Ղարաբաղի մասին Արևմուտքի հայտարարությունները Բաքվում ծիծաղելի են համարում
ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահները լավ հասկանում են, որ Ղարաբաղի շուրջ ընթացող բանակցությունները և ձեռնարկվող քայլերը ցանկալի արդյունքներ չեն տալիս: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:
Նրա խոսքով` մոտ 20 տարի համանախագահները անարդյունք այցելություններ են կատարում տարածաշրջանում:
«Արդյո՞ք այս խմբի գործունեությունը շարունակելու անհրաժեշտություն կա, եթե յուրաքանչյուր երկրից մեկական պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչ չի կարող միանալ այս գործընթացին և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել: Ես կարծում եմ, որ հաշվի առնելով այս ամենը, համանախագահները պետք է նոր և լուրջ քայլերի մշակման աշխատանքներ կատարեն»,- Մամեդովի խոսքերն է փոխանցում 1news.az-ը:
Նրա խոսքով` Արևմուտքն ասում է, որ կողմերը պետք է խնդիրն իրար մեջ լուծեն, իսկ միջազգային հանրությունը կսատարի նրանց, «իսկ դա ծիծաղելի է թվում միջազգային հարաբերությունների համակարգում»,- ասել է Մամեդովը:

В Азербайджане считают смешным заявления Запада по Карабаху
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ хорошо понимают, что проводящиеся по Карабаху переговоры и предпринимаемые шаги не дают желаемых результатов. Об этом заявил заведующий отделом внешних связей Администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов.
По его словам, около 20 лет сопредседатели совершают безрезультатные визиты в регион.
«Есть ли необходимость в продолжении деятельности этой группы, если по одному профессиональному политику из каждого государства не могут присоединиться к этому процессу и предпринять продуктивные шаги. Я считаю, что, учитывая все это, сопредседатели должны провести работу по выработке новых и серьезных шагов», - передает слова Мамедова 1news.az.
По его словам, Запад говорит, что стороны должны решить проблему между собой, а мировое сообщество поддержит их, «.а это выглядит смешным в системе международных отношений».