ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. Իշխող կուսակցության հաղթանակի «կարուսելը»
Ընտրական կարուսելը, կամ կեղծված քվեաթերթիկներով մի քանի տեղամասերում զանգվածային քվեարկությունը դարձել է ՌԴ Պետդումայի ընտրություններում անհրաժեշտ քանակությամբ ձայներ հավաքելու ամենատարածված միջոցը: Դատելով ընտրությունների մասնակիցների արձագանքներից` հենց նման եզրակացության կարելի է գալ. Youtube-ում տեղադրվել է ուղեցուցային տեսանյութ, իսկ Մոսկվայի «կարուսելներից» մեկին մասնակցել են մայրաքաղաքային երեք ինտերնետ ռեսուրսների` «Лента.ру», «Газета.Ru», և «Новая газета»-ի թղթակիցները: Լրագրողները թույլ չեն տվել «Եդինայա Ռոսիային» ավելորդ քվեներ ստանալ, իսկ «կարուսելի» մասնակիցներին` գումար, թեև ոստիկաններին գործել ստիպելը այդքան էլ դյուրին չէր:
Սխեման հետևյալ տեսքն ունի. վաղ առավոտյան ապագա «կարուսելի» մասնակիցներին հավաքում են` կարգադրություններ տալու, որտեղ պատմում են, որ իրենք մի քանի ընտրատեղամասերում կքվեարկեն «վեցերորդ տողի»`«Եդինայա Ռոսիայի» օգտին, և բացատրում են` ինչպես դա ճիշտ անել: Մտնելով ընտրատեղամաս` անհրաժեշտ է մոտենալ համապատասխան սեղանին, և ՏԸՀ-ի աշխատակիցները կճանաչեն կարուսելի մասնակցին անձնագրում դրված օրացույցով կամ տրոլեյբուսի տալոնով: Հագուստի արտաքին կողմում գրպան են կախում, որտեղ անհրաժեշտ է թաքցնել տասնյակ քվեաթերթիկներ (արդեն լրացված), իսկ ընտրախցում փաթաթել դրանք սեփական քվեաթերթիկի մեջ և այդ ամենը միասին լցնել քվեատուփի մեջ: Կազմակերպիչները նաև վստահեցնում են, որ «կարուսելի» մասնակիցներին» ոչինչ չի լինի», անհանգստանալու կարիք չկա, ՏԸՀ-ի անդամներն ու ոստիկանները չեն խանգարի:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկուշաբթի` մինչ 08:00-ը, կազմել էր ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունների 93,3 %-ը: Սույն տվյալների համաձայն, «Եդինայա Ռոսիան» Պետդումայի ընտրություններում ստանում է ձայների 49,72% -ը: Կոմունիստական կուսակցությունը` 19,15%, «Սպրավեդլիվայա Ռոսիան»` 13,16%, Լիբերալ-Դեմոկրատական կուսակցությունը` 11,67%-ը: Երեք կուսակցություններ դուրս են մնում Պետդումայից: Դրանք են` «Յաբլոկոն»` 3,21%, «Պատրիոտի Ռոսիի»` 0,96% և «Պրավոյե դելո»` 0,59%: Պետդումա անցնելու համար կուսակցությունները պետք է ստանան ընտրողների քվեների ավելի քան 7%-ը: 5-7% քվեներ ստացած կուսակցությունները կարող են մեկ կամ երկու մանդատ ստանալ Պետդումայում:

ВИДЕО. «Карусель» победы партии власти
Избирательная карусель, или массовое голосование на нескольких участках по подложным открепительным удостоверениям, стала самым распространенным способом подтасовки голосов на выборах в Госдуму. Судить об этом можно по обилию отзывов от тех, кто поучаствовал: на Youtube выложены ролики с записью инструктажа, а в одной из «каруселей» в Москве поучаствовали корреспонденты аж трех столичных изданий - интернет-ресурсов «Лента.ру» и «Газета.Ru», а также «Новой газеты». Журналисты не дали заработать «Единой России» голосов, а участвующим в «карусели» - денег, хотя привлечь внимание полиции к действу оказалось непросто.
Схема выглядит следующим образом: рано утром будущих «карусельщиков» собирают на инструктаж, где рассказывают, что они будут на многих избирательных участках голосовать за «шестую строчку» «Единой России», и объясняют, как это правильно сделать. Войдя в участок, нужно подойти к определенному столику, и сотрудники УИК опознают карусельщика по вложенному в паспорт календарику, талончику от троллейбуса или значку. На грудь под верхнюю одежду вешают карман, куда нужно спрятать десяток бюллетеней (уже заполненных), а в кабинке для голосования завернуть их в свой бюллетень и все это вместе опустить в урну. Также организаторы заверяют, что участникам «карусели» «ничего не будет», волноваться не надо, члены избиркомов и полиция мешать не будут.
Центризбирком к 08:00 понедельника обработал 95% протоколов избирательных комиссий. Согласно этим данным, «Единая Россия» получает на выборах в Госдуму 49,67% голосов. КПРФ избиратели отдали 19,% голосов, «Справедливая Россия» получила 13%, ЛДПР - 12%. Три партии в Госдуму не проходят. Это «Яблоко» - у партии 3,21%, «Патриоты России» - 0,96% и «Правое дело» - 0,59%. Для прохождения в Госдуму партии должны набрать более 7% голосов. Партии, набравшие от 5 до 7%, могут получить одно-два места в Думе.