Ընտրվեց «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման ՊՈԱԿ-ի» գործադիր տնօրենը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի կառավարման խորհրոդի հերթական նիստը: Օրակարգի միակ հարցով՝ անցկացված մրցույցթի արդյունքներով «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման պետական ոչ առևտրային կազմակերպության» գործադիր տնօրեն է ընտրվել Արա Հովսեփյանը:
Կազմակերպության գործադիր տնօրենի թափուր պաշտոնի համար կազմակերպված մրցույթին ներկայացվել էր 15 հայտ, տեղեկացնում են կառավարությունից:

Executive Director of the Organization Implementing North-South Road Corridor Investment Program Elected
A meeting of the council governing the North-South Road Corridor Investment Program chaired by Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan took place today. Addressing the only item on the agenda, the council elected Ara Hovsepyan as the Executive Director of the the state non-commercial organization implementing the North-South Road Corridor investment program.
Fifteen applications had been submitted for the vacant executive director position, reads a statement issued today by the Government of Armenia.
Note, the North-South Road Corridor Program, partially funded by the Asian Development Bank (ADB), aims to upgrade Armenia's transportation links with Iran and Georgia to international standards.