Կրամնիկ. Հայաստանի նախագահը Լևոնի ընկերն է
Եթե ԽՍՀՄ տարածքը վերցնենք, ապա համաշխարհային շախմատային դաշտում այն այժմ առաջատարը կլիներ, քանի որ լավագույն խաղացողների մեծ մասը նախկին ԽՍՀՄ երկրներից են` Ուկրաինայից, Հայաստանից, Ադրբեջանից: Առաջին տասնյակում մոտ 7 խաղացողներ նախկին ԽՍՀՄ տարածքից են: «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է ռուսաստանցի գորսմայստեր Վլադիմիր Կրամնիկը:
«Բայց իրավիճակը փոխվել է, և մի քանի անգամ ավելի բարդ է դարձել, որովհետև թիմային մրցաշարերում մեր հիմնական հակառակորդները ԽՍՀՄ նախկին երկրներն են: Մենք դեռ վատ չենք դիմադրում, բայց, իհարկե, այն գերակա դիրքը, որ կար այդ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ընթացքում, այլևս անհնար է, այդ իսկ պատճառով այդ մասին չարժե երազել»,- նշել է գրոսմայստերը:
Լրագրողի հարցին` արդյոք ողջ երկիրը պետք է շախմատիստի վրա աշխատի, ինչպես Հայաստանը` Լևոն Արոնյանի, Կրամնիկը պատասխանել է. «Երբ աջակցություն կա, դա, իհարկե, օգնում է, ինչպես Լևոնի դեպքում: Հայաստանի նախագահը միաժամանակ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահն է, նա միշտ գալիս է մրցաշարերին, Լևոնի լավ ընկերն է, նրանք անմիջական կապ ունեն, նա իրեն օգնում է, դա և ֆինանսական, և բարոյական աջակցություն է, բացարձակ քարտ-բլանշ: Նույնը նաև Ադրբեջանում է:
Բայց Ռուսաստանը մեծ երկիր է, շախմատը միակ սպորտաձևը չէ, այդ իսկ պատճառով բնական է, որ հսկայական ուշադրություն չի դարձվում դրան: Օրինակ, Հայաստանում Լևոն Արոնյանը համար առաջին մարզիկն է:
Լևոն Արոնյանն իրոք շատ տաղանդավոր է, և նա իսկապես հավակնում է աշխարհի չեմպիոն դառնալ, նա արդեն իսկ ըստ վարկանիշի 2-րդն է աշխարհում: Դե, իհարկե, շախմատը այնքան մեծ ներդրումներ չի պահանջում, ինչպես ֆուտբոլը, բայց մշտական աջակցություն պետք է: Եվ եթե այն նախագահի մակարդակով է իրականացվում, դա շատ է օգնում», - ասել է Կրամնիկը:

President of Armenia is Levon Aronian’s Good Friend: Russian GM Vladimir Kramnik
If we take the territory of the USSR, then in the global chess scene, it would be the leader since so many top players are from former Soviet republics — Ukraine, Armenia, Azerbaijan. From the top ten, 7 players are from the former USSR, said Russian Grandmaster Vladimir Kramnik in an interview with Ekho Moskvy (“Echo of Moscow”).
“But the situation has changed, and it’s become more difficult because our main rivals in team tournaments are former Soviet states. We’re still holding on pretty good, but certainly that dominant position that existed during these geopolitical changes is now impossible, so dreaming about it is not worth it,” he said.
Asked if the entire country should work to support a chess player, as Armenia on GM Levon Aronian, Kramnik said, “It helps when there’s support, as in Levon’s case. In fact, the president of Armenia is also the president of the chess federation; he always comes to tournaments. He’s a good friend of Levon’s; they have a direct link; it helps him, that and financial and moral support and an absolute carte-blanche. The same occurs in Azerbaijan.
“But Russia is a big country; chess is not the only sport, so naturally it doesn’t get tremendous attention. For example, in Armenia, Levon Aronian is the number one athlete…
“Levon Aronian is really quite talented, and he is a real contender to become the world champion — he is already rated second in the world. In principle, chess doesn’t require great investments like football, but it requires constant support. And if that’s on the presidential level, it helps a lot,” he said.