Բելգիացի ակտիվիստին ազատ են արձակել, բայց անձնագիրը չեն վերադարձրել (թարմացված)
20.50 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին քաղաքից չբացակայելու ստորագրություն վերցնելուց հետո ազատ են արձակել: Վադեվալեի կինը` Գայանե Վարդանյանը, Epress.am-ին տեղեկացրել է, որ թեև ամուսնուն ազատ արձակեցին, բայց նրա անձնագիրը դեռևս չեն վերադարձրել:
19:10 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեն, ով այսօր առավոտյան տեղափոխվել է Մաշտոցի ոստիկանություն, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց և առերեսումից, քանի որ առերեսման հրավիրվել են դպրոցի տնօրենն ու մի ուսուցչուհի, ովքեր դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպին ներկա չեն եղել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Վադեվալեի կինը` Գայանե Վարդանյանը:
Այս պահին բելգիացու փաստաբանը դեռևս ոստիկանությունում է:
16:25 Այս պահին Մաշտոցի ոստիկանությունում հարցաքննում են բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեին: Հարցաքննությանը մասնակցում են Վադեվալեի փաստաբան Արմենուհի Առաքելյանը և արտոնագրված թարգմանիչը:
Նշենք, որ բելգիացի ակտիվիստի գործը գտնվում է նաև Հայաստանի Հելսինկյան ասոցիացիայի ուշադրության կենտրոնում: Epress.am-ի հետ զրույցում Հելսինկյան ասոցիացիայի իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը տեղեկացրել է, որ իրենք, տեղեկանալով, որ Վադեվալեի առողջական վիճակը վատ է և ոստիկանները շտապ օգնություն չեն կանչում, անմիջապես զանգաահրել են Մաշտոցի ոստիկանություն և պարզաբնում են խնդրել:
Ըստ Կարապետյանցի` ոստիկանությունից պատասխանել են, որ Վադեվալեն առողջական խնդիր չունի: «Հո մենք մեր գլխից ձեռ չենք քաշել, որ մարդը վատ զգա, շտապ օգնություն չկանչենք»,- ոստիկանների խոսքերն է փոխացել Նինա Կարապետյանցը:
15:05 Բելգիացի ակտիվիստ Լյուկ Վադեվալեն, ում նոյեմբերի 28-ին մեղադրանք էր առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով, շարունակում է սպասել թարգմանչի:
Այսօր առավոտյան Ձերբակալվածների պահման վայրից նրան դարձյալ տեղափոխել են Մաշտոցի ոստիկանություն՝ հարցաքննության, սակայն քննիչը չի կարողանում հարցաքննել Վադեվալեին թարգմանչի բացակայության պատճառով:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, Մաշտոցի ոստիկանության հերթապահ մասում գտնվող Վադեվալեին կարողացել է տեսնել իր կինը` Գայանե Վարդանյանը, ով դուրս գալուց հետո տեղեկացրել է, որ ամուսինն իրեն վատ է զգում. նրա քթից արյուն է հոսում:
Կնոջ խոսքով` նա խնդրել է շտապօգնություն կանչել, սակայն ոստիկաններն արհամարհել են նրա խնդրանքը: Վերջիններս արգելել են նաև Վադեվալեին դեղեր փոխանցել` առաջարկելով դրանք խմել տեղում:
Դրանից հետո Գայանե Վարդանյանը զանգահարել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ` տեղեկացնելու կատարվածի մասին: ՄԻՊ-ի գրասենյակից Վարդանյանին փոխանցել են, որ իրենք արդեն այդ մասին հաղորդագրություն ստացել են և այդ հարցով զբաղվում են:
Այս պահին Մաշտոցի ոստիկանության առջև հավաքված են Հայ Ազգային Կոնգրեսի մի խումբ ակտիվիստներ, որոնք պահանջում են ազատ արձակել Վադեվալեին:

Вадевале на воле. Армянские полицейские не вернули паспорт (ВИДЕО)
20:50 Бельгийского активиста Люка Вадевале выпустили под подписку о невыезде. Его жена Гаяне Варданян сообщила Epress.am, что паспорт мужа пока не вернули.
19:10 Люк Вадевале, доставленный утром 30 ноября в полицию Маштоцкого района, отказался от дачи показаний и очной ставки, так как на нее были приглашены директор школы и учитель, не присутствовавшие при инциденте.
16:25. В данный момент в полиции Маштоцкого района допрашивают активиста Люка Вадевале. В допросе принимают участие адвокат Вадевале Арменуи Акарелян и лицензированный переводчик.
Отметим, что дело активиста находится в центре внимания Хельсинкской ассоциации Армении. В беседе с Epress.am правозащитник этой организации Нина Карапетянц сообщила, что узнав о состоянии здоровья Вадевале и отказе полицейских вызвать скорую помощь, они немедленно позвонили в полицию Маштоцкого района и попросили разъяснений.
По ее словам, в полиции ответили, что у Вадевале нет проблем со здоровьем. «Нам что жить надоело, чтобы человеку было плохо, а мы не вызвали скорую помощь», - цитирует Карапетянц слова полицейских.
15:05 Бельгиец-активист Люк Вадевале, которому предъявлено обвинение по статье хулиганство, продолжает ждать переводчика.
Утром 30 ноября его снова перевели из места заключения на допрос в упраление полиции Маштоцкого района, однако следователь не может допросить Вадевале, так как нет переводчика.
Как передает корреспондент Epress.am, задержанного сумела навестить его жена, член оппозиционного Армянского национального конгресса Гаяне Варданян. После встречи она сообщила о плохом самочувствии Вадевале и кровотечении из носа.
Варданян попросила вызвать скорую помощь, однако полицейские этого не сделали. Кроме того, они запретили передавать Вадевале лекарства, предложив ему выпить их на месте.
Затем Гаяне Варданян позвонила в офис Омбудсмена Армении, чтобы рассказать о случившемся. Из офиса сообщили, что они уже получили сообщение и занимаются этим вопросом. На место прибыли сотрудники офиса Защитника прав человека.
Перед зданием управления полиции Маштоцкого района собралась группа активистов Армянского национального конгресса, которые требуют освободить Вадевале.