Կարեն Կարապետյանին հեռացրել են «Հայռուսգազարդի» պատճառո՞վ
Ռուսաստանյան «Գազպրոմը», որի դուստր ձեռնարկությունն է Հայաստանում «Հայռուսգազարդը», և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության մոսկովյան ղեկավարությունը Հայաստանում ստուգումներ են անցկացրել, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է խոշոր չափի գումարների կորուստ: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Երևանի նախկին քաղաքապետ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը, ով նշել է, որ նման տեղեկատվություն կա նաև ռուսաստանյան կայքերում:
«Տեղեկություններ կան, որ հենց այդ պատճառով էլ Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին հեռացրել են աշխատանքից», - ասել է Վահագն Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Կարապետյանը մինչև քաղաքապետ դառնալը ղեկավարել է   «Հայռուսգազարդը»:
«Ժամանակին Հայ Ազգային Կոնգրեսը հայց ներկայացրեց դատարան՝ նշելով, որ գազի գինն արհեստականորեն  բարձրացվում է և կատարվում են ավելորդ ծախսեր: Մենք դիմել էինք նաև ռուսական կողմին և պահանջել ուշադրություն դարձնել այն իրավիճակին, որ նրանք Հայաստանին գազը վաճառում են 180 դոլարով 1000 խ.մ-ի դիմաց, իսկ հայաստանյան իշխանությունները գազը հայկական սպառողին վաճառում են 360 դոլարով», - ասել է Վահագն Խաչատրյանը:
Վերջինս նաև չի բացառել, որ հնարավոր է` դա է առիթ հանդիսացել ռուսական կողմի ուսումնասիրությունների համար:

Отставку мэра Еревана связывают с проверками в «Газпроме»
Российский «Газпром», дочерним предприятием которого в Армении является «Армросгазпром», и московское руководство компании «Электросети Армении» провели проверки, в результате которых были выявлены потери средств в крупных размерах. Об этом Epress.am сообщил бывший мэр Еревана, представитель Армянского национального конгресса Ваагн Хачатрян. По его словам, соответствующая информация размещена также на российских сайтах.
«Есть информация, что именно поэтому бывший градоначальник Карен Карапетян и был уволен с работы», - подчеркнул Хачатрян.
Отметим, что до занятия должности мэра Карапетян руководил компанией «Армросгазпром».
«В свое время Армянский национальный конгресс подал в суд в связи с искусственным повышением цены на газ и лишними затратами. Мы обратились и к российской стороне с требованием обратить внимание на то, что они продают Армении газ по цене $180 за 1000 кубических метров газа, а армянские власти продают его потребителям за $360», - сказал Ваагн Хачатрян.
Он не исключил вероятность того, что именно это и стало причиной проверок, осуществленных российской стороной.