Freedom House-ին անհանգստացնում է մարդու իրավունքերի վիճակն Ադրբեջանում
Ադրբեջանցի լրագրող Ռաֆիգ Թաղիի դանակահարությունը հարված էր մամուլի ազատությանը, և վերջին դեպքն է երկրում տեղի ունեցող մի շարք անհանգստացնող իրադարձություններից, որոնք արտացոլում են Ադրբեջանում մարդու իրավունքերի վերաբերյալ իրավիճակի վատթարացումը, ասված է Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության տեղադրված հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 19-ին անհայտ մեկը հարձակվել էր Թաղիի վրա և դանակի մի քանի հարված հասցրել Բաքվում գտնվող լրագրողի տան դիմաց: Հրատարակիչն ու լրագրողը մահացել էր հիվանդանոցում` հարձակումից մի քանի օր անց` նոյեմբերի 23-ին:
Ռաֆիգ Թաղի
Հիվանդանոցում Թաղինը հայտնել էր, որ հարձակումն ամենայն հավանականությամբ պայմանավորված է «Ազատություն» ռադիոկայանի համար պատրաստած իր հոդվածով, որը վերաբերում էր Իրանի կառավարությանը: Լրագրողը կասկած էր հայտնել, որ իր վրա հարձակում գործած անձը իրանական ռեժիմի սատարողներից է:
Ոստիկանությունը քրեական հետաքննություն է անցկացնում, սակայն դեռևս չի գտել հանցագործին:
Freedom House-ը նշում է, որ Ադրբեջանում ազատ արտահայտման իրավունքի հարցում իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է մնում:
«Սահմանադրությունը երաշխավորում է ազատության և արտահայտման իրավունքը, գործնականում, սակայն, իշխանությունները դաժանորեն սահմանափակում են երկուսն էլ: Զրպարտությունը քրեական հանցանք է, որը կառավարությունը հաճախ օգտագործում է քաղաքական նպատակներով: Իշխանությունները շարունակում են ձերբակալել լրագրողներին և բլոգերներին, որոնք այլախոհ կարծիքներ են հնչեցնում:
2011 թվականի հունիսին, հարձակման էին ենթարկվել ամերիկացի լրագրողն ու բրիտանացի ակտիվիստը: 2011-ի օգոստոսին 6 ադրբեջանցի ընդդիմադիր ակտիվիստներ 3 տարվա ազատազրկման էին դատապարտվել «խորհրդարանական ընտրություններին միջամտելու» մեղադրանքով: Իշխանությունները հողին հավասարեցրեցին նաև մարդու իրավունքների առաջատար պաշտպան Լեյլա Յունուսի գրասենյակը, ով բացասաբար էր արտահայտվել կառավարության`հարկադրական արտաքսման քաղաքականության վերաբերյալ», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

Власти Азербайджана продолжают арестовывать инакомыслящих журналистов
Ножевые ранения азербайджанского журналиста Рафига Таги были ударом по свободе прессы. Это – один из инцидентов, которые вызывают обеспокоенность ситуацией с правами человека в Азербайджане, сказано в заявлении правозащитной организации Freedom House.
Напомним, что 19 ноября неизвестный напал на Таги и нанес несколько ножевых ранений возле дома журналиста в Баку. Издатель и журналист умер в больнице, спустя несколько дней после нападения, 23 ноября.
Рафиг Таги
В больнице Таги заявил, что нападение, по всей видимости, обусловлено статьей о властях Ирана на сайте «Азадлыг», в которой жураналист выразил подозрение, что нападавший был одним из сторонников иранского режима.
Полиция ведет следствие, но преступника пока не нашли. Freedom House отмечает, что ситуация со свободой слова в Азербайджане остается крайне тяжелой.
«Конституция гарантирует право на свободу выражения, однако на практике власти жестоким образом ограничивают и то, и другое. Клевета - уголовное преступление, к которому правительство часто прибегает в политических целях. Власти продолжают арестовывать инакомыслящих журналистов и блогеров».
В июне 2011 года было совершено покушение на американского журналиста и британского активиста. 6 августа 2011 года азербайджанские активисты были приговорены к 3 годам заключения. Их обвинили во «вмешательстве в парламентские выборы». Кроме того, власти при помощи бульдозера сравняли с землей офис ведущей правозащитницы Лейлы Юнус»,- отмечают авторы заявления.