Բելգիացի ակտիվիստին ազատ են արձակել, բայց անձնագիրը չեն վերադարձրել (թարմացված)
20.50 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին քաղաքից չբացակայելու ստորագրություն վերցնելուց հետո ազատ են արձակել: Վադեվալեի կինը` Գայանե Վարդանյանը, Epress.am-ին տեղեկացրել է, որ թեև ամուսնուն ազատ արձակեցին, բայց նրա անձնագիրը դեռևս չեն վերադարձրել:
19:10 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեն, ով այսօր առավոտյան տեղափոխվել է Մաշտոցի ոստիկանություն, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց և առերեսումից, քանի որ առերեսման հրավիրվել են դպրոցի տնօրենն ու մի ուսուցչուհի, ովքեր դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպին ներկա չեն եղել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Վադեվալեի կինը` Գայանե Վարդանյանը:
Այս պահին բելգիացու փաստաբանը դեռևս ոստիկանությունում է:
16:25 Այս պահին Մաշտոցի ոստիկանությունում հարցաքննում են բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին: Հարցաքննությանը մասնակցում են Վադեվալեի փաստաբան Արմենուհի Առաքելյանը և արտոնագրված թարգմանիչը:
Նշենք, որ բելգիացի ակտիվիստի գործը գտնվում է նաև Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիայի ուշադրության կենտրոնում: Epress.am-ի հետ զրույցում Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը տեղեկացրել է, որ իրենք, տեղեկանալով, որ Վադեվալեի առողջական վիճակը վատ է և ոստիկանները շտապ օգնություն չեն կանչում, անմիջապես զանգաահրել են Մաշտոցի ոստիկանություն և պարզաբնում են խնդրել:
Ըստ Կարապետյանցի` ոստիկանությունից պատասխանել են, որ Վադեվալեն առողջական խնդիր չունի: «Հո մենք մեր գլխից ձեռ չենք քաշել, որ մարդը վատ զգա, շտապ օգնություն չկանչենք»,- ոստիկանների խոսքերն է փոխացել Նինա Կարապետյանցը:
15:05 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեն, ում նոյեմբերի 28-ին մեղադրանք էր առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով, շարունակում է սպասել թարգմանչի:
Այսօր առավոտյան Ձերբակալվածների պահման վայրից նրան դարձյալ տեղափոխել են Մաշտոցի ոստիկանություն՝ հարցաքննության, սակայն քննիչը չի կարողանում հարցաքննել Վադեվալեին թարգմանչի բացակայության պատճառով:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, Մաշտոցի ոստիկանության հերթապահ մասում գտնվող Վադեվալեին կարողացել է տեսնել իր կինը` Գայանե Վարդանյանը, ով դուրս գալուց հետո տեղեկացրել է, որ ամուսինն իրեն վատ է զգում. նրա քթից արյուն է հոսում:
Կնոջ խոսքով` նա խնդրել է շտապօգնություն կանչել, սակայն ոստիկաններն արհամարհել են նրա խնդրանքը: Վերջիններս արգելել են նաև Վադեվալեին դեղեր փոխանցել` առաջարկելով դրանք խմել տեղում:
Դրանից հետո Գայանե Վարդանյանը զանգահարել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ` տեղեկացնելու կատարվածի մասին: ՄԻՊ-ի գրասենյակից Վարդանյանին փոխանցել են, որ իրենք արդեն այդ մասին հաղորդագրություն ստացել են և այդ հարցով զբաղվում են:
Այս պահին Մաշտոցի ոստիկանության առջև հավաքված են Հայ Ազգային Կոնգրեսի մի խումբ ակտիվիստներ, որոնք պահանջում են ազատ արձակել Վադեվալեին:

8:50 pm: Belgian national, Yerevan resident Luc Wadewale, after signing a waiver not to leave the city, was released from Mashtots Police Department. Wadewale’s wife, Gayane Vardanyan, told Epress.am though her husband was released, his passport has not been returned to him yet.
7:10 pm: Wadewale refused to give a testimony and enter into a confrontation because police had called to a face-to-face meeting the school principal and a teacher, who were not present when the incident occurred in the school. This news was conveyed to Epress.am by Wadewale’s wife, Gayane Vardanyan.
4:25 pm: Wadewale is being questioned at the Mashtots Police Department. Also present during the questioning is Wadewale’s attorney Armenuhi Arakelyan and a licensed interpreter.
The Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights is keeping an eye on the case. Helsinki Association attorney Nina Karapetyants told Epress.am that once they found out that Wadewale’s health is poor and the police aren’t calling paramedics they immediately called the Mashtots Police Department and asked for an explanation.
According to Karapetyants, the police said that Wadewale doesn’t have any health problems. “We wouldn’t want to screw ourselves over; we wouldn’t want any problems by not calling the paramedics if the man is feeling ill,” they said, according to Karapetyants. [This paragraph was updated with a better translation at 5:35 pm.]
3:05 pm: Wadewale who was charged on Monday under RA Criminal Code Article 258 Section 3 Paragraphs 1 and 2 (“hooliganism”), continues to wait for an interpreter.
Wadewale was moved to Mashtots police station for questioning at 11 am on Tuesday, Wadewale’s wife, Gayane Vardanyan, told Epress.am. However, the investigator cannot question the detainee due to the absence of an interpreter.
As reported by the Epress.am correspondent on the scene, Wadewale was able to see his wife, who after leaving the building said her husband was feeling unwell, and that there was blood coming out of his nose.
According to Vardanyan, she asked for a paramedic to be called, but police ignored her request. They also forbid her from passing on his medication to him, suggesting he take them on the spot.
Afterwards, Vardanyan called the RA Human Rights Defender’s Office to inform them of what took place. She was told the Ombudsman’s Office had already been informed of the matter and are working on the issue.
A group of Armenian National Congress activists are currently standing outside the Mashtots police station, demanding Wadewale’s release.