«Մինչև չկործանի, չի գնա». նախկին վարչապետը Տիգրան Սարգսյանի մասին
2012 թվականի Հայաստանի պետբյուջեն ավելի կխրախուսի արտագաղթը, այն, ըստ էության, կլինի արտագաղթի բյուջե: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը:
Նա նշել է, որ 2012-ի բյուջեում հօգուտ ժողովրդի վերաբաշխում տեղի չի ունենում, քանի որ բոլոր տեսակի հարկերը խոշոր հարկատուների վրա կազմում են 2-2,5 միլիարդ դրամ, իսկ միայն գնաճի հետևանքով ավելացված արժեքը ժողովրդի վրա կազմելու է 50 միլիարդ դրամ:
«Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ և հրավիրում եմ և’ Սերժ Սարգսյանի, և’ ՀՀԿ-ի ուշադրությունը. լսեք, ազգային եկամտի օգտագործման հաշվի մեջ խոշոր հարկատուների, հարուստների տեսակարար կշիռը շարունակելու է ավելանալ: Այսինքն` 2012-ը բերքառատ տարի է լինելու հարուստների համար, աղքատացումը շարունակվելու է», - ասել է Բագրատյանը:
Խոսելով նաև տնտեսական աճի մասին` Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ տարեկան մինչև երեք տոկոս բնակչության նվազման դեպքում, ինչը բերում է նաև սպառման պակասեցման, որևէ ռեալ աճի մասին խոսել հնարավոր չէ:
«Նորից եմ օգտագործում առիթը և զգուշացնում եմ, ես լավ եմ ճանաչում Տիգրան Սարգսյանին, մինչև չկործանի, չի գնա, որևէ բան կառուցող չի: Խորհուրդ եմ տալիս ՀՀԿ-ին հետևություններ անել: Գուցե, նա ֆռռացրել է այդ կուսակցությանը: Չի կարելի գնալ ընտրությունների` գոնե չնչին բան չխոստանալով մարդկանց, գոնե խոստանալով, որ չի վատանա: Ընդհակառակը, մոտենում են, ասում են` վատանալու է: Սա արդեն որոշակիորեն իր մեջ պարունակում է ցինիզմի էլեմենտներ. այսինքն` կառավարությունը գալիս է և ասում է` չեմ էլ փորձելու որևէ բան անել», - ասել է Բագրատյանը:
Նախկին վարչապետը նշել է, որ չի ցանկանում անհամեստ թվալ, բայց եթե այս բյուջեում որևէ բան էլ կա, դա ընդդիմության ասածն է: Մանսավորապես, հիշեցնելով հոկտեմբերի 28-ի հանրահավաքին հնչեցրած իր ելույթը, Բագրատյանը նշել է.
«Ես միտինգին հայտարարում եմ, որ պետք է անցնենք պրոգրեսիվ եկամտահարկի ինքը (վարչապետը - խմբ.) հայտարարում է, որ անցնում ենք պրոգրեսիվ եկամտահարկի և աղճատված կիրառում են մեր ասածը: Այդ մարդկանցից պետք է ազատվել, և այստեղ երկրորդ կարծիք չի կարող լինել»,- հավելել է Հրանտ Բագրատյանը:

Armenia's 2012 state budget will encourage emigration more; essentially, it will be an emigration budget, said Armenain National Congress representative Hrant Bagratyan, who was prime minister of Armenia from 1993–96, while speaking to reporters in Yerevan today.
Bagratyan noted that there won't be room for redistribution for the benefit of the people in the 2012 budget, since taxes on major taxpayers will amount to 2–2.5 billion drams, while, as a result of inflation, the added value of goods people will have to pay will be 50 billion drams.
"With all due responsibility I declare and invite the attention of both Serzh Sargsyan and the Republican Party of Armenian : listen, the density of major taxpayers and the rich into the account of use of national income will continue to increase. That is, 2012 is going to be a fruitful year for the rich, while poverty will continue," he said.
Speaking as well about economic growth, Bagratyan said, when there's an up to 3% annual decrease in population, which also leads to a reduction in consumption, it's not possible to speak of any real possible growth.
"Again I'm making use of the occasion and I am issuing a warning: I know Tigran Sargsyan well — until he doesn't destroy, he won't go; he's not one to build anything. I am advising HHK to draw conclusions. Perhaps he's pulled the wool over the eyes of that party. You can't go to elections without promising people at least something insignificant, at least promising that things won't get worse. On the contrary, they say it's going to get worse. This already contains some elements of cynicism. That is, the government says I'm not even going to try to do anything," said the former PM.