Թամամյան-Շահինյան. Աղմկահարույց գործով սկանդալային փաստաթուղթ է ի հայտ եկել
2010 թվականի մայիսի 12-ին 23-ամյա Խաչիկ Մկրտչյանի սպանության մեջ մեղադրված և 14 տարվա ազատազրկման դատապարտված Վռամ Բաղդասարյանի (լուսանկարում) փաստաբանները գտել և հրապարակել են մի փաստաթուղթ, որն ապացուցում է, որ այդ սպանությունը Բաղդասարյանը չի կատարել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել են Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը և փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ այդ գործով անցնում էին վեց մեղադրյալներ, որոնցից մեկն էլ Արաբկիր վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Հովհաննես Շահինյանի քրոջ որդին էր` Արսեն Ահարոնյանը:
Դանիելյանը և Խաչատրյանը ներկայացրել են վերոնշյալ փաստաթուղթը, որն իրենց դեկտեմբերի 6-ին փոխանցել է Վռամ Բաղդասարյանը:
Միքայել Դանիելյանի խոսքով` Վռամը նշել է, որ սպանությունից հետո իրեն կանչել է Հովհաննես Շահինյանը, և առաջարկել է իր վրա վերցնել սպանությունը: Եթե Վռամը համաձայներ դա անել, ապա նրան խոստացել էին երկու տարուց հանել բանտից:
«Շահինյանն ասել է, որ ինքը Թամամյանին պարտք է մեծ գումար, այդ փողը վերջինիս չի տա, և այդ գումարով Վռամի գործերը կդասավորի: Հետո նա ներկայացրել է Վռամին իր ձեռքով գրված մի թուղթ` Վռամի ինքնախոստովանականը, որը մենք այժմ ունենք: Վռամը չի ստորագրել այդ թուղթը, ասել է` մի քիչ էլ կմտածենք, գնացել է տուն, հոր հետ խորհրդակցել է և որոշել, որ չի ստորագրելու», - նշել է Դանիելյանը:
Դանիելյանը նշել է, որ հաջորդ օրը, երբ Բաղդասարյանը եկել է Շահինյանի մոտ, կարողացել է սեղանից վերցնել Շահինյանի գրած թուղթը, որի տակ ինքը հրաժարվել է ստորագրել, և այդ թղթի հետ պատահական վերցրել է մեկ այլ փաստաթուղթ, որում նշված է, որ Թամամյանը Շահինյանին պարտքով է տվել 32 000 000 դրամ, որը 2008 թվականին պետք է վերադարձներ:
«Բայց արի ու տես, որ 2010-ին դեռ չէր վերադարձրել, ու ավելին ասեմ` դա կարողացավ Թամամյանի դեմ օգտագործել», - ասել է Դանիելյանը:
Վերջինս նշել է, որ, ինչպես պարզվեց, Շահինյանն ավելի թափով էր, քան Թամամյանը և խոսքը նրա մասին է, որ օլիգարխական և քրեական տարրերն ավելի ուժեղ են, քան օրենքը:
«Եվ երբ որ Շահինյանը հանդիպեց նախագահի հետ, ինքը նրան համոզեց, որ իրական սպանողը Վռամ Բաղդասարյանն է, և Թամամյանը, փող վերցնելով, կոծկեց այդ գործը:
Հետևանքը գիտեք, Թամամյանին հանեցին պաշտոնից և նրա դեմ քրեական գործ հարուցեցին: Նրա վրա մի քանի քրեական հոդված է դրված, մի հոդվածը հենց այդ սպանության գործով է: Բայց իրականում Թամամյանը չի կատարել այդ հանցագործությունը», - ասել է Դանիելյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Բաղդասարյանի պաշտպան Գայանե Խաչատրյանը բացատրել է, թե ինչու Վռամ Բաղդասարյանն ավելի շուտ չի ներկայացրել այդ փաստաթուղթը:
Խաչատրյանի խոսքով` Բաղդասարյանն իրենց հայտնել է, որ թե դատարանը, թե դատախազությունը կողմնակալ վերաբերմունք էին ցուցաբերում իր նկատմամբ, այդ իսկ պատճառով այդ փաստաթղթի մասին որոշել է լռել:
«Այս փաստաթուղթը գումարայինից բացի, ապացուցում է, որ Հովհաննես Թամամյանը լավ հարաբերությունների մեջ է եղել Շահինյանի հետ, հետևաբար նա Վռամ Բաղդասարյանի օգտին որևէ գործողություն չէր կարող իրականացնել: Միգուցե, իր նախկին պաշտպանի նկատմամբ վստահություն չուներ դրա համար էլ չի տվել: Քրեական գործի նյութերով չի հիմնավորվում Վռամ Բաղդասարյանի կողմից սպանություն կատարելը, և, երևի, Վռամ Բաղդասարյանը, հույս ունենալով, որ ի վերջո դատարանը կարող է արդար դատավճիռ կայացնել, գտել է, որ այդ փաստը նշելը նպատակահարմար չի: Բայց քանի որ դատավճիռը կայացված է, 14 տարվա պատիժ է սահմանված, սա այն հանգամանքն է, որը Բաղդասարյանը որոշել է հայտնել: Մենք գտնում ենք, որ սա վառ ապացույց է առ այն, որ Թամամյանը որևէ փաստ չէր կարող խեղաթյուրել»,- ասել է Գայանե Խաչատրյանը:
Վերջինս նաև նշել է, որ քրեական գործում կա ԱԱԾ-ում կատարված գործով անցնող մեղադրյալ Պետրոս Գրիգորյանի խոսակցության գաղտնալսումը, որն արվել է ԱԱԾ մեկուսարանում և ճանաչվել է իբրև ապացույց, այսինքն` այնտեղ նշված բոլոր փաստերը դատարանը ճանաչել է հավաստի:
«Այդ ձայնագրությամբ Պետրոս Գրիգորյանը հայտնում է, որ Հովհաննես Շահինյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահին, պատմել է այս դեպքի մանրամասները: Մենք համոված ենք, որ, խաբելով նախագահին, Շահինյանը հայտնել է, որ ոչ թե իր քրոջ որդին է կատարել սպանությունը, այլ Վռամ Բաղդասարյանը: Ի դեպ, այդ ձայնագրությամբ նշված է, որ ՀՀ նախագահը ասել է, որ տեղյակ է ամեն ինչից և տոներից հետո այդ գործը կփոխվի: Արդյունքում ԱԱԾ-ի պետը օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ անցկացնելու և հետևանքների մասին գրություն է ուղարկել Աղվան Հովսեփյանին, որի հիման վրա էլ հարուցվել է քրեական գործ, որով դատապարտվել է Վռամ Բաղդասարյանը», - հավելել է Խաչատրյանը:
