«Կուսակցությունն է որոշում` ում առաջադրել». ԱԺ նախագահի ընտրությունները կայացան
Ազգային ժողովում պաշտոնանկությունները կարգավորվում են Սահմանադրությամբ և ՀՀ օրենքներով. եթե որևէ անձ ցանկանում է հրաժարականի դիմում ներկայացնել, Սահմանադրությամբ ընթացակարգը պահպանվում է: Այսօր խորհրդարանում, արձագանքելով լրագրողի այն հարցին, որ ԱԺ-ի պաշտոնանկությունների մասին որոշումները կայացվում են ոչ թե խորհրդարանաի պատերի ներքո, այլ նախագահական նստավայրում, նման խուսափողական պատասխան է տվել ԱԺ  խոսնակի պաշտոնակատար, Հանրապետական կուսակցության անդամ Սամվել Նիկոյանը:
«Դա բացատրելի է, և որևէ պաշտոն որևէ անձի համար հավերժ չէ», - նշել է նա:
Լրագրողները նաև հարցրել են Նիկոյանին, թե ինչու հենց իր թեկնածությունն է առաջադրվել ԱԺ-ի խոսնակի պաշտոնում Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականից հետո, որին ի պատասխան Նիկոյանն ասել է.
«Կուսակցությունն է որոշում` ում առաջադրել, կուսակցությունը որոշել է առաջադրել ինձ, բայց ԱԺ նախագահին քվեարկությամբ որոշում են պատգամավորները»:
Նշենք, որ ԱԺ նախագահի ընտրությունները կայացել են այսօր 12:30-ին: Ներկայացված էին երկու թեկնածուներ` Սամվել Նիկոյանը և «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Լարիսա Ալավերդյանը:
Քվեարկությունն արդեն ավարտվել է, իսկ արդյունքները կհրապարակվեն 14:30-ին: Այդ գործընթացը զուտ ֆորմալ բնույթ է կրում, քանի որ ՀՀԿ-ն մեծամասնություն ունի խորհրդարանում:

National Assembly deputies are guided by the Constitution and laws of the Republic of Armenia: if anyone wants to submit their resignation, the procedure is enshrined in the Constitution, in parliament today said Acting National Assembly Chair, Republican Party of Armenia (HHK) member Samvel Nikoyan rather elusively, responding to a reporter's comment that decisions on dismissals in parliament are made not within the walls of parliament but at the presidential residence.
"That's explicable, and no position for anyone is forever," he said.
Reporters also asked Nikoyan why he was nominated for the position after former parliamentary speaker Hovik Abrahamyan resigned, to which Nikoyan responded, "The party decides who to nominate; it decided to nominate me, but the deputies elect the National Assembly chair through voting."
Note, these elections took place today at 12:30 pm. Two candidates were nominated, Samvel Nikoyan and Heritage Party member Larisa Alaverdyan.
At 2:30 pm, the results were announced: with 102 in favor, 4 against, Nikoyan was elected as Armenia's next parliamentary speaker. Consequently, Alaverdyan received 4 votes in favor and 102 against.