ՀՅԴ-ականն ընդունել է, որ խորհրդարանում միակ ընդդիմությունը «Ժառանգությունն» է
ԱԺ-ում կայացած այսօրվա ճեպազրույցների ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր  Արտյուշա  Շահբազյանը պարզաբանել է, թե ինչու ԱԺ նախագահի ընտրությունների ժամանակ իրենք կողմ չեն քվեարկել  «Ժառանգություն» խմբակցության թեկնածու Լարիսա Ալավերդյանի օգտին:
«Նույնիսկ հետո (ընտրություններից), երբ որ տիկին Լարիսան իր հարցազրույցում ասել էր, որ շատ գոհ է, շատ լավ ստացվեց, երևաց` իրենք ինչքան ընդդիմադիր են և միակ ընդդիմադիրն են: Ինձ էնպես թվաց, որ իսկապես իրենց նպատակը հենց դա էր (նկատի ունի` ցույց տալ, որ ընդդիմություն են):
Ես չեմ ուզում դա գնահատել, մենք չէինք անի այդպիսի բան: Գուցե, դա շատ տաղանդավոր քայլ է ընդդիմության կողմից, բայց այսպես եկեք դատենք. լո՞ւրջ էր այդ նախաձեռնությունը, թե ոչ: Այսինքն` նպատակն իսկապե՞ս այն էր, որ իրենք կարողանային հաղթել, և ընդդիմությունն իր չորս ձայնով կարողանար հասնել  նախագահի կարգավիճակ ստանալուն, ինչպես նաև խորհրդարանի փոխնախագահի: Եթե չէ, ապա հարց է առաջանում, ի՞նչ խնդիր են լուծում:
Եթե ուրիշ խնդիր էր, գուցե, ուրիշ խնդիր էր… ամեն դեպքում, եթե մենք գործընկեր ենք, մենք պիտի հասկանանք, թե ինչ է կատարվում, որպեսզի կողմ լինենք», - ասել է Շահբազյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ անգամ «Ժառանգության»  6 պատգամավորներից բոլորը  չմասնակցեցին ընտրությանը (բացակայում էին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և Զարուհի Փոստանջյանը – խմբ.):

Dashnak MP Agrees: Heritage Party is Only Opposition in Armenian Parliament
During press briefings in parliament today, Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) MP Artyush Shahbazyan explained why his party did not back Heritage Party candidate Larisa Alaverdyan in the voting for the National Assembly chair.
"Even after , when Mrs. Larisa said in an interview that she was very pleased and it turned out very well, it appeared how much of an opposition and only opposition they are. That's how it seemed to me, that really their aim was that .
"I don't want to assess that; we wouldn't do such a thing. Perhaps it's a very talented move by the opposition, but let's judge it this way: was that initiative serious or not? That is, was the purpose truly so that they would be able to win and the opposition with its 4 votes would be able to achieve the status of a chairperson, as well as that of the parliamentary vice chair. If not, then a question arises: what problem are they solving?
"If it was another problem, perhaps, it was another problem... in any case, if we're colleagues, we have to understand what's happening — in order to be in favor," he said.
The purportedly opposition MP also recalled that even not all of the 6 Heritage Party MPs participated in the voting — party leader Raffi Hovannisian and MP Zaruhi Postanjyan were notably absent.