Հովիկ Աբրահամյանը չի հրաժարվի պատգամավորի աթոռից (թարմացված)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը րոպեներ առաջ ընթերցեց հրաժարականի դիմումը: Հիշեցնենք, որ նրա հեռանալու մասին հայտնի էր դարձել դեռևս 10 օր առաջ: Նա նշանակվելու է Հանրապետական կուսակցության նախընտրական շտաբի պետ 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ:
«Դուք արդեն գիտեք, որ գալիք ընտրություններում ես գլխավորելու եմ Հանրապետական կուսակցության շտաբը և արդեն իսկ հայտարարել եմ, որ այդ կարևոր գործին նախապատրաստվելու համար որոշել եմ վաղաժամ վայր դնել ԱԺ նախագահի իմ լիազորությունները», - ներկայացնելով իր հրաժարականը` ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով` 2008 սեպտեմբերի 29-ին ընտրվելով ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում, ինքը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ի գործունեությունը պետք է լինի թափանցիկ, իսկ Խորհրդարանը` հասանելի հասարակության համար:
«Թող անհամեստ չհնչի, բայց կարծում եմ, որ մեզ հաջողվել է ապահովել խորհրդարանի հնարավորինս թափանցիկ գործունեությունը և սերտացնել խորհրդարան-հասարակություն կապը», - ասել է ԱԺ նախագահը:
Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ պատգամավորներին համատեղ աշխատանքի, ինչպես նաև քննադատությունների համար` նկատի ունենալով ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության  պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանին: Վերջինս, ելույթ ունենալով Աբրահամյանի` դահլիճը լքելուց հետո, հիշեցրել է, որ երեք տարի առաջ «Ժառանգությունը»` որպես խորհրդարանական ընդդիմություն, չսատարեց Աբրահամյանի թեկնածությունը և որ անցած ժամանակաշրջանում իր կուսակցության և Աբրահամյանի հարաբերությունները միշտ չէ, որ հարթ են եղել:
Այնուամենայնիվ, Սաֆարյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին համատեղ աշխատանքի համար:
Նշենք, որ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հրաժարվել իր  պատգամավորական պարտականություններից:

Earlier today, National Assembly Chair Hovik Abrahamyan read his official resignation, which he had publicly declared 10 days ago. The parliamentary speaker has been assigned to run the ruling Republican Party of Armenia's election campaign headquarters ahead of the May 2012 parliamentary elections.
"You already know that I will be heading the Republican Party headquarters and I have already announced that to prepare for this important task I have decided to resign from my authorities as National Assembly chair early," he said.
When he was elected for the parliamentary speaker position on Sept. 29, 2008, Abrahamyan noted, he had said that the parliament's activities must be transparent and the parliament, accessible for the public.
"Lest I sound immodest, but I believe we succeeded in ensuring the parliament's activities are as transparent as possible and bringing the parliament-public ties closer," he said.
Abrahamyan thanked the National Assembly deputies for their joint work, as well as for their criticisms — referring to Heritage Party MP Stepan Safaryan, in particular. Safaryan, speaking after Abrahamyan left the room, recalled that three years ago, the Heritage Party did not endorse Abrahamyan's candidacy and that during the past, his party's and Abrahamyan's relations weren't always smooth.