«Թռչկանի» ակտիվիստները հրազդանցիների հետ կբողոքեն երկաթահանքի դեմ
Նոյեմբերի 24-ին Հրազդանի քաղաքացիական նախաձեռնության խումբը անցկացնելու է աշխատանքային հանդիպում` կապված Հրազդանի երկաթահանքի շահագործման հետ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին այդ երկաթահանքի մոտ հրազդանցիները զանգվածային միջոցառում են անցկացրել, որի  ժամանակ նրանք ի նշան բոողքի`  նույնիսկ շրջել են հանքավայրից վերցրած փորձանմուշների արկղերը:
Հրազդանի քաղաքացիական նախաձեռնության խմբի ներկայացուցիչ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի Հրազդանի շտաբի ղեկավար Մեսրոպ Մեսրոպյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ նոյեմբերի  24-ին իրենք հավաքվելու են աշխատանքային խմբով և որոշելու են հետագա անելիքները:
«Այս հանդիպմանը մասնակցելու են նաև Հայ Ազգային Կոնգրեսի Հրազդանի ներկայացուցիչները, և «Թռչկանի ջրվեժի» (ակտիվիստներ, որոնք պայքարում էին Թռչկանի ջրվեժի պահպանման համար - խմբ.) խմբի ներկայացուցիչները: Այս պահին թեև հանքավայրի աշխատանքները շարունակվում են, բայց աշխատող մեխանիզմների մի մասն ակցիայից հետո հավաքել են»,- ասել է Մեսրոպ Մեսրոպյանը:
Հիշեցնենք, որ հրազդանցիները բողոքում են ընդդեմ Հրազդանի երկաթի հանքի շահագործման: Բնապահպանների գնահատմամբ, բաց եղանակով հանքի շահագործումը կարող է Հրազդան քաղաքը զրկել խմելու ջրից:

Save Trchkan Waterfall Group to Join Forces with Hrazdan Mining Protestors
The Hrazdan civic initiative group will hold a working meeting on Nov. 24 connected with mining exploitation in Hrazdan.
Recall, on Nov. 9, Hrazdan residents protested outside the mine, even turning over the containers of samples extracted from the mine as a sign of protest.
Hrazdan civic initiative group member and head of the Armenian National Congress' Hrazdan branch Mesrop Mesropyan told Epress.am that on Nov. 24, they will be meeting to discuss their next steps.
"Also participating in this meeting will be representatives of the Armenian National Congress' Hrazdan branch and representatives of the group 'Save Trchkan' . At this time mining work is continuing, but a portion of the equipment was gathered after the demonstration," he said.
Recall, Hrazdan residents are protesting the exploitation of the iron mine in their town. According to environmental activists and independent experts, openpit development of the mine may lead Hrazdan to be deprived of drinking water.