Օրենք խախտելը` գենետիկական հատկություն. Ինչի հիման վրա են տղամարդուն 10 տարով ազատազրկել
Ավարտվեց Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող քրեական գործի քննությունը` ըստ մեղադրանքի Ավետիք Հովհաննիսյանի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175 հոդվածի 3 մասի 1 կետով:
«Հելսինկյան ասոցիացիայի» փոխանցմամբ` դատարանը հաստատեց քրեական գործից անտեղյակ դատախազ Տիգրան Հովհաննիսյանի անհիմն մեղադրանքը և, Հովհաննիսյանին մեղավոր ճանաչելով առաջադրված մեղադրանքով, դատապարտեց ազատազրկման` 10 տարի ժամկետով: Մինչդեռ, ըստ մեղադրյալի շահերը պաշտպանող փաստաբաններ Նինա Կարապետյանցի ու Գայանե Խաչատրյանի, քրեական գործում ամբաստանյալի մեղքը հիմնավորող որևէ ապացույց չկա, բացի դատապարտյալներ Ս.Գասպարյանի և Խ.Մակարյանի` խոշտանգումների արդյունքում տրված զրպարտչական ցուցմունքներից, որից վերջիններս դատաքննության ընթացքում հրաժարվեցին, պատճառաբանելով, որ Ա.Հովհաննիսյանին զրպարտել են ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ծեծի ենթարկվելուց հետո:
Ա.Հովհաննիսյանին մեղադրանք են առաջադրել է այն բանի համար, որ վերջինս զենքի գործադրմամբ, առանձնապես խոշոր չափերի գույք ակնհայտ հափշտակելու նպատակով, նախնական համաձայնության գալով դատապարտյալներ Սուրեն Գասպարյանի և Խաչատուր Մակարյանի հետ, 2009 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ժամը 18-ի սահմաններում, գնացել են Վալյա Ամիրխանյանին պատկանող բնակարան՝ ավազակային հարձակում կատարելու նպատակով:
«Հելսինկյան ասոցիացիան» հատուկ ընդգծում է, որ քրեական գործով նախագահող դատավորն էր զինվորական դատախազ` Գևորգ Կոստանյանի հայր Սուրեն Կոստանյանը:
«Թերևս անհրաժեշտություն չէր առաջանա նշել այս երկու պաշտոնատար անձանց ազգակցական կապի մասին, եթե վերջիններիս աշխատելաոճը տարբեր լիներ: Ցավոք, նաև դրա անհրաժեշտությունը չէր առաջանա, եթե վերջիններս արդարացի որոշումներ կայացնեին և ոչ թե սատարեին դատախազության ապօրինի գործունեությանը: Այժմ պարզ է, որ Կոստանյանների մոտ օրենք խախտելը գենետիկական հատկություն է», - նշում են «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբանները:

Home / Armenia / Armenian Man Sentenced to 10 Years in Prison for Theft
The trial against Avetik Hovhannisyan (who is charged under RA Criminal Code Article 175 Section 3 Paragraph 1 — “banditry committed in particularly large amount with the purpose of theft”) concluded at the Court of General Jurisdiction of Shengavit Administrative District of Yerevan today.
According to the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights, the court sustained prosecutor Tigran Hovhannisyan’s “baseless” accusation and ruled in favor of a guilty verdict, sentencing the accused to 10 years in prison. According to defense attorneys in the case, Nina Karapetyants and Gayane Khachatryan, there was no evidence in the case pointing to their client’s guilt apart from “libellous” testimonies given under torture by prisoners Suren Gasparyan and Khachatur Makaryan, which they refuted in court, saying that they slandered Avetik Hovannisyan only after being beaten by police officers.
Hovhannisyan was charged after he, with the use of a weapon and with the purpose of stealing large sums of money, agreeing with Gasparyan and Makaryan, at around 6 pm on Dec. 16 went to the apartment belonging to Vayla Amirkhanyan with the intention of breaking and entering.
The Helsinki Association particularly emphasizes that the judge presiding over the case was military prosecutor Gevorg Kostanyan’s father, Suren Kostanyan.
“Perhaps there would be no need to note the family connection between these two officials if their work practices were different. Regretfully, there also wouldn’t be this need if they made just decision and did not support the prosecution’s unlawful activities. Now it’s clear that for the Kostanyan’s, breaking the law is a genetic attribute,” say the Helsinki Association’s attorneys.