որ թերթն ունի իր աղբյուրները իշխանական օղակներում, բայց լուրը սոսկ հրաժարականի փաստի մասին չէր, լուրն աշխատված էր՝ ինչու՞ է հրաժարական տալիս եւ ու՞ր է գնում քաղաքապետը, ու՞մ հետ է խնդիրներ ունեցել եւ ինչպիսի՞ խնդիրներ են դրանք:
Փոխարենն այդ առումով աշխույժ է Հ1-ի «Տեսանկյունը»: Մեկնաբանը դիտել է նախկին քաղաքապետի «Արմնյուզ»-ով հեռարձակված հարցազրույցը եւ, իր բառերով, մոտավորապես է գլխի ընկել, թե ինչու է Կարեն Կարապետյանը գնում «Գազպրոմ»:
Եթե դա իմանալը հրատապ է, դու՝ մեկնաբանդ, աշխատում ես նաեւ «Հայլուր»-ում, փորձեիր որպես «Հայլուրի» լրագրող գլխի ընկնել: Այսինքն՝ ձեր «կանալներով» կապվեիք Կարեն Կարապետյանի հետ եւ անձամբ ճշտեիք՝ ինչու՞ է գնում «Գազպրոմ»:
Եվ պետք չէ Հ1-ով ձեռ առնել արդեն պաշտոնանկ եղած քաղաքապետին, թե «առաքելությամբ է մեկնում»: Դուք լիազորված եք հասկանալ մարդու կատարած ընտրությունը, բայց լրագրողը հեռուստադիտողից տարբերվում է նրանով, որ, այսպես ասած, մերկացնում է մարդու կատարած ընտրությունը: Քանի դեռ չեք մերկացրել, մի ծիծաղեք նրա վրա:
Ի վերջո նա պատասխանել է այն հարցերին, որոնք տրվել են նրան: Բավարարված չե՞ք ասվածով, ուրի՞շ հարցեր ունեք նախկին քաղաքապետին, դու՛ք տվեք: Հիշե՛ք, առայժմ առանց մանրամասնելու, Հ1-ն իրավունք չունի ձեռ առնելու նույնիսկ Հայաստանի քաղաքացի մարդասպանին:
Ամբողջ երկիրն ուզում է հասկանալ՝ ի՞նչ է կատարվում իշխանության հետ: Առցանց լրատվությունը եւ թերթերը գրեթե այլ բանի մասին չեն գրում:
Վլադիմիր Գասպարյանը ոստիկանությունում գործող նախագահի եւ նախկին ոստիկանապետի ներկայությամբ ասում է, որ «երեւի թե ժամանակն է խոսքից անցնել գործի»: Այս նախադասությունը հեռարձակել են բոլոր հեռուստաընկերությունները: Ոչ մեկին չհետաքրքրե՞ց, թե որտեղ է նորանշանակ ոստիկանապետի էթիկայի զգացումը, ի՞նչ խոսքեր են, որ պետք է դառնան գործ, ու՞մ խոսքերն են՝ ի՞ր, Սերժ Սարգսյանի՞, թե՞ նախկին ոստիկանապետի, որոնք միայն խոսքերով են կայացրել պետական կառավարման համակարգը:
Ես հասկանում եմ, որ «Հայլուրը» շատ հարցեր չի կարող տալ, բայց ինչու՞ այս պաշտոնանկությունները հարցեր չեն առաջացնում մյուս հեռուստաընկերությունների մոտ:
Եվ, ի դեպ, Հանրային հեռուստաընկերությանը, զուտ որպես լրատվություն մատուցողի, մտահոգվելու առիթ չի՞ տալիս փաստը, որ հեռացող բարձրաստիճան պաշտոնյաները պաշտոնանկ լինելու իրենց պատճառաբանությունները ներկայացնում են մասնավոր լրատվամիջոցով:
Եթե խնդիր չի տեսնում, թույլ տվեք նկատել, որ պետք չէ ձեռ առնել նրանց, ում հեռանալու պատճառներն անձամբ չեք «քամել» նրանցից»:

Armenian TV stations have trouble digesting the news — any news. The TV news reporter is not the face of the news she presents.
A parade of resignations has begun: ArmNews continues to broadcast the president welcoming the new police chief the day after the fact — even during its 3 pm broadcast. Furthermore, no questions arose for any TV reporters regarding any of Armenian President Serzh Sargsyan's statements on the matter — why is Police Chief Alik Sargsyan being dismissed from his post if he has resolved all the issues put before him? What does it mean that with this appointment "our people will feel themselves more protected"?
The issue is that Armenian TV stations have not yet decided where the boundary between TV and online news media lies. It's obvious that no one from the TV stations stood on guard outside the Republican Party of Armenia's central office. But it's also a fact that the TV station cannot be satisfied with information acquired by telephone.
The third problem is that at the time of his dismissal, a state official presents a greater interest for opposition or online news outlets and is more accessible to them as he has nothing to lose. This is why the reporter from local opposition daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times") can more easily get in touch with National Assembly Chair Hovik Abrahamyan than any TV station.
The TV station knows that it is outside of the imperative of urgent information. Armenia TV's Zham ("Hour") news program differs in many ways from its website. Zham's webpage was the first to report on Alik Sargsyan's dismissal; however, the news ppeared on the televised news program only the next day.
Shant TV began its Horizon news program with Hovik Abrahamyan's resignation. However, none of the Horizon reporters were outside the Republican Party of Armenia (HHK) office. That is, the journalist's work is absent in the news; the news is served after the already established fact.
Suppose local daily Joghovurd ("People" or "Nation") was the first to find out that Yerevan mayor Karen Karapetyan was going to resign. The news, which wasn't yet fact, was already known two days beforehand. Clearly the paper has its sources among government circles, but the news wasn't solely about the resignation; the news was also about why is he resigning and where is he going? Who did he have problems with and what sort of problems were they?
Instead, H1's Tesankyun ("Point of View") is active in this sense. The commentator watched the former mayor's interview with ArmNews and, in his words, approximately figured out why Karen Karapetyan is going to Gazprom.
If knowing that is urgent, then you, commentator, who also work at Haylur, you should've tried to figure it out as a Haylur reporter. That is to say, get a hold of Karen Karapetyan through your "channels" and personally find out why he's moving to Gazprom.
And the already out-of-office mayor shouldn't be ridiculed on H1 (Armenia's Public TV), that "he's leaving on a mission." You are authorized to understand a person's decision, but a journalist differs from a TV viewer in that, to put it this way, he strips bare a person's decision. Since you haven't yet uncovered the facts, don't laugh at him.
After all, he responded to those questions that he was asked. Are you not satisfied with what was said? Did you have any other questions for the former mayor? Ask him. Remember, without giving details so far, H1 doesn't have the right to ridicule even a citizen of Armenia murderer.
The entire country wants to know what's happening with the ruling administration. Online news media and newspaper write of nearly nothing else.
Vladimir Gasparyan, in the presence of the president and former police chief, says, "It's probably the time to move from words to action." This sentence was broadcast by all the TV stations. And no one was curious where the newly appointed police chief's sense of ethics were? what are the words that have to be turned into action? whose words are they — his, Serzh Sargsyan's or the former police chief's who have built the state administration system only with words?
I understand that Haylur cannot ask too many questions, but why don't these dismissals raise questions for the other local TV stations?
And, by the way, doesn't the fact that high-ranking officials are giving their reasons for being dismissed through private news outlets give Armenia's Public Television, purely as a provider of information, a cause for concern?
If it doesn't see a problem, allow me to observe that you shouldn't ridicule those from whom you haven't personally "wrung out" the reasons for their resignation.