«Պատժել մեղավորներին». Խոշտանգված աղջիկը մասնակցեց դատախազության առջև կայացած ակցիային (ՖՈՏՈ)
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա» նախաձեռնությունն այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև բողոքի ակցիա էր անցկացրել ամուսնու` Դավիթ Զիրոյանի ու սկեսրոջ` Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժանաբար ծեծված և տարբեր խոշտանգումների ենթարկված 20-ամյա Մարիամ Գևորգյանի գործի արդարացի քննություն պահանջելու նպատակով:
Ինչպես նախորդ շաբաթ տեղեկացրել էր hetq.am կայքը, Գևորգյանը 2009 թվականի վերջին ամուսնացել էր Դավիթ Զիրոյանի հետ և մեկնել էր Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ ապրում էր ամուսնու ընտանիքը: Այնտեղ աղջկան փակի տակ են պահել` 10 ամսվա ընթացքում դաժան խոշտանգումների ենթարկելով: Երբ Մարիամին հաջողվել էր վերադառնալ Հայաստան, նա հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանություն: Ամուսնուն` Դավիթ Զիրոյանին, մեղադրանք է առաջադրել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել համաներմամբ: Նշենք, որ Զիրոյանն ու իր մայրը դաժան խոշտանգումների են ենթարկել նաև առաջին կնոջը, ով ընտանիքում ապրել է 3 տարի` 2005-ից 2008-ը: Խոշտանգումների հետևանքով նա կորցրել է աչքերից մեկի տեսողությունը:
Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այսօրվա ակցիայի մասնակիցների թվում էր նաև Մարիամ Գևորգյանը: Նա շատ քիչ շփվեց լրագրողների հետ` նշելով, որ այս դեպքի մասին ինքն արդեն ամեն ինչ հայտարարել է, և իր ցանկությունն է միայն, որ դրա մասին ավելի շատ մարդիկ իմանան, որպեսզի բացառվեն նման դեպքերը:
«Հասկացող մարդը հասկանում է: Անգամ ամենափողոցային վերջին աղջկա հետ նման կերպ վարվելու իրավունք ոչ ոք չունի: Մենք գնալու ենք բոլոր ատյաններով մինչև նրանք արդարացիորեն դատվեն», - ասել է Գևորգյանը:
Ակցիային մասնակցում էր նաև Գևորգյանի հայրը` Համազասպը, ով տեղեկացրել է, որ Դավիթ Զիրոյանի քեռին նույնիսկ գնացել է իրենց տուն և խնդրել է, որպեսզի չբողոքեն` խոստանալով, որ «ամեն ինչ լավ կլինի»:
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Կանանց աջակցման կենտրոնի ներկայացուցիչ Հասմիկ Գևորգյանը, ով ակցիայի կազմակերպիչների թվում էր, նշել է, որ իրենք ցանկանում են բարձրաձայնել նման դեպքերի մասին, որպեսզի հասարակությունը աչալուրջ լինի և հետագայում բացառի դրանք:
«Մենք ունենք հավաստի տվյալներ, որ քննիչը նաև ամուսնու ազգականներից է, ինչի արդյունքում էլ ամուսինը համաներում է ստացել: Այս գործը փակված գործ է և ոչ մեկը ուշադրություն չի դարձնում: Եվս մեկ անգամ ուզում ենք ասել մեր պետական կառույցներին` տեսեք, մենք ունենք ընտանեկան բռնության երկու զոհեր, և նրանք, ովքեր կիրառել են հանցանքը, անպատիժ են մնացել: Մեր ակցիայի նպատակն է, որ բոլոր մեղավորները պատժվեն», - ասել է Հասմիկ Գևորգյանը:
Ակցիայի մասնակիցները նաև ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված նամակ են հանձնել, որում նշված է, որ Դավիթ Զիրոյանն անձամբ հայտարարել է տուժողներից մեկին, որ մեծ գումար է ծախսել, որպեսզի նախաքննությունն իր և իր մոր օգտին ավարտվի:
Նամակի հեղինակներն ընդգծում են, որ նախաքննության մարմինը հաշվի չի առնում գործում առկա բազմաթիվ հանգամանքներ` կատարելով ոչ թե մեղադրողի, այլ պաշտպանության կողմի դերը:
Նախաձեռնությունը նշում է, որ ՀՀ դատախազությունը պարտավոր է առավելագույն զգոնությամբ վերահսկել նախաքննության ընթացքը կոռուպցիոն ռիսկը կանխելու և օրինականության սկզբունքը պահպանելու համար:

Жертва побоев свекрови и мужа пришла к Генпрокуратуре Армении. Следствие купили?
Жертва систематических пыток со стороны мужа и свекрови 20-летняя Мариам Геворкян также пришла сегодня, 12 декабря, к Генпрокуратуре, где в полдень «Коалиция против насилия в отношении женщин» организовала акцию с требованием наказать виновных в данном преступлении.
Мариам избегала общения с журналистами, ссылаясь на то, что уже все рассказала. «Единственное мое желание - чтобы об этом случае узнало большее количество людей и чтобы такое не повторилось. Ни у кого нет права так обращаться даже с самой распутной девушкой. Мы пойдем по всем истанциям, чтобы их справедливо осудили», - сказалса Геворкян.
Сюда же пришел и отец пострадавшей Амазасп, который сообщил, что дядя ее бывшего заятя Давида Зирояна пришел к ним домой и попросил, чтобы они не жаловались, обещая, что «все будет хорошо». Представитель Центра поддержки женщин Асмик Геворгян сообщила, что ведущий дело следователь приходится родственником обвиняемому. «Именно поэтому он попал под амнистию, а дело закрыли, и никто не обращает на него внимание. Мы желаем донести до государственных инстанций, что у нас есть две жертвы семейного насилия, а виновники преступлений не понесли наказания», - сказала она.
Участники акции передали в Генпрокуратуру письмо, в котором говорится, что лично дважды женатый Давид Зироян сообщил одной из потерпевших, что потратил большую сумму денег, чтобы следствие завершилось в пользу его матери и его самого. Аналогичное послание будет отправлено и президенту страны.
О случае с Мариам Геврогян стало известно после публикации ресурса hetq.am. В 2009 году она вышла замуж за Давида Зирояна и улетела в Санкт-Петербург, где проживала семья жениха. Там девушку держали под замком и подвергали различным пыткам в течение 10 месяцев. Мариам удалось сбежать и вернуться в Армению, где она подала заявление в полицию. Мужа осудили по статьям «умышленное причинение вреда здоровью средней тяжести» и «избиение» и выпустили под амнистию. Его мать Айкануш Микаелян, которая также избивала и калечила невестку, избежала наказания.
Первая жена Давида Зирояна, которая не пожелала раскрывать своего имени, жила в Санкт-Петербурге 3 года, в 2005-2008 гг., и также систематически подвергалась насилию, в результате чего она лишилась зрения на один глаз.