Հելսինկյան ասոցիացիան նաև տեղեկացրել է, որ իրենք Բաղդասարյանի գործով բաց նամակ են ուղարկելու Սերժ Սարգսյանին` ակնկալելով, որ նա կծանոթանա իրենց բողոքի բովանդակությանը և միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի այս գործով տարվի օբյեկտիվ քննություն:

Accused in the May 12, 2010 murder of 23-year-old Khachik Mkrtchyan and sentenced to 14 years in prison Vram Baghdasaryan's (pictured) attorneys have discovered and made public a document which proves that their client is innocent. This news was conveyed by Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights President Mikail Danielyan and attorney Gayane Khachatryan, speaking to reporters in the Armenian capital today.
Recall, there were six accused in this case, one of which was the nephew of former Arabkir district mayor Hovhannes Shahinyan, Arsen Aharonyan. Furthermore, during investigation of this case, former head of the RA Police General Department of Criminal Intelligence Hovhannes Tamamyan, “failing to do his duties and undertake necessary measures to reveal a crime,” was dismissed from his position and arrested.
Danielyan and Khachatryan shared with the press the aforementioned document, which was given to them by Vram Baghdasaryan.
According to Danielyan, Vram said that after the murder, Hovhannes Shahinyan called him and suggested he take the blame for the murder. If he agreed to it, then they promised they would get him out of prison in 2 years.
"Shahinyan said he owes Tamamyan a great deal of money — he won't give him the money but use it to get Vram's affairs in order. Then he showed Vram a paper with his handwriting, Vram's confession, which we now have. Vram didn't sign this paper, he said let's think about this further, went home, consulted his father, and decided not to sign it," said Danielyan.
The human rights campaigner said when Baghdasaryan went to see Shahinyan the next day, he was able to get that piece of paper from Shahinyan's desk, the one he refused to sign, and with that paper, he accidentally picked up another document in which it said that Tamamyan loaned Shahinyan 32,000,000 drams (approx. $83,720 USD), which was to have been repaid in 2008.
"But lo and behold, it wasn't yet repaid in 2010; moreover, he was able to use that against Tamamyan," he said.
It became clear, Danielyan continued, that Shahinyan was more headlong than Tamamyan and, according to the human rights activist, that the oligopoly and criminal underworld are stronger than the law.
"And when Shahinyan met with president , he convinced him that the real murderer is Vram Baghdasaryan, and Tamamyan, accepting the money, quashed the case.
"We know , Tamamyan was dismissed from his post and a criminal case was launched against him. He was charged with several articles of the law, one of which is in connection with this murder case. But in truth, Tamamyan didn't commit this crime," said Danielyan.
Speaking to Epress.am, Baghdasaryan's attorney Gayane Khachatryan explained why Vram Baghdasaryan didn't reveal this document sooner: her client informed them that both the court and the prosecution were biased toward him, which is why he chose to remain silent about the document.
"This document, apart from the rest, proves that Hovhannes Tamamyan had good relations with Shahinyan; consequently, he couldn't have done anything in Vram Baghdasaryan's favor. Perhaps he didn't trust his former attorney and that's why he didn't give it. Vram Baghdasaryan committing murder is not justified by the materials in the criminal case, and probably, Vram Baghdasaryan, hoping that the court might issue a fair ruling, believed that mentioning this fact wasn't expedient. But since the ruling has been issued and 14 years' punishment has been set, this is that fact that Baghdasaryan decided to disclose. We find that this is vivid proof that Tamamyan couldn't have misrepresented any fact," said the attorney.
The Helsinki Association informed the press that they will be sending an open letter regarding this case to Armenian President Serzh Sargsyan, expecting that he will become acquainted with their complaints and take measures for an objective investigation into this case.