Էրդողանը չի ցանկանում, որպեսզի իրեն հայկական Սփյուռքի հետ համեմատեն
1938-ին Դերսիմում մեկ տասնյակ հազարից ավել ալևիների սպանությունների համար Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ներողությունը պետության անունից իրարանցում է առաջացրել ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ արտասահմանի հայերի շրջանում, գրում է թուրքական Hürriyet Daily News-ը:
«Կարծես, Էրդողանը պատրաստ է քննարկել Թուրքիայի պաշտոնական պատմությունը: Հուսով եմ` նա նմանապես կվերաբերվի նաև Հայոց Ցեղասպանության հարցին: Ցեղասպանության ճանաչումը կբարձրացնի Թուրքիայի վարկը և հնարավորություն կտա առերեսել սեփական պատմությանը»,- պարբերականի հետ զրույցում ասել է Լոնդոնում գործող «Կոմիտաս» ինստիտուտի տնօրեն Արա Սարաֆյանը:
Ի տարբերություն Սարաֆյանի, Ստամբուլի հունական «Ապոյևմատինի» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Միխալիս Վասիլիադիսը լավատեսորեն տրամադրված չէ և կարծում է, որ վարչապետի ելույթը ընդամենը քաղաքական մանյովր էր:
«Արդյո՞ք նա ներողություն կխնդրի 1955-ի սեպտեմբերի 6-7-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների (Ստամբուլում և Իզմիրում հարձակման ենթարկվեցին փոքրամասնությունների, այդ թվում` հույներին պատկանող խանութները, եկեղեցիները, թերթերի խմբագրություններն ու գերեզմանոցները) և մի շարք այլ ողբերգական դեպքերի համար, որ տեղի են ունեցել Թուրքիայի ողջ պատմության ընթացքում: Ես մեծապես կասկածում եմ»,-ասել է Վասիլիդասը:
«Ես արտասվում էի վարչապետի ելույթի ժամանակ: Ես հավատում եմ նրան: Նրա վերաբերմունքը կբերի 1915 թվականի դեպքերի ճանաչմանը, պետությունը մեզանից ներողություն կխնդրի»,- Hürriyet-ի հետ զրույցում ասել է ազգությամբ հայ, վերջին թուրքական խորհրդարանական ընտրություններում Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության (CHP) թեկնածու Արև Չեբեչին:
Սակայն Չեբեչին, որի թեկնածությունը քննադատությունների էր արժանացել Ստամբուլի հայ համայնքի կողմից, ասել է, որ CHP առաջնորդ Քեմալ Քիլիչդարօղլուի հայտարարությունն այս հարցի վերաբերյալ չի սազում ձախական կուսակցությանը:
Չեբեչին միաժամանակ հայտնել է, որ պատրաստվում է հրաժարվել իր ակտիվ գործունեությունից կուսակցության ներսում:
Նշենք, որ, արձագանքելով Էրդողանի հայտարարությանը, CHP-ի ղեկավար հայտարարել էր.
«Վարչապետի հայկական սփյուռքի նման է մտածում: Էրդողանը շուտով հայկական Ցեղասպանությունն էլ կճանաչի»:
Վարչապետի պատասխանը, սակայն, պակաս զարյույթով լի չի եղել.«Դուք համարձակվում եք միևնույն նժարի վրա դնել ինձ ու հայկական սփյո՞ւռքը: Ամոթ ձեզ: Ես ձեռնոց եմ նետում յուրաքանչյուրին, ով համարձակվում է համեմատել ինձ ու հայկական սփյուռքը: Ձեր տեղը ճանաչեք», - ասել է Էրդողանը:

Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan’s apology on behalf of the Turkish state on Nov. 24 over the killings in Dersim in 1938 has created a stir among Armenians both in Turkey and abroad, the Hürriyet Daily News reports.
“It looks as if Erdoğan is ready to discuss official history in Turkey. I hope he presents this attitude for the Armenian genocide as well. Recognizing the genocide would gain Turkey prestige and make it possible for her to face up to its history,” Ara Sarafyan, director of the London-based Gomidas Institute, told the Daily News yesterday.
Sarafyan said they were ready for a commission of historians to tackle the issue, but he called for the disclosure of Turkey’s confidential archives as well.
Hayk Demoyan, the director of the Genocide Museum-Institute in Yerevan, also said the prime minister was indirectly referring to what Armenians claim is a genocide.
“The Young Turks committed genocide against the Armenians in 1915. The Kemalists, who shared the same mindset with the Young Turks, then subjected the remaining Armenian survivors in Dersim to genocide. As such, Dersim was the follow up to the genocide,” Demoyan told the Daily News via a phone interview yesterday.
Dersim, which is in eastern Turkey, was renamed Tunceli in the 1930s.
But Mihalis Vasiliadis, the chief editor of the Istanbul-based daily Greek newspaper Apoyevmatini, said the prime minister’s speech was a political maneuver.
“So, will he also apologize for the events of Sept. 6-7, 1955, as in the many painful events that occurred throughout the history of the Republic? I highly doubt that,” Vasiliadis told the Daily News in reference to pogroms against members of the country’s minority communities.
“I cried during the prime minister’s speech. I believe in him. His attitude will lead all the way to a facing off with the events of 1915; the state will apologize to us,” Arev Cebeci, a Turkish-Armenian who ran as a deputy candidate nominee for the opposition CHP during the last elections, told the Daily News.
But Cebeci, whose deputyship bid received much criticism from Istanbul’s Armenian community, said CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu’s statements regarding the issue did not befit a left-wing party.
Cebeci also told the Daily News that he had decided to resign from his active duties in the CHP Assembly.
“The prime minister’s mental map is identical to that of the Armenian diaspora. Erdoğan will soon recognize the Armenian genocide, too,” Kılıçdaroğlu had said in connection with the ongoing public spat over the Dersim killings.
The prime minister’s response, in turn, was no less furious: “You dare to put me in the same place with the Armenian diaspora? Shame on you. I defy anyone who places Turkish Prime Minister Erdoğan in the same spot as the Armenian diaspora. Know your place,” Erdoğan told Kılıçdaroğlu.
In the late 1930s, the military launched an operation to suppress tribes in Dersim, whose population was largely made up of Alevi Kurds. Thousands were killed while many survivors were sent into internal exile.