Կարեն Կարապետյանին հեռացրել են «Հայռուսգազարդի» պատճառո՞վ
Ռուսաստանյան «Գազպրոմը», որի դուստր ձեռնարկությունն է Հայաստանում «Հայռուսգազարդը», և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության մոսկովյան ղեկավարությունը Հայաստանում ստուգումներ են անցկացրել, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է խոշոր չափի գումարների կորուստ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Երևանի նախկին քաղաքապետ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը, ով նշել է, որ նման տեղեկատվություն կա նաև ռուսաստանյան կայքերում:
«Տեղեկություններ կան, որ հենց այդ պատճառով էլ Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին հեռացրել են աշխատանքից», - ասել է Վահագն Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Կարապետյանը մինչև քաղաքապետ դառնալը ղեկավարել է   «Հայռուսգազարդը»:
«Ժամանակին Հայ Ազգային Կոնգրեսը հայց ներկայացրեց դատարան՝ նշելով, որ գազի գինն արհեստականորեն  բարձրացվում է և կատարվում են ավելորդ ծախսեր: Մենք դիմել էինք նաև ռուսական կողմին և պահանջել ուշադրություն դարձնել այն իրավիճակին, որ նրանք Հայաստանին գազը վաճառում են 180 դոլարով 1000 խ.մ-ի դիմաց, իսկ հայաստանյան իշխանությունները գազը հայկական սպառողին վաճառում են 360 դոլարով», - ասել է Վահագն Խաչատրյանը:
Վերջինս նաև չի բացառել, որ հնարավոր է` դա է առիթ հանդիսացել ռուսական կողմի ուսումնասիրությունների համար:

Russian company Gazprom, of which ArmRusGasProm in Armenia is a subsidiary, and the Moscow-based management of Electric Networks of Armenia (ENA) carried out inspections in Armenia, as a result of which they discovered large losses. This news was conveyed to Epress.am by former Yerevan mayor, Armenian National Congress representative Vahagn Khachatryan, who said such information is also published on Russian sites.
"There are reports that this is why former Yerevan mayor Karen Karapetyan was dismissed from his position," he said.
Recall, prior to becoming the mayor of Armenia's capital, Karapetyan was ArmRosGazprom's chief executive.
"At one time, the Armenian National Congress submitted a claim to court, noting that the price of gas was raised artificially and unnecessary expenditures were made. We also appealed to the Russian party and demanded their attention to this matter — that they are selling gas to Armenia at 180 dollars for 1,000 cubic meters whereas the Armenian authorities are selling it to Armenian consumers at 360 dollars," he said.
The opposition member didn't rule out the possibility that this became the reason for the Russian company's recent inspections.