Հովիկ Աբրահամյանը չի հրաժարվի պատգամավորի աթոռից (թարմացված)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը րոպեներ առաջ ընթերցեց հրաժարականի դիմումը: Հիշեցնենք, որ նրա հեռանալու մասին հայտնի էր դարձել դեռևս 10 օր առաջ: Նա նշանակվելու է Հանրապետական կուսակցության նախընտրական շտաբի պետ 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ:
«Դուք արդեն գիտեք, որ գալիք ընտրություններում ես գլխավորելու եմ Հանրապետական կուսակցության շտաբը և արդեն իսկ հայտարարել եմ, որ այդ կարևոր գործին նախապատրաստվելու համար որոշել եմ վաղաժամ վայր դնել ԱԺ նախագահի իմ լիազորությունները», - ներկայացնելով իր հրաժարականը` ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով` 2008 սեպտեմբերի 29-ին ընտրվելով ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում, ինքը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ի գործունեությունը պետք է լինի թափանցիկ, իսկ Խորհրդարանը` հասանելի հասարակության համար:
«Թող անհամեստ չհնչի, բայց կարծում եմ, որ մեզ հաջողվել է ապահովել խորհրդարանի հնարավորինս թափանցիկ գործունեությունը և սերտացնել խորհրդարան-հասարակություն կապը», - ասել է ԱԺ նախագահը:
Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ պատգամավորներին համատեղ աշխատանքի, ինչպես նաև քննադատությունների համար` նկատի ունենալով ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության  պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանին: Վերջինս, ելույթ ունենալով Աբրահամյանի` դահլիճը լքելուց հետո, հիշեցրել է, որ երեք տարի առաջ «Ժառանգությունը»` որպես խորհրդարանական ընդդիմություն, չսատարեց Աբրահամյանի թեկնածությունը և որ անցած ժամանակաշրջանում իր կուսակցության և Աբրահամյանի հարաբերությունները միշտ չէ, որ հարթ են եղել:
Այնուամենայնիվ, Սաֆարյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին համատեղ աշխատանքի համար:
Նշենք, որ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հրաժարվել իր  պատգամավորական պարտականություններից:

Уходя, спикер удостоился благодарности парламентской оппозиции
Спикер Национального Собрания Овик Абраамян примерно час назад зачитал заявление о своей отставке, которую 10 дней назад он объяснил переходом на должность руководителя предвыборного штаба правящей Республиканской партии. Абраамян сегодня отметил, что не собирается отказываться также и от депутатского мандата.
«Как вы уже знаете, к парламентским выборам 2012 года я займу должность руководителя предвыборного штаба Республиканской партии и уже заявил, что для подготовки к этому делу намереваюсь сдать свои полномочия Спикера парламента раньше срока»,- сказал Овик Абраамян.
По его словам, избравшись на место председателя парламента 29 сентября 2008 года, он заявил, что «деятельность Национального Собрания должна быть прозрачной, а парламент должен быть доступным для общественности».
«Пусть не звучит нескромно, но я предполагаю, что нам удалось обеспечить прозрачность деятельности парламента и сделать связь парламент-общество теснее», - сказал республиканец.
Абраамян поблагодарил депутатов за совместную рабоу, а также за критику, указывая на депутата фракции «Наследие» Степана Сафаряна, который ответил. Однако в этот момент Абраамян уже покинул зал. Член «Наследия» напомнил, что три года назад не поддержала кандидатуру Абраамяна, а отношения между его партией и Абраамяном, не всегда были гладкими.