«Պատժել մեղավորներին». Խոշտանգված աղջիկը մասնակցեց դատախազության առջև կայացած ակցիային (ՖՈՏՈ)
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» նախաձեռնությունն այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև բողոքի ակցիա էր անցկացրել ամուսնու` Դավիթ Զիրոյանի ու սկեսրոջ` Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժանաբար ծեծված և տարբեր խոշտանգումների ենթարկված 20-ամյա Մարիամ Գևորգյանի գործի արդարացի քննություն պահանջելու նպատակով:
Ինչպես նախորդ շաբաթ տեղեկացրել էր hetq.am կայքը, Գևորգյանը 2009 թվականի վերջին ամուսնացել էր Դավիթ Զիրոյանի հետ և մեկնել էր Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ ապրում էր ամուսնու ընտանիքը: Այնտեղ աղջկան փակի տակ են պահել` 10 ամսվա ընթացքում դաժան խոշտանգումների ենթարկելով: Երբ Մարիամին հաջողվել էր վերադառնալ Հայաստան, նա հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանություն: Ամուսնուն` Դավիթ Զիրոյանին, մեղադրանք է առաջադրել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել համաներմամբ: Նշենք, որ Զիրոյանն ու իր մայրը դաժան խոշտանգումների են ենթարկել նաև առաջին կնոջը, ով ընտանիքում ապրել է 3 տարի` 2005-ից 2008-ը: Խոշտանգումների հետևանքով նա կորցրել է աչքերից մեկի տեսողությունը:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այսօրվա ակցիայի մասնակիցների թվում էր նաև Մարիամ Գևորգյանը: Նա շատ քիչ շփվեց լրագրողների հետ` նշելով, որ այս դեպքի մասին ինքն արդեն ամեն ինչ հայտարարել է, և իր ցանկությունն է միայն, որ դրա մասին ավելի շատ մարդիկ իմանան, որպեսզի բացառվեն նման դեպքերը:
«Հասկացող մարդը հասկանում է: Անգամ ամենափողոցային վերջին աղջկա հետ նման կերպ վարվելու իրավունք ոչ ոք չունի: Մենք գնալու ենք բոլոր ատյաններով մինչև նրանք արդարացիորեն դատվեն», - ասել է Գևորգյանը:
Ակցիային մասնակցում էր նաև Գևորգյանի հայրը` Համազասպը, ով տեղեկացրել է, որ Դավիթ Զիրոյանի քեռին նույնիսկ գնացել է իրենց տուն և խնդրել է, որպեսզի չբողոքեն` խոստանալով, որ «ամեն ինչ լավ կլինի»:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Կանանց աջակցման կենտրոնի ներկայացուցիչ Հասմիկ Գևորգյանը, ով ակցիայի կազմակերպիչների թվում էր, նշել է, որ իրենք ցանկանում են բարձրաձայնել նման դեպքերի մասին, որպեսզի հասարակությունը աչալուրջ լինի և հետագայում բացառի դրանք:
«Մենք ունենք հավաստի տվյալներ, որ քննիչը նաև ամուսնու ազգականներից է, ինչի արդյունքում էլ ամուսինը համաներում է ստացել: Այս գործը փակված գործ է և ոչ մեկը ուշադրություն չի դարձնում: Եվս մեկ անգամ ուզում ենք ասել մեր պետական կառույցներին` տեսեք, մենք ունենք ընտանեկան բռնության երկու զոհեր, և նրանք, ովքեր կիրառել են հանցանքը, անպատիժ են մնացել: Մեր ակցիայի նպատակն է, որ բոլոր մեղավորները պատժվեն», - ասել է Հասմիկ Գևորգյանը:
Ակցիայի մասնակիցները նաև ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված նամակ են հանձնել, որում նշված է, որ Դավիթ Զիրոյանն անձամբ հայտարարել է տուժողներից մեկին, որ մեծ գումար է ծախսել, որպեսզի նախաքննությունն իր և իր մոր օգտին ավարտվի:
Նամակի հեղինակներն ընդգծում են, որ նախաքննության մարմինը հաշվի չի առնում գործում առկա բազմաթիվ հանգամանքներ` կատարելով ոչ թե մեղադրողի, այլ պաշտպանության կողմի դերը:
Նախաձեռնությունը նշում է, որ ՀՀ դատախազությունը պարտավոր է առավելագույն զգոնությամբ վերահսկել նախաքննության ընթացքը կոռուպցիոն ռիսկը կանխելու և օրինականության սկզբունքը պահպանելու համար:

Updated: Woman in Domestic Abuse Case Participated in Demonstration (PHOTOS)
The Coalition to Stop Violence Against Women in Armenia held a protest today outside the RA General Prosecutor's Office in Yerevan, demanding a fair investigation in the case of Mariam Gevorgyan, 20, who was reportedly abused by her husband, David Ziroyan, and mother-in-law, Haykanush Mikaelyan.
As reported by Hetq Online over a week ago, Mariam and David married in 2009, then left for St. Petersburg, where the husband's family lived. There, Mariam was kept in the house for 10 months and repeatedly abused by David and members of his family. Hetq Online has published photos of Mariam with bodily scars and wounds reportedly caused by a fork and hot iron. Finally, Mariam was allowed to come home to Armenia in October. According to Hetq Online, Mariam, along with David's former wife Monica, filed a complaint with the Ararat Police Department. Monica, who married David and lived in St. Petersburg with him from 2005–2008, says the same thing happened to her.
As reported by the Epress.am correspondent on the scene, Mariam Gevorgyan was among those participating in today's demonstration. She spoke very little to journalists, explaining she's said everything she had to say and only wants more people to know what happened so such incidents don't happen again.
"The person who understands understands. No one has the right to treat even the last street prostitute this way. We will go through every echelon till they are justly sentenced," said Gevorgyan.
Also present at the demonstration was Gevorgyan's father, Hamazasp, who said David Ziroyan's uncle even came to their house, asking them not to protest and promising that "everything will be fine".
One of the demonstration organizers, Women's Support Center representative Hasmik Gevorgyan, speaking to Epress.am, said they want to draw attention to such incidents, so that the public is vigilant and such cases are not repeated.
"We have reliable information that the investigator is related to the husband, as a result of which the husband was granted amnesty. This case is closed and no one's giving it any attention. Once again we want to tell our state agencies, see, we have two victims of domestic violence and those who have carried out the crime have gone unpunished. The purpose of our demonstration is for all those guilty to be punished," said Hasmik Gevorgyan.
Demonstrators also delivered a letter addressed to the RA General Prosecutor, which stated that Davit Ziroyan personally told one of the victims that he spent a large sum of money so that the investigation yields an outcome favorable to him and his mother.
The signatories of the letter stress that the investigative body doesn't take into consideration several facts in the case, acting in favor of the defense and not the one who's making the accusation.
The Coalition states that the RA General Prosecutor's Office is obliged to monitor the investigation process with ultimate vigilance in order to prevent the risk of corruption and to ensure the principle of legality.
The activists are preparing to send the same letter also to Armenian President Serzh Sargsyan.
Update 4:43 pm: Lara Aharonian, co-founder of the Women's Resource Center of Armenia (one of the NGOs in the Coalition to Stop Violence Against Armenia), informed Epress.am that she, along with Mariam Gevorgyan, met with RA Deputy Prosecutor General Armen Danielyan and Head of the RA Prosecutor General Office's Department for Crimes against the Individual Vahram Shahinyan, who informed them that they are monitoring the case, which has since been reopened and a new investigation ordered. Mariam Gevorgyan's mother-in-law, continued Aharonian, is arriving to Armenia today and will be called in for questioning.