ՀԱԿ-ն ընդունելու է Սերժ Սարգսյանի հեռացման իրավաքաղաքական հիմքերի հռչակագիրը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի նոյմեբերի 25-ին կայանալիք  հանրահավաքում ամենայն հավանականությամբ կընդունվի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հեռացման իրավաքաղաքական հիմքերի  հռչակագիրը: Այս մասին այսօր Առաջին ալիքով հեռարձակվող Նվեր Մնացականյանի «Հարցազրույց» հաղորդման ժամանակ  հայտարարել է Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Դա նշանակում է, որ մենք կձևակերպենք, թե որոնք են Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկության, իմպիչմենտի, հեռացման  հիմքերը և այդ հիմքերը  ունենալով` մենք գնալու ենք երկու զուգահեռ պրոցեսներով Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պարտադրելուն: Առաջինը` դա ժողովրդի ուղիղ ճնշումն է, այսինքն` դա նշանակում է, որ հարյուր հազարավոր մարդիկ  պետք է դուրս գան փողոց, իրավիճակը դարձնեն բացարձակապես անկառավարելի այս ռեժիմի համար, և ռեժիմը հասկանա, որ չկա այլ հնարավորություն, քան հանձնել իշխանությունը»,- ասել է  Զուրաբյանը:
Նվեր Մնացականյանի այն հարցին, թե արդյոք ընդդիմությունը «գնալու է ցնցումների», Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է, որ վերոնշյալը ցնցում չէ, քանի որ ՀԱԿ-ը շատ լավ կառավարում է իր հանրահավաքները, և «ժողովուրդը գործելու է  Սահմանդրության շրջանակներում»: Ընդդիմադիր գործիչը նաև նշել է, թե որն է մյուս ճանապարհը, որը զուգահեռ օգնելու է նկարագրված առաջին ուղուն:
«Դա լինելու է պաշտոնանկության ճանապարհը, այսինքն` կա Սահմանադրությամբ սահմանված մի ճանապարհ պաշտոնանկության համար. Ազգային ժողովն հարուցում է այդ հարցը և, համապատասխան իրավական գործընթաց անցնելուց հետո, կատարվում է  նախագահի պաշտոնանկություն: Մենք ժողովրդական ճնշմամբ նաև ցանկանալու ենք այդ հարցը հասցնել այն վիճակին, որ Ազգային ժողովն այդ հարցը բարձրացնի: Եթե դա չհաջողվի այս Ազգային ժողովին, կամ չկարողանանք մինչև հերթական ընտրությունները հասնել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին, ուրեմն հերթական ընտրությունները դառնալու են հանրաքվե` Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ անվստահություն հայտնելու համար: Այսինքն` մեր ծրագրի մեխը դառնալու է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկությունը»,- ասել է Լևոն Զուրաբյանը:

Сотни тысяч людей и неконтролируемая ситуация. Как добиться отставки президента
На митинге Армянского национального конгресса 25 ноября, по всей видимости, будет принята декларация политико-правовых основ импичмента Сержа Саргсяна. Об этом в ходе передачи «Интервью» Нвера Мнацаканяна в эфире Первого канала Армении заявил лидер Конгресса Левон Зурабян.
«Это значит, что мы сформулируем основы импичмента Сержа Саргсяна, имея которые, мы пойдем по двум путям навязывания отставки президента. Во-первых, прямое давление со стороны народа, то есть сотни тысяч людей должны выйти на улицу, создать совершенно неконтролируемую ситуацию для этого режима, а режим должен понять, что сдаче власти нет альтернативы», - заявил оппозиционер.
На вопрос ведущего, пойдет ли оппозиция «на потрясения», Зурабян отметил, что вышесказанное не является потрясениями, так как АНК руководит ходом митингов, «народ будет действовать в рамках Конституции». Он также указал на второй путь, который, в свою очередь, поможет реализовать первый.
«Это путь импичмента, а для импичмента существует путь, определяемый Конституцией: Этот вопрос поднимает Национальное собрание и, после соответствующего юридического процесса, происходит импичмент президента. Давление народа поможет нам добиться того, чтобы вопрос был поднят в Национальном собрании. Если нынешнему национальному собранию не удастся сделать это, или мы не добьемся отставки Сержа Саргсяна до очередных выборов, значит, очередные выборы превратятся в референдум о недоверии президенту Сержу Саргсяну. То есть гвоздем нашей программы станет отставка президента», - заключил Зурабян.