«Թռչկանի» ակտիվիստները հրազդանցիների հետ կբողոքեն երկաթահանքի դեմ
Նոյեմբերի 24-ին Հրազդանի քաղաքացիական նախաձեռնության խումբը անցկացնելու է աշխատանքային հանդիպում` կապված Հրազդանի երկաթահանքի շահագործման հետ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին այդ երկաթահանքի մոտ հրազդանցիները զանգվածային միջոցառում են անցկացրել, որի  ժամանակ նրանք ի նշան բոողքի`  նույնիսկ շրջել են հանքավայրից վերցրած փորձանմուշների արկղերը:
Հրազդանի քաղաքացիական նախաձեռնության խմբի ներկայացուցիչ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի Հրազդանի շտաբի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ նոյեմբերի  24-ին իրենք հավաքվելու են աշխատանքային խմբով և որոշելու են հետագա անելիքները:
«Այս հանդիպմանը մասնակցելու են նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի Հրազդանի ներկայացուցիչները, և «Թռչկանի ջրվեժի» (ակտիվիստներ, որոնք պայքարում էին Թռչկանի ջրվեժի պահպանման համար - խմբ.) խմբի ներկայացուցիչները: Այս պահին թեև հանքավայրի աշխատանքները շարունակվում են, բայց աշխատող մեխանիզմների մի մասն ակցիայից հետո հավաքել են»,- ասել է Մեսրոպ Մեսրոպյանը:
Հիշեցնենք, որ հրազդանցիները բողոքում են ընդդեմ Հրազդանի երկաթի հանքի շահագործման: Բնապահպանների գնահատմամբ, բաց եղանակով հանքի շահագործումը կարող է Հրազդան քաղաքը զրկել խմելու ջրից:

Активисты добились успеха, но эксплуатация разданского рудника продолжается
В связи с эксплуатацией железного рудника города Раздан 24 ноября состоится рабочая встреча группы гражданской инициативы.
Напомним, что 9 ноября состоялась акция протеста, организованная гражданской инициативой города Раздан. Акция направлена против действий китайской компании Fortune Oil, которая намерена эксплуатировать месторождение.
Представитель группы гражданской инициативы Раздана, руководитель штаба Армянского Национального Конгресса в Раздане Месроп Месропян сообщил Epress.am, что в ходе встречи будут обсуждены их дальнейшие действия.
Во встрече примут участие представители Армянского Национального Конгресса в Раздане и «Водопада Трчкан» (активисты, которые боролись за сохранение водопада - ред.). «Хотя в настоящее время эксплуатация рудника продолжается, некоторые оборудования после акции протеста были изъяты»,- сказал Месроп Месропян.
Жители Раздана протестуют против эксплуатации железного рудника. По оценкам экологов, при окрытой эксплуатации железного рудника может измениться режим водных ресурсов, и Раздан может лишиться питьевой воды.