Ինչպես էին մահմեդականները փրկում հայերի կյանքը Ցեղասպանության ժամանակ. գիրք
Հայոց Ցեղասպանությունը, Հոլոքոստը և հետագա բոլոր ցեղասպանությունները ողբերգական իրադարձություններ են, որոնք մշտապես պետք է հիշողության մեջ մնան, գրում է Prweb.com կայքը` ներկայացնելով հեղինակ, դոկտոր Շաքե Սեթյանի «Մարդկայնությունը անմարդկայնության կենտրոնում» գիրքը, որում գրողը նկարագրել է 1915 թվականին Օսմանյան Կայսրության օրոք իրականացված Հայոց Ցեղասպանության ընթացքում հայերին փրկած մահմեդականների պատմությունները:
«Գիտակցելով ազնիվ մահմեդականների այդ խիզախ գործողությունները, նա հույս ունի ցրել մահմեդականների նկատմամբ մարդկանց մոտ առկա անարդար նախապաշարմունքները: Նա նկարագրում է Ցեղասպանության ժամանակ տիրող աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և մի շարք այլ ուշագրավ խնդիրներ, ինչպես օրինակ 1923 թվականի Լոզանի պայմանագիրը, որտեղ չէր նշվել ոչ Հայաստանը, ոչ հայերի սպանությունները` Ցեղասպանության կազմակերպիչներին պարգևատրելով զոհերի հայրենիքով: Հայկական հարցի ազնիվ լուծման բացթողումը պայմանավորված էր դաշնակիցների` նավթային հարստությունը տարածաշրջանում վերահսկելու ձգտումներով:
Չնայած կառավարության սպառնալիքներին առ այն, որ ով օգնի հայերին, նրա տունը կայրեն, իսկ ընտանիքը կսպանվի հենց իր իսկ աչքի առջև, իսկ այնուհետև ինքն էլ կսպանվի, այս խիզախ փրկարարները քաջագործություն են կատարել` ելնելով իրենց մարդկային բնույթից: Սեթյանը նկարագրում է Հայոց Ցեղասպանության հետագա ազդեցությունը անհատների կյանքի վրա իր տարբեր դրսևորումներով: Նա ցանկացել է ցույց տալ, որ չարչարված և սպանվածները պարզապես վիճակագրություն չեն, այլ կենդանի, շնչող երեխաներ, կանայք, տղամարդիկ», - Շաքե Սեթյանի գրքի մասին գրում է կայքը:

Author Hopes to Mitigate Prejudice Against Muslims in New Book on Armenian Genocide
The Armenian Genocide, the Holocaust and subsequent genocides are tragic events that should be forever remembered, reads a press release by the publisher published on PRWeb.com, promoting author Dr. Shahkeh Yaylaian Setian's newly published book Humanity in the Midst of Inhumanity, which tells the stories of 16 descendants of survivors saved by Muslims who defied government orders and saved Armenians during the Armenian Genocide of 1915.
"In recognizing the brave actions of these noble Muslims, she hopes to mitigate the unjust prejudice against all Muslims. She describes the geo-political situation of the Genocide times and other issues of interest, such as the betrayal of Armenians by the 1923 Lausanne Treaty which did not mention Armenia nor the Armenian massacres, essentially rewarding the perpetrators of the Genocide with the land of the victims. The omission of fairly settling the Armenian issue was in order for allies to control the oil wealth in the region.
"Despite the threat by the government that anyone who helped an Armenian would have their house burned down, their family killed in front of them, and then he/she would be killed, these brave rescuers acted bravely out of their humanity... Setian describes the after effects of the Armenian Genocide in its manifestations on individual lives, the Armenian community, and the political structures and actions of world powers, especially in America. Dr. Setian ... illustrate that those who were tortured and murdered were not simply numbers reported in statistics, but were living, breathing children, women and men," reads the press release